metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 17 °C

Neděle 25. září 2022. Svátek má Zlata

Větší foto
Kostel sv. Cyrila a Metoděje | foto: THMP

Na památky se svítí méně. Šetření energií má přinést městu úsporu v řádu milionů korun

  11:00
Pražské pamětihodnosti jsou kvůli stoupajícím cenám energií osvěcovány kratší dobu. K již druhé letošní úpravě doby slavnostního osvětlení většiny významných památek došlo minulý pátek. Nyní se začíná zhasínat už ve 21.30, tedy o hodinu a půl dříve oproti předchozímu stavu.

„Vedení Prahy zkrátilo dobu nasvícení památek už v červnu letošního roku, a to o dvě hodiny denně. Tento další krok ke snížení spotřeby energie přinese kumulovanou úsporu v řádu jednotek milionů korun ročně. Se společností Technologie hlavního města Prahy (THMP) nyní vytipováváme objekty, kde by bylo alternativně možné slavnostní osvětlení vypnout úplně,“ říká radní pro majetek Jan Chabr, který má slavnostní osvětlení pražských památek v gesci.

Zkrácená doba nasvícení se týká všech památek, které osvětluje THMP. Těch je celkem 140. Jedná se o téměř všechny významné pražské památky s výjimkou Pražského hradu, například kostel sv. Ludmily, Strahovský klášter, Loretu, kostel sv. Cyrila a Metoděje v Karlíně, Karlův most, Rudolfinum nebo Národní divadlo.

„Slavnostní osvětlení respektuje století vzniku památek, a to tak, že nejdéle svítí památky nejstarší a nejkratší čas je věnován památkám soudobým. Při zapínání a vypínání osvětlení jsou časy odstupňovány po třech minutách. Ve 33 minutách tak vždy dojde ke kompletnímu zapnutí nebo vypnutí soustavy slavnostního osvětlení,“ popisuje místopředseda THMP Tomáš Novotný.

Kromě omezení provozní doby slavnostního osvětlení investuje hlavní město Praha i do postupné náhrady sodíkových svítidel za LED svítidla, čímž je podle zástupců THMP možné dosáhnout až třicetiprocentní úspory elektrické energie.

Deník Metro se tento měsíc obrátil na radního Chabra s dotazem, kolik město ročně platí za veřejné osvětlení a jestli se v tomhle směru v budoucnu neočekává nějaké šetření. Podle radního je současná situace s náklady za veřejné osvětlení skutečně neblahá. Oproti loňsku zaplatí hlavní město za proud, který pražské lampy spotřebovaly, téměř dvojnásobek. Přílišné šetření by ale podle Chabra znamenalo nárůst nehodovosti nebo zvýšení kriminality.

Komentáře

Hlavní zprávy

Dědictví home office. V on-line světě jsme nepozorní a hackeři to moc dobře vědí

vydáno 25. září 2022  12:29

Podzimní covidová vlna asi zažene lidi zpět do režimu home office. Naděje, že se zbaví zlozvyků z práce na dálku, se opět oddaluje.  celý článek

Sekeru, pilu a hurá na dříví! Samovýroba otopu má háčky. Víme, na co si dát pozor

vydáno 25. září 2022  6:02

Ještě loni většina z nás získávala teplo domova z plynových kotlů nebo dálkového topení. Válka, zničující ceny energií a strach ze zimy udělaly ze dřeva v...  celý článek

Pracovní pohovor je pro matky hračka, pokud si sestaví mapu svých silných stránek

vydáno 24. září 2022  11:33

Během rodičovské dovolené je pro mámy i táty důležité zůstat v kontaktu se zaměstnavatelem a dále se vzdělávat.  celý článek

Základka ve Weberově dostane solární panely. Praha 5 chce být energeticky soběstačná

vydáno 24. září 2022  6:07

Recept, jak vyzrát na drahé energie a nespadnout do dluhů, nachází radnice Prahy 5. Už v květnu procházeli její pracovníci střechy základních škol a...  celý článek