metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 20 °C

Pondělí, 23. září 2019. Svátek má Berta.
Starosta Prahy 5 Radek Klíma.
Lidé si stěžují, že neuklízíme chodníky, a ­my marně vysvětlujeme, že uklízet má Technická správa komunikací, která to ale nezvládá, říká Radek Klíma, starosta Prahy 5. | foto: MČ Praha 5Metro.cz

Na podzim listí, teď sníh. Radnice pětky se zlobí, že málo uklízejí

20. ledna 2017  9:33 Filip Jaroševský Metro.cz
Město špatně uklízí chodníky v páté městské části. Alespoň podle jejího starosty Radka Klímy, jenž si spolu s místními stěžuje na hromady sněhu, které je místy pokrývají.

„Systém v Praze je pro lidi nepochopitelně nastavený. Pak si stěžují, že neuklízíme, a my marně vysvětlujeme, že uklízet má hlavní město, respektive Technická správa komunikací (TSK), která to ale nezvládá,“ říká starosta pětky Klíma. Radnice řešila problémy se špatným úklidem již na podzim, kdy ulice pokrývalo množství neuklizeného listí.

Podle starosty by se problém trvale vyřešil přesunem povinností úklidu z majitele, tedy města, na jednotlivé městské části. „Samozřejmě s přesunem dostatku financí. O úklid by se určitě uměly postarat lépe,“ dodává Klíma.

TSK nejen v Praze 5 zdaleka nezodpovídá za schůdnost všech chodníků. Podle mluvčí TSK Barbory Liškové je u ­podobných stížností rozhodující to, kdo zde má údržbu zajišťovat.

Úklid chodníků za 600 milionů korun

„Je důležité vědět, že jsou některé chodníky, na kterých se podle plánu hlavního města sjízdnost a schůdnost nezajišťuje. Odstraňovat sníh a náledí na chodnících mimo nařízení rady přesouváme až tehdy, pokud nám zbývá volná kapacita,“ vysvětluje Lišková. Kde má TSK uklízet a kde naopak ne, schválila rada hlavního města prvního listopadu loňského roku. Tuto zimu plánuje vydat na úklid chodníků až 600 milionů korun.

Zatímco s názorem převést právo uklízet na městské části sympatizuje například starosta Prahy 8 Roman Petrus, vedení Prahy 6 si úklid zajišťuje již osm let částečně samo. „Činíme tak prostřednictvím dodavatelských firem, které k čištění používají strojovou techniku či takzvané sněhové pohotovosti. V jejich rámci se mohou sami místní obyvatelé dobrovolně přihlásit na brigádu a pomáhat odklízet ulice v ­blízkém okolí svého bydliště,“ popisuje systém úklidu mluvčí šestky Martin Churavý.

Radnice jim pak zajišťuje veškeré potřebné vybavení a­ platí jim za každý reálně odpracovaný den částku ve výši čtyř set korun. „Kromě toho dostávají brigádníci paušálně tisíc korun měsíčně za svou dosažitelnost,“ doplňuje Churavý.

Podle mluvčího magistrátu Víta Hofmana bylo během loňské zimy městu hlášeno dvanáct úrazů na špatně uklizených chodnících. Od začátku letošní sezony se řeší pouze jeden. Zimní údržba každoročně trvá od 1. listopadu do 31. března. Na úklid silnic a chodníků si magistrát najímá Pražské služby. „Údržbu TSK neprovádí pouze na místních komunikacích a­ chodnících s­ malým dopravním významem,“ řekl deníku Metro Hofman.

Komentáře

Hlavní zprávy

Hraboši útočí dál! Ve hře je opět jed

ilustrační snímek
vydáno 22. září 2019  0:29

Jsou nemilosrdní jako mloci z Čapkova dramatu. Škodí hlavně na Moravě.  celý článek

Metro.cz je offline. Tento článek si přečtěte až zítra

Ilustrační černá
vydáno 21. září 2019  0:41

V úterý to bylo 20 let, kdy důchodkyně Věra Pohlová v jedné anketě deníku Metro řekla: „Já bych všechny ty internety a počítače zakázala.“ Její výrok se...  celý článek

Pohodlnější spojení do centra je v plánu z Rajské zahrady, Hostavic, Jahodnice i Jiráskovy čtvrti

Simona Vlašimská (vpravo) věnovala koláč i nám.
vydáno 20. září 2019  15:51

Fouká vítr, venku kolem deseti stupňů a každý vlak má zpoždění několik minut. Tak vypadá v posledních dnech téměř každé ráno na vlakové zastávce...  celý článek

Jsem nadšenej, říká Vladimír Mišík o albu bez Etc…

Přebal desky
vydáno 20. září 2019  12:12

Dnes vychází nové album hudebníka Vladimíra Mišíka s názvem Jednou tě potkám. Hudební doprovod nově obstarala kapela Blue Shadows producenta Petra...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám