metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 16 °C

Neděle, 13. června 2021. Svátek má Antonín.

Větší foto
Martina a Jakub Žwakovi | foto: Archiv

Na rychlém rande potkáte Travoltu i Angelinu Jolie

  8:13
Speed Dating neboli rychlé rande je moderní a zábavná metoda seznamování. V poslední době mu přišly na chuť i starší ročníky. Pořádají je i manželé Žwakovi. S deníkem Metro si o oblíbeném fenoménu povídal Jakub Žwak.

Sejde se stejný počet žen a mužů, udělají dvojice a po krátkém povídání si vymění místo. Je toto rychlé rande?
Ano, jen počet dvojic není dopředu daný. Někdy je dvojic patnáct, jindy sedm. Důležité je, aby byl počet mužů a žen vyrovnaný.

Kolik času má dvojice?
Většinou pět minut. Když je účastníků méně, tak je času o trochu víc. Ale vždy se musí dodržet čas večera, který většinou trvá hodinu a půl. To je tak akorát na to, aby člověk nebyl unavený a aby dokázal vstřebávat informace.

Jaká je role moderátora?
Dohlíží na celý průběh. Hosty v restauraci uvítá. Dostanou od něj tužku a papír na poznámky a formulář, do kterého na konci vyplní, kdo jim byl sympatický a s kým si chtějí vyměnit kontakt. Pokud je oboustranná shoda, tak jim oběma na sebe předáme mailové adresy.

Papír na poznámky? Mně by asi nebylo příjemné, kdybych si všiml, že si o mně protějšek napsal něco nelichotivého.
Účastníci mají desky a do papíru není vidět. Navíc zvoníme dvakrát. První signál hlásí konec pětiminutovky. Pak je čas zhruba půl minuty napsat si poznámku. Na druhé zvonění se pánové zvednou a jdou k další dámě.

Mají účastníci jmenovky?
U mladších věkových kategorií mají účastníci jména herců. Můžete tak strávit večer s Travoltou či s Angelinou Jolie, starší mají prosté označení A, B, C... U stolku se ale mohou lidé představit jménem vlastním. Přezdívky a písmena složí k rozlišení účastníků. Občas se stane, že se sejde víc lidí se stejným jménem.

Kde se seznámit

  • Více informací k seznamovacím večerům, které pořádají manželé Žwakovi, najdete na Seznamovacivecer.cz. Na webu najdete kontakt, časté otázky a odpovědi, recenze účastníků nebo fotogalerii z večerů.
  • Seznamovací večery pořádají i další. Hledat můžete na Randemotyl.cz, Smart-dating.cz nebo například na Extra-rande.cz.

Všiml jsem si, že pořádáte večery i pro šedesátníky nebo sedmdesátníky.
Když jsme před šesti lety začínali, tak jsme měli věkovou kategorii někde mezi 30 a 45 lety. V této kategorii jsme zájem o seznámení vnímali jako nejsilnější. Postupně se ale začali ozývat mladší i starší lidé, že o naše akce mají zájem. Chvíli trvalo, než jsme byli schopni večer naplnit, ale v současnosti je takový zájem, že večer pro šedesátníky děláme jednou až dvakrát za měsíc. Koncept večera je stejný jako u mladší kategorie.

Máte účastníky, kteří jsou na akci už poněkolikáté?
Já to i doporučuji, většina lidí rychlé rande nikdy nezažila. Na první akci je člověk nervózní a při seznámení je to znát. Ze začátku jsou lidé nesví, po nějakém třetím čtvrtém kole rozhovor už plyne lépe. Lidé zjistí, že je to vlastně večer, při kterém si přišli popovídat. Navíc tím, že je rande moderované, mají lidé pocit jakési jistoty, že nejsou na rande úplně na slepo.

Mají účastníci rychlého rande něco společného?
Většinou jde o muže a ženy, kteří nemají kde potkávat nové lidi. Jde často o lidi v uzavřeném kolektivu. Například zdravotní sestřičky. Hodně k nám chodí i právníci a architekti. Před rokem jsme si udělali průzkum. Víme tak, že k nám chodí z 65 procent vysokoškolačky. U pánů je to asi 55 procent vysokoškoláků. Ze 70 procent jde o lidi z Prahy nebo ze středních Čech.

Víte také, kolik svateb se už díky vám událo?
Když nám někdo zašle svatební fotografii, tak nás to samozřejmě potěší. To už se nám stalo asi třikrát. Ale zpětná vazba od účastníků je dobrovolná.

Děláte i tematické večery?
Populární je večer pro cestovatele. Lidí s tímto koníčkem je hodně a zároveň účastníci mají pocit, že na akci potkají někoho, kdo je naladěn na stejnou notu. Děláme i degustační večery. Máme i seznamku pro vysoké lidi, pro rozvedené nebo pro ty, kteří chtějí založit rodinu. Také máme akce pro lidi se zájmem o sport a taneční seznamky. Ty byly letos tři. Jedna probíhala vsedě. Další byla v salsovém klubu a ta poslední byla zaměřená na čaču, kdy si účastníci povídali, ale také si mohli zatančit.

Máte i nějakou zajímavou historku?
Vybavím si večer pro padesátníky, účastníci si sedli a my se chystali vysvětlit pravidla, což trvá pár minut, a než jsem to stihl, tak se jeden pár zvedl a řekl, že se večera dál už neúčastní, že si za tu chvíli padli do oka natolik, že už se nepotřebují seznamovat s dalšími a odešli.

Jak vás vůbec napadlo rychlá rande pořádat?
Se ženou jsme měli kolem sebe spoustu kamarádů a známých, kteří nikoho neměli. Udělali jsem nejprve večer pro ně. Myšlenka se líbila. Tento typ seznámení je v podstatě protiváha k internetovým seznamkám či Tinderu.

Jak jste se seznámil se svou ženou vy?
V období, kdy jsme oba studovali vysokou školu, jsme se seznámili přes sociální síť. Nějaký čas jsme si psali a poté si domluvili schůzku. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Na Pankráci vznikne pamětní deska, která tu už nějaký čas existuje

PRAHA? AHA!
vydáno 13. června 2021  11:12,  aktualizováno  13:30

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Kuřáků ubylo, výrobci proto míří hlavně na mladé konzumenty

vydáno 13. června 2021  5:52

Zapálit si cigaretu přestává být trendy. Vždyť počet Čechů, kteří skončí v rukách koronera, se ročně pohybuje kolem sto tisíc. Přibližně dvacet procent z...  celý článek

V Říčanech u Prahy vznikl nový showroom Peugeot. Koncept je v Česku zcela unikátní

vydáno 13. června 2021  5:39

V Říčanech u Prahy zahájila v květnu provoz nová koncese značky Peugeot. Koncesionář Lenner Motors zde nabízí nejen kompletní modelovou řadu vozů...  celý článek

STRÁŽCE STREAMU: Princezna v časové smyčce a mlsoun s parožím. Dejte si fantasy maraton

Strážce streamu
vydáno 11. června 2021  14:00

Na Netflixu se před pár dny objevily dva fantasy kousky, které stojí za vaši pozornost. Tím prvním je postapokalyptická dobrodružná minisérie Sweet Tooth:...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám