metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 19 °C

Sobota, 21. září 2019. Svátek má Matouš.
Pohled na Petřín, 1830
Dalších 5 fotografií v galerii
Pohled na Petřín, 1830 | foto: Martin Teiczek

Na Petřín si zajdete pro pusu, ale i pro zajímavosti z historie

30. dubna 2014  6:00 Metro.cz
Vrch Petřín nebyl jen místo vycházek, rozhledu a schůzek zamilovaných. Historii místa, kde se v minulosti těžilo uhlí a opuka přiblíží nová výstava v suterénu petřínské rozhledny.

Muzeum hlavního města Prahy otevírá 30. dubna 2014 novou stálou expozici "Petřín – místo vycházek, rozhledů i dolování". Stálá expozice umožní návštěvníkovi vytvořit si představu o proměnách vrchu Petřín v minulých stoletích. Historii vrchu Petřín i rozhledny přiblíží dobové fotografie, kresby, plány i oblečení.

Petřín budete mít prochozený

Expozice má podobu série vycházek, návštěvníkovi tedy nabízí možnost vydat se po Petříně v různých dobách i různými směry. Jaké pohledy na výraznou krajinnou dominantu nad původní historickou Prahou se otevíraly Pražanům kupříkladu v 17. století nebo kolem roku 1800 ukáže řada dobových výtvarných vyobrazení.

Čilý stavební ruch i společenský život na Petříně na konci 19. století přibližuje část expozice pojednávající o době vzniku rozhledny, o okolnostech, které vedly k jejímu vybudování, o způsobu výstavby i o klíčové úloze Klubu českých turistů, jehož členové dokázali obdivuhodným způsobem zužitkovat atmosféru i možnosti doby a smělou vizi rozsáhlé úpravy Petřína po vzoru moderní Paříže převést do pražské reality.

S Máchou na Petříně

Ve čtvrtek 1. 5. 2014 pořádá Muzeum hlavního města Prahy v parku mezi Petřínskou rozhlednou a Zrcadlovým bludištěm v době od 14 do 17 hodin akci Den s Máchou na Petříně pro všechny zamilované, ale nejen pro ně.

  • Se svojí drahou polovičkou se můžete nechat vyfotit s Máchou a odnést si fotografii domů na památku. Všechny fotografie pak naleznete na facebooku muzea.

  • Během odpoledne si také můžete poslechnout zamilované písně v neobyčejném podání australského muzikanta Rowena Slocomba. 

  • Na programu bude show na skákacích botách, které si pak můžete obout a vyzkoušet si, jak se v nich chodí i skáče. Můžete si také zkusit jízdu na jednokolce nebo slackline.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pohodlnější spojení do centra je v plánu z Rajské zahrady, Hostavic, Jahodnice i Jiráskovy čtvrti

Simona Vlašimská (vpravo) věnovala koláč i nám.
vydáno 20. září 2019  15:51

Fouká vítr, venku kolem deseti stupňů a každý vlak má zpoždění několik minut. Tak vypadá v posledních dnech téměř každé ráno na vlakové zastávce...  celý článek

Jsem nadšenej, říká Vladimír Mišík o albu bez Etc…

Přebal desky
vydáno 20. září 2019  12:12

Dnes vychází nové album hudebníka Vladimíra Mišíka s názvem Jednou tě potkám. Hudební doprovod nově obstarala kapela Blue Shadows producenta Petra...  celý článek

Záchranářka si doběhla až na mistrovství světa

Relax po celodenním zápřahu.
vydáno 20. září 2019  5:00

Běžkyně s postavou gazely prošla sportovním gymnáziem, sportovní obor studovala i na vysoké škole. Při tom dva roky pracovala za barem, živila se jako...  celý článek

Úřady mají málo „detektivů“, nejlepší je čmoudila natočit

Ilustrační snímek
vydáno 19. září 2019  13:44

Plasty. Nekvalitní uhlí. V některých domácích kotlech se spalují neuvěřitelná svinstva.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám