metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 23 °C

Neděle 28. května 2023. Svátek má Vilém

Další 4 fotografie v galerii
Semafor s odpočítávací zebrou na náměstí Jana Palacha. | foto: Robert Oppelt, Metro.cz

Na přechodu svítí kromě červené a zelené nově také bílá zebra

  11:12
Nové odpočítávadlo má zlepšit bezpečnost na přechodu u stanice metra Staroměstská. Kromě červených a zelených panáčků teď svítí na semaforu na náměstí Jana Palacha i zebra.

Kde je nyní najdete

Již delší dobu fungují návěstidla na deseti přechodech.

  • Na dvou přechodech křižovatek Legerova – náměstí I. P. Pavlova a Sokolská – náměstí I.  P.  Pavlova.
  • Na přechodu přes Křižovnickou u Karlova mostu a na přechodu přes Dlouhou na křižovatce s Revoluční.
  • Další čtyři můžete vidět na světelných křižovatkách u Čechova mostu a v Korunní ulici.

Co to má být? Jedná se o odpočtové zařízení, kterému se říká zebra. Ukazuje, kolik času máte, než se rozsvítí červená, na bezpečné ukončení přecházení. Tedy kolik času ještě zbývá, než se rozjedou auta.

„Chodci tak za pomoci symbolu připomínajícího bílé pruhy přechodu vidí ubíhající čas, kdy už nesmějí vstupovat na přechod. Ovšem ti, co na přechod už vstoupili, mohou bezpečně přecházení dokončit,“ vysvětluje novinku Barbora Lišková, mluvčí Technické správy komunikací.

Taková zařízení fungují v Německu, v Praze jsou na vybraných přechodech umístěna zatím jen odpočítávadla času, po který bude svítit zelená či červená. Jsou třeba v ulicích u náměstí I. P. Pavlova.

Praha chce pomocí nového, zatím jen půjčeného zařízení zvýšit bezpečnost dopravy. „Informace z odpočtového návěstidla by měla snížit riskantní chování chodců a zajistit větší bezpečnost provozu,“ myslí si radní pro dopravu Petr Dolínek.

Zda budou umístěny další „blikající zebry“, zatím není jasné. „Máme v úmyslu odpočtová návěstidla rozšiřovat po celé metropoli. Rozhodnutí pro zvolení výsledné varianty bude záležet na vyhodnocení zkušebního provozu,“ uvedl Ladislav Pivec, šéf Technické správy komunikací. Podle něj je v metropoli zhruba sto křižovatek, na které by bylo možné a vhodné v budoucnu nějaké odpočtové zařízení umístit.

Komentáře

Hlavní zprávy

Dobrý pocit ve svém těle je důležitější než shozená kila, říká Andrea Voříšková

vydáno 27. května 2023  17:39

Influencerka @andy.fitfab je životní optimistka. Dobrou náladu šíří také v on-line světě, na Instagramu ji sleduje přes 40 tisíc uživatelů.  celý článek

Pes na dovolené není problém, připraví-li mu jeho páníček vhodné podmínky

vydáno 27. května 2023  9:27

Češi jsou národem chovatelů psů. Pro mnoho z nich představuje domácí mazlíček důležitou součást rodiny a absolvuje s nimi dovolenou a výlety.  celý článek

Outfit ze série o Homolkových i trilogie Slunce, seno je in jako nikdy

vydáno 26. května 2023  19:16

Základ šatníku tvoří černé a bílé tílko, které lze kombinovat s barvami a vzory. V zimě hřeje, v létě pohltí pot.  celý článek

Prasátko Peppa má i dospělácké fanoušky. Proč z něj vaše dítě nedostane autismus?

Strážce streamu
vydáno 26. května 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Vysílají jej ve sto osmdesáti zemích a přeložený je do mnoha desítek jazyků. I přesto se vás tenhle celosvětový fenomén, který vznikl již v roce 2004,...  celý článek