metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 29 °C

Neděle, 25. srpna 2019. Svátek má Radim.
Ladislav Špaček
Ladislav Špaček | foto: ČTK

Na prvním rande zbytečně moc neutrácejte, radí Ladislav Špaček

17. října 2013  9:42 Romana Barboříková Metro.cz
Chystáte se na první rande se ženou, která se vám hodně líbí a nechcete nic pokazit? Mile ji překvapíte malou kytičkou. Podle zvyklostí by pak měl muž zaplatit i útratu. Pokud jste však oba studující, měli byste se při placení podělit.

Na prvním rande mohou být často lidé nervózní. Obzvlášť ve chvíli, kdy dojde na placení. Podle průzkumu Equa bank si osm z deseti lidí myslí, že by měl útratu uhradit muž. Nemusí tomu tak ale být vždy.

Šetřílek, nebo gentleman?

Průzkum

Jak se liší názory žen a mužů na první rande?

  • Za květinu jsou muži ochotni utratit více, než ženy čekají. V průměru by muži dali 250 korun, ženě by přitom stačila květina do 100 korun.
  • Zatímco žena se na prvním rande drží zpátky a očekává, že muž zaplatí útratu maximálně do 500 korun, muž je ochoten investovat do ženy 500 až 1000 korun, v průměru zhruba 700 korun.

"První rande je většinou zatím nezávazné setkání. Proto by se měli jeho aktéři o útratu rozdělit, zejména pokud se jedná o mladé lidi, studenty. Platí, že čím mladší, tím by to mělo být samozřejmější," říká odborník na etiketu Ladislav Špaček. V případě dospělého muže, který pozve ženu na kávu, už má ale jiné doporučení. "Je to významný signál, jestli je muž šetřílek, nebo gentleman. Proto bych doporučoval, aby platil útratu muž. Já jsem vždy za ženy platil," radí Špaček.

Neutrácejte ale závratné sumy. "První rande je sondážní, jestli se s tím druhým ještě potkáme, lidé se oťukávají. Rozhodně to není příležitost pro náročnou večeři, pro to, aby se muž předváděl," tvrdí Špaček.

Přineste fialky nebo sněženky

Další dilema, které mohou muži mít, je zda ženě přinést kytku. Z průzkumu vyplývá, že ji očekává devadesát procent žen. "Květinu na první rande určitě přinést. Ale musí být malá, třeba kytička fialek nebo sněženek, která v případě procházky nebude překážet," upozorňuje Špaček. Ani ženy samotné neočekávají na první schůzce velké pugéty. Ty totiž překážejí i v kavárně či restauraci.

Komentáře

Hlavní zprávy

Restauratéři si zoufají. Hosté sledují mobily, méně jedí a také méně pijí

Ilustrační snímek
vydáno 25. srpna 2019  5:57

Spotřeba alkoholu v Česku rok od roku klesá, výběr daní za něj se přitom zvyšuje. „Jestli je za tím i EET, nelze s určitostí tvrdit,“ říká Jan Boháč z...  celý článek

Opravují mostní lávky zbytečně?

Oprava lávky na železničním mostu je v polovině.
vydáno 24. srpna 2019  5:55

Rekonstrukci chodníku na přemostění Výtoně a Smíchova dokončí dělníci koncem září.  celý článek

Do Vršovic svižně za dva roky

Pod ochranný rám na Zahradním Městě se brzy vrátí doprava.
vydáno 23. srpna 2019  12:14

Šestikilometrový úsek moderní trati spěje ke třetině.  celý článek

Čápi se otrávili jedem na hraboše

Čáp nejspíš pozřel hraboše, který se otrávil nástrahou.
vydáno 23. srpna 2019  5:41

Nevhodně zvolený způsob likvidace hlodavců má na svědomí úhyn desítek jihomoravských zajíců i ptáků z Opavska.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám