metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / 0 °C

Neděle 5. února 2023. Svátek má Dobromila

Větší foto
Martin Ballaty | foto: Archiv

Na pomoc handicapovaným mají koule. Sladké a čerstvě usmažené

  17:59
Začalo to smaženými koblížky na akcích, pokračuje to nově otevřeným stánkem s čerstvě upečenými sušenkami cookies u metra Budějovická v Praze 4. Sociální podnik GULE neboli Gastronomie Umožňující Lidem Existovat, zaměstnává osoby s postižením a své kulinářské aktivity rozjíždí dle svých slov na plné koule.

Nápad propojit podnikání a pomoc lidem s handicapem klíčil v hlavě zakladatele tohoto podniku Martina Ballatyho od dětství. Inspirací mu byl bratr s postižením, proto se o tematiku uplatnění handicapovaných v pracovním prostředí začal zajímat hlouběji.

Poté, co vystudoval resocializační pedagogiku, získal praxi v odvětví neziskových organizací a sociálních podniků. Před pěti lety vymyslel koncept, jak propojit svou vášeň ke gastronomii a pomoc sociálně znevýhodněným lidem. Přípravy projektu GULE zabraly další dva roky. Pojízdný stánek s občerstvením poprvé vyrazil na akce v roce 2019.

„Začátky nebyly jednoduché, ale nezastavily nás posměšky, nedůvěra v koncept ani covid,“ říká Ballaty. V tuto chvíli zaměstnává šest osob se III. stupněm invalidity. Například Lucku, která se narodila s dětskou mozkovou obrnou, několik let pracovala v kavárnách, ale na vysněný bar se z pozice „myče nádobí“ nikdy nedostala. Nebo Zbyňka, který má kvůli cukrovce 1. typu zavedenou inzulinovou pumpu a pro zapálení do smažení minikoblížků mu ostatní kolegové přezdívají „gulomet“.

Sezonu má pojízdný stánek GULE Food Truck po celý rok. Účastní se nejčastěji venkovních akcí, festivalů a veletrhů po Česku. Mimo to připravují zaměstnanci také sezonní nabídku. „Aktuálně si lidé mohou objednat beránka, mazanec a další velikonoční dobroty, které si pak vyzvednou ve stánku na Budějovické,“ komentuje nové aktivity Ballaty. K ochutnání doporučuje minikoblížky Snickers a sušenky s příchutí štrúdlu, protože jsou podle jeho slov „jako od babičky“. Ve stánku nedaleko obchodního centra DBK mohou zákazníci ochutnat také výběrovou kávu.

Kromě sladkých pokrmů se sociální podnik snaží bořit stereotypy o zaměstnávání lidí s postižením a skrze osvětovou kampaň „Handicap? No a co, my na to máme GULE“ veřejnosti ukázat, že lidé s handicapem mohou pracovat stejně kvalitně jako kdokoli jiný.

V dubnu food truck uvidíte na mnoha akcích. „Čeká nás Kokořínský jarmark, v Praze Karlínský street food festival nebo jarní Plzeňský festival vína. Navíc máme pro tuto sezonu nachystanou novinku v podobě stánku s názvem GULE 2, který bude doplňovat food truck na akcích a festivalech tak, aby si naše koblížky mohli lidé dopřát na více místech,“ dodává Ballaty. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Konspirace se rojí i kolem voleb. Všichni hledají zásahy tajných služeb nebo mocností

vydáno 3. února 2023  14:36

„Náhoda? Nemyslím si!“ O výhru Pavla se údajně postaral šikovně nastavený software. Vznikla prý „osa zla“.  celý článek

Šílená noc je vánoční verze Vyproštění, krvavější Sám doma i pupkatější Smrtonosná past

Strážce streamu
vydáno 3. února 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Akční komedie Šílená noc (anglicky Violent Night) byla jedním z nejpříjemnějších překvapení konce loňského roku. Herec David Harbour byl jako Santa Claus...  celý článek

České hory a nížiny obývají duchové, skřítci i princezna. Zveme vás na návštěvu

vydáno 3. února 2023  7:30

Máte-li dobré úmysly, pak jste mezi pohádkovými bytostmi vítáni. Pozor by si však měli dát zloduši.  celý článek

Státní podpora úsporného bydlení se v Česku stává rychlejší a snadnější

vydáno 2. února 2023  18:56

Vyznat se v dotacích na energetické vylepšení bydlení není snadné. Zájem o státní peníze na „zelené stavby“ je však obrovský. Lidé chtějí spořit na...  celý článek