metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 18 °C

Úterý 6. června 2023. Svátek má Norbert
Lidé si stěžují, že neuklízíme chodníky, a ­my marně vysvětlujeme, že uklízet má Technická správa komunikací, která to ale nezvládá, říká Radek Klíma, starosta Prahy 5. | foto: MČ Praha 5Metro.cz

Na podzim listí, teď sníh. Radnice pětky se zlobí, že málo uklízejí

  9:33
Město špatně uklízí chodníky v páté městské části. Alespoň podle jejího starosty Radka Klímy, jenž si spolu s místními stěžuje na hromady sněhu, které je místy pokrývají.

„Systém v Praze je pro lidi nepochopitelně nastavený. Pak si stěžují, že neuklízíme, a my marně vysvětlujeme, že uklízet má hlavní město, respektive Technická správa komunikací (TSK), která to ale nezvládá,“ říká starosta pětky Klíma. Radnice řešila problémy se špatným úklidem již na podzim, kdy ulice pokrývalo množství neuklizeného listí.

Podle starosty by se problém trvale vyřešil přesunem povinností úklidu z majitele, tedy města, na jednotlivé městské části. „Samozřejmě s přesunem dostatku financí. O úklid by se určitě uměly postarat lépe,“ dodává Klíma.

TSK nejen v Praze 5 zdaleka nezodpovídá za schůdnost všech chodníků. Podle mluvčí TSK Barbory Liškové je u ­podobných stížností rozhodující to, kdo zde má údržbu zajišťovat.

Úklid chodníků za 600 milionů korun

„Je důležité vědět, že jsou některé chodníky, na kterých se podle plánu hlavního města sjízdnost a schůdnost nezajišťuje. Odstraňovat sníh a náledí na chodnících mimo nařízení rady přesouváme až tehdy, pokud nám zbývá volná kapacita,“ vysvětluje Lišková. Kde má TSK uklízet a kde naopak ne, schválila rada hlavního města prvního listopadu loňského roku. Tuto zimu plánuje vydat na úklid chodníků až 600 milionů korun.

Zatímco s názorem převést právo uklízet na městské části sympatizuje například starosta Prahy 8 Roman Petrus, vedení Prahy 6 si úklid zajišťuje již osm let částečně samo. „Činíme tak prostřednictvím dodavatelských firem, které k čištění používají strojovou techniku či takzvané sněhové pohotovosti. V jejich rámci se mohou sami místní obyvatelé dobrovolně přihlásit na brigádu a pomáhat odklízet ulice v ­blízkém okolí svého bydliště,“ popisuje systém úklidu mluvčí šestky Martin Churavý.

Radnice jim pak zajišťuje veškeré potřebné vybavení a­ platí jim za každý reálně odpracovaný den částku ve výši čtyř set korun. „Kromě toho dostávají brigádníci paušálně tisíc korun měsíčně za svou dosažitelnost,“ doplňuje Churavý.

Podle mluvčího magistrátu Víta Hofmana bylo během loňské zimy městu hlášeno dvanáct úrazů na špatně uklizených chodnících. Od začátku letošní sezony se řeší pouze jeden. Zimní údržba každoročně trvá od 1. listopadu do 31. března. Na úklid silnic a chodníků si magistrát najímá Pražské služby. „Údržbu TSK neprovádí pouze na místních komunikacích a­ chodnících s­ malým dopravním významem,“ řekl deníku Metro Hofman.

Komentáře

Hlavní zprávy

„Lidé fotící mobilem řeší, jestli je vše ostré, ale zapomínají, že oknem do duše je oko“

vydáno 5. června 2023  18:00

Pochází ze slovenských Nových Zámků. Jako kluk emigroval do Spojených států. Na začátku devadesátých let se vrátil zpět a od té doby žije, už jako...  celý článek

Mít dítě, nebo žít déle a lépe? Pro ženy s roztroušenou sklerózou těžká volba

vydáno 5. června 2023  8:00

Lékaři nevědí, proč se objeví, nemají šanci ji vyléčit. Nejsou ale proti ní už zcela bezmocní jako před desítkami let.  celý článek

Malíř Hehejík si vás nejdřív proklepne, potom vytvoří surrealistické dílo na míru

vydáno 5. června 2023  6:00

Potřebu tvořit pociťoval už v dětství, inspirovaly ho encyklopedie zvířat a dinosaurů. Lukáš Hehejík maluje surrealistické obrazy na míru tak, aby...  celý článek

Kostičky ze Sovětského svazu dobyly celý svět. Tetris se hrál i na mrakodrapu

vydáno 4. června 2023  17:33

Žádný složitý. V podstatě primitivní grafika. Přesto je hra návyková. Při svém vzniku způsobila dokonce v ruské akademii věd průšvih. Pojďme ale postupně....  celý článek