metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 5 °C

Úterý, 12. listopadu 2019. Svátek má Benedikt.
Takto hraje muž na Václaváku, prý kvůli zásnubnímu prstenu.
Dalších 8 fotografií v galerii
Takto hraje muž na Václaváku, prý kvůli zásnubnímu prstenu. | foto: Mateusz Trześniowski

Na prstýnek? To sotva, zamilovaných koňů je víc a hrají i v Hamburku

17. července 2014  7:00,  aktualizováno  20:49 Tomáš Belica Metro.cz
Když se zamiluje kůň, tam někde v pastvinách... Nový styl rýžování peněz zkoušejí lidé na ulicích velkoměst - nasadí zvířecí masku, spustí samohrajky a hrají nám na city. Na Václavském náměstí tak můžete v těchto dnech najít muže s koňskou hlavu, u Obecního domu zase řádí opice. Nebo to myslí doopravdy?

Ta písnička sice nezní špatně, bohužel má dvě vady. Za prvé je v repertoáru mladého muže, který v koňské masce vyhrává na klávesy na Václavském náměstí, jediná. Otázkou také je, jestli muž skutečně na klávesy hraje. Podle čtenářky Terezy, která ho tam pravidelně vídá, jde totiž jeho prstoklad zcela proti hudbě.

Nejdřív prsten, pak líbánky a pak zase prsten?

Zajímavý je ovšem důvod, proč si muž v koňské masce takto přivydělává. Na kartonové tabulce na klávesách totiž stojí, že potřebuje peníze na snubní prsten. To pro jistotu uvádí v češtině i v angličtině. Že je to tak romantické? „Po pár týdnech jsme se bavili nad tím, že změnil cedulku a teď vydělává na svatební cestu. Byli jsme vlastně rádi, že ve svém vztahu pokročil,“ píše čtenářka Tereza a dodává: „Když ale změnil zpět na zásnubní prsten, pojali jsme podezření a nakonec se nám podařilo vysledovat, že účel hraní pravidelně střídá, ale že tu jedinou písničku, kterou pořád dokola hraje, má nahranou,“ píše Tereza.

Opičák vybírá penízky na snubák.

Opičák vybírá penízky na snubák.

A výjev z Hamburku - koňská maska a účel hraní je stejný jako v Praze, vydělat...

A výjev z Hamburku - koňská maska a účel hraní je stejný jako v Praze, vydělat si na snubák.

Deník Metro se tedy včera dopoledne vydal koňského muzikanta prověřit. Je pravda, že písnička se stále opakuje dokola, prsty po klávesách ale létají vcelku věrohodně. S úderem jedenácté hodiny se ovšem ukazuje, že vydělávat na snubák není práce jen pro jednoho. Mladý muž totiž přestává hrát, sundavá masku a předává flek svému kolegovi. Ještě vybere obsah žlutého kyblíčku, kde to drobnými cinká a odchází. Záskok si masku nasazuje a... spouští úplně tu stejnou písničku!  

Historka o prstýnku je pravdivá, říká čtenář

V Praze je k vidění také muž s opičí maskou. I ten by se chtěl ženit. Alespoň to také uvádí na ceduli. A nejde jen o problém české metropole. Fotku koňáka hrajícího za stejným účelem nám do redakce poslal i další čtenář, vyfocena byla v Hamburku. Tento čtenář s přezdívkou Krakowiaczek tvrdí, že ale lidé ve zvířecích maskách hrají opravdu kvůli prstýnkům. „V Hamburku jsem s tím člověkem mluvil a v krátkém čase vydělal na prsten, proto začal vybírat peníze na líbánky. A nyní jsou na turné po Evropě další tři, kteří hrají kvůli prstenu. Doopravdy,“ říká.

Komentáře

Hlavní zprávy

Natalia Germani: Vidíme, že svoboda, za niž se bojovalo, není stoprocentní

Natalia Germani
vydáno 11. listopadu 2019  14:36

Slovenská herečka Natalia Germani je českému publiku známá ze seriálu Single Man nebo z filmu Věčně tvá nevěrná. Nyní se představí v jedné z hlavních rolí...  celý článek

Mladý staromilec: Před sto lety se měli hůř, chovali se ale líp

Šestnáctiletý Lukáš Malý napsal knihu s názvem Vázací motýlek.
vydáno 11. listopadu 2019  10:47

Fascinaci prvorepublikovou érou přetavil Lukáš Malý do novely. Popletl v ní pouze scénu s dýmkou.  celý článek

Adam Ondra: Nelezu proto, abych byl slavný nebo bohatý

Iva Vejmolová a Adam Ondra při křtu knihy
vydáno 11. listopadu 2019  6:35

Letošní mistr světa v lezení na obtížnost vydal ve spolupráci s Martinem Jarošem knihu s titulem Adam Ondra Lezec tělem i duší. Popisuje v ní své první...  celý článek

Co to šustí? Z kukuřice šupolienky

Šupolienky
vydáno 9. listopadu 2019  5:26

Pokud jste někdy byli na Slovensku, určitě jste viděli, a možná i zakoupili jako dárek, nesčetně figurek z kukuřičných listů zvaných šupolienky. Já jsem...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám