metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 18 °C

Čtvrtek 23. března 2023. Svátek má Ivona
Kostel sv. Cyrila a Metoděje | foto: THMP

Na památky se svítí méně. Šetření energií má přinést městu úsporu v řádu milionů korun

  11:00
Pražské pamětihodnosti jsou kvůli stoupajícím cenám energií osvěcovány kratší dobu. K již druhé letošní úpravě doby slavnostního osvětlení většiny významných památek došlo minulý pátek. Nyní se začíná zhasínat už ve 21.30, tedy o hodinu a půl dříve oproti předchozímu stavu.

„Vedení Prahy zkrátilo dobu nasvícení památek už v červnu letošního roku, a to o dvě hodiny denně. Tento další krok ke snížení spotřeby energie přinese kumulovanou úsporu v řádu jednotek milionů korun ročně. Se společností Technologie hlavního města Prahy (THMP) nyní vytipováváme objekty, kde by bylo alternativně možné slavnostní osvětlení vypnout úplně,“ říká radní pro majetek Jan Chabr, který má slavnostní osvětlení pražských památek v gesci.

Zkrácená doba nasvícení se týká všech památek, které osvětluje THMP. Těch je celkem 140. Jedná se o téměř všechny významné pražské památky s výjimkou Pražského hradu, například kostel sv. Ludmily, Strahovský klášter, Loretu, kostel sv. Cyrila a Metoděje v Karlíně, Karlův most, Rudolfinum nebo Národní divadlo.

„Slavnostní osvětlení respektuje století vzniku památek, a to tak, že nejdéle svítí památky nejstarší a nejkratší čas je věnován památkám soudobým. Při zapínání a vypínání osvětlení jsou časy odstupňovány po třech minutách. Ve 33 minutách tak vždy dojde ke kompletnímu zapnutí nebo vypnutí soustavy slavnostního osvětlení,“ popisuje místopředseda THMP Tomáš Novotný.

Kromě omezení provozní doby slavnostního osvětlení investuje hlavní město Praha i do postupné náhrady sodíkových svítidel za LED svítidla, čímž je podle zástupců THMP možné dosáhnout až třicetiprocentní úspory elektrické energie.

Deník Metro se tento měsíc obrátil na radního Chabra s dotazem, kolik město ročně platí za veřejné osvětlení a jestli se v tomhle směru v budoucnu neočekává nějaké šetření. Podle radního je současná situace s náklady za veřejné osvětlení skutečně neblahá. Oproti loňsku zaplatí hlavní město za proud, který pražské lampy spotřebovaly, téměř dvojnásobek. Přílišné šetření by ale podle Chabra znamenalo nárůst nehodovosti nebo zvýšení kriminality.

Komentáře

Hlavní zprávy

Je tu jaro. Pojďte si hrát. Zveme vás na zajímavá pražská dětská hřiště

vydáno 22. března 2023  14:49

Ověřené tipy o Praze pro děti i rodiče. To je web Pražské zkratky. Jeho autorka Růžena Jeleneková tentokrát čtenářům poradí, kde v metropoli najdete...  celý článek

Akce představí také nezničitelné želvušky, popularizuje vědu a její přístroje

vydáno 22. března 2023  13:25

Právě probíhá týden plný akcí zaměřených na elektronovou mikroskopii. Zajímavá je pro malé i velké.  celý článek

„My skláři máme k vesmíru blízko, je to naše inspirace,“ říká výtvarnice

vydáno 22. března 2023  10:16

Křestní jméno dostala po Alici Masarykové, dceři Tomáše Garrigua Masaryka. Se sklářkou Alicí Dostálovou se setkáváme v kavárně Louvre v Praze. „Dětství...  celý článek

Datové schránky jsou pro mnohé lidi „strašákem roku“, o život určitě nejde

vydáno 22. března 2023  5:59

Hurá do toho a pak honem hurá od toho. Vztah občana a státu je někdy jako tobogán. Některé novoty se ani neohřejí a mizí.  celý článek