metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 0 °C

Čtvrtek, 27. ledna 2022. Svátek má Ingrid.

Další 1 fotografie v galerii
Tramvajová zastávka na Ořechovce má přechod na opačné straně nástupního ostrůvku. | foto: Hana KindlováMetro.cz

Na Ořechovce chybí přechod, místní lidé vbíhají přímo pod kola aut

  14:24
Skřípění brzd zastavujících vozů, skupinky zmatených cestujících, kteří blokují výhled řidičům tramvají, na poslední chvíli přebíhající lidé. Tak to vypadá na nedávno zrekonstruované zastávce Ořechovka ve Střešovické ulici.

Ačkoliv zde denně z tramvají vystupují stovky dospělých i dětí, které směřují do dvou přilehlých škol, nemají po výstupu kudy bezpečně přejít. Místo přechodu zde totiž u jedné ze stran nástupních ostrůvků najdou cestující pouze snížený chodník a vyznačený pruh pro cyklisty.

„Cestou do práce, když vystupuji na této stanici, není jak se bezpečně dostat na druhý chodník,“ stěžuje si čtenářka Hana Kindlová. „Auta nezastaví, skupiny lidí blokují výhled tramvajím, rodiče přebíhají s dětmi mezi kolejemi a chodníkem,“ dodává Kindlová.

Přechod pro chodce bychom na Ořechovce přesto našli, a to na druhé straně zastávky. Na třicet pět metrů vzdálený přechod se však vystupujícím často nechce a cestu si raději zkracují mezi kolejemi a přes silnici.

Jeden přechod stačí, další by zřejmě brzdil dopravu

Podle mluvčího dopravního podniku Jiřího Štábla se v tomto případě nejedná o opomenutí. „Při rekonstrukci jsme se řídili všemi potřebnými nařízeními a normami, podle kterých se mimo jiné nemohou přechody umisťovat v menší vzdálenosti od sebe než padesát metrů,“ vysvětluje Štábl.

Dopravní podnik tak nemůže přechod zbudovat, ani kdyby chtěl. „Předpokládám, že norma souvisí s plynulostí silničního provozu a má zřejmě svá opodstatnění,“ tvrdí Štábl.

Pokud se tedy místní rozhodnou nevyužít vzdálený přechod, měli by se raději dobře rozhlédnout. „Na rozdíl od přechodu pro chodce zde neplatí přednost před vozidly jedoucími po pozemní komunikaci,“ dodává Štábl.

Komentáře

Hlavní zprávy

Bude ve čtvrti poliklinika, domov důchodců nebo bazén? Tlačte více na developery, žádá petice

vydáno 27. ledna 2022  12:46

Do areálu Nákladového nádraží Žižkov se zakously první bagry. Rozjela se příprava výstavby nové čtvrti a už se zvedá kritika.   celý článek

Kvůli nové lávce do Karlína si dávají tramvaje v Holešovicích přednost

vydáno 27. ledna 2022  5:49

Na Bubenském nábřeží zbyla kvůli výstavbě pouze jediná kolej. Pro Pražany je to atrakce.  celý článek

Rozviklané nohy i politý stůl. V re-use centru Z pokoje do pokoje dělají z odpadu retro poklady

vydáno 26. ledna 2022  15:40

Z ostravských sběrných dvorů putují do re-use centra nejen nábytek, ale i nádobí, hračky, nářadí, kočárky nebo třeba lyže. OZO Ostrava může být pro Prahu...  celý článek

Inflace je brutální jako čas. Nikam se před ní neschováte

vydáno 26. ledna 2022  6:01

Ceny letí nahoru, hodnota peněz dolů. Ekonomové jsou v odhadech opatrní. Jak jejich výpočty odrážejí skutečnost?   celý článek

Vaše fotky z Prahy