metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 28 °C

Čtvrtek 19. května 2022. Svátek má Ivo

Větší foto
Martin Ballaty | foto: Archiv

Na pomoc handicapovaným mají koule. Sladké a čerstvě usmažené

  17:59
Začalo to smaženými koblížky na akcích, pokračuje to nově otevřeným stánkem s čerstvě upečenými sušenkami cookies u metra Budějovická v Praze 4. Sociální podnik GULE neboli Gastronomie Umožňující Lidem Existovat, zaměstnává osoby s postižením a své kulinářské aktivity rozjíždí dle svých slov na plné koule.

Nápad propojit podnikání a pomoc lidem s handicapem klíčil v hlavě zakladatele tohoto podniku Martina Ballatyho od dětství. Inspirací mu byl bratr s postižením, proto se o tematiku uplatnění handicapovaných v pracovním prostředí začal zajímat hlouběji.

Poté, co vystudoval resocializační pedagogiku, získal praxi v odvětví neziskových organizací a sociálních podniků. Před pěti lety vymyslel koncept, jak propojit svou vášeň ke gastronomii a pomoc sociálně znevýhodněným lidem. Přípravy projektu GULE zabraly další dva roky. Pojízdný stánek s občerstvením poprvé vyrazil na akce v roce 2019.

„Začátky nebyly jednoduché, ale nezastavily nás posměšky, nedůvěra v koncept ani covid,“ říká Ballaty. V tuto chvíli zaměstnává šest osob se III. stupněm invalidity. Například Lucku, která se narodila s dětskou mozkovou obrnou, několik let pracovala v kavárnách, ale na vysněný bar se z pozice „myče nádobí“ nikdy nedostala. Nebo Zbyňka, který má kvůli cukrovce 1. typu zavedenou inzulinovou pumpu a pro zapálení do smažení minikoblížků mu ostatní kolegové přezdívají „gulomet“.

Sezonu má pojízdný stánek GULE Food Truck po celý rok. Účastní se nejčastěji venkovních akcí, festivalů a veletrhů po Česku. Mimo to připravují zaměstnanci také sezonní nabídku. „Aktuálně si lidé mohou objednat beránka, mazanec a další velikonoční dobroty, které si pak vyzvednou ve stánku na Budějovické,“ komentuje nové aktivity Ballaty. K ochutnání doporučuje minikoblížky Snickers a sušenky s příchutí štrúdlu, protože jsou podle jeho slov „jako od babičky“. Ve stánku nedaleko obchodního centra DBK mohou zákazníci ochutnat také výběrovou kávu.

Kromě sladkých pokrmů se sociální podnik snaží bořit stereotypy o zaměstnávání lidí s postižením a skrze osvětovou kampaň „Handicap? No a co, my na to máme GULE“ veřejnosti ukázat, že lidé s handicapem mohou pracovat stejně kvalitně jako kdokoli jiný.

V dubnu food truck uvidíte na mnoha akcích. „Čeká nás Kokořínský jarmark, v Praze Karlínský street food festival nebo jarní Plzeňský festival vína. Navíc máme pro tuto sezonu nachystanou novinku v podobě stánku s názvem GULE 2, který bude doplňovat food truck na akcích a festivalech tak, aby si naše koblížky mohli lidé dopřát na více místech,“ dodává Ballaty. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Steelers čeká ve Snapbacks lize klíčový zápas na Bazalech

vydáno 19. května 2022

ISMM Ostrava Steelers se v rámci dohrávky 3. kola Snapbacks ligy amerického fotbalu bude snažit udržet naděje na play-off. Steelers v neděli na Bazalech...  celý článek

„Památné stromy nepřibývají“

vydáno 18. května 2022  19:46

V metropoli můžeme v současnosti najít více než dvě stovky takzvaných památných stromů. Tedy těch, které byly odborníky označeny jako mimořádně hodnotné.   celý článek

Vysoká tráva? Vyprahlý trávník v parcích? Lidé si myslí, že se radnice nestará

vydáno 18. května 2022  12:19

Máte pocit, že se městská zeleň kosí příliš často a moc? A že vyprahlé plochy v létě zhoršují již tak vysušené prostředí?  celý článek

Z buspruhu do buspruhu. Na Strakonické se řidiči chápou

vydáno 18. května 2022  4:25

U Branického mostu není nouze o kuriózní dopravní situace. Podobné lze zažít u krematoria.  celý článek