metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 3 °C

Pondělí 30. ledna 2023. Svátek má Robin

Větší foto
chalupa | foto: MAFRA

Na samotě u lesa. Realitní agenti loví chalupy, kde se dá

  10:00
Která nemovitost slibuje největší zhodnocení? Momentálně se šplhají nahoru ceny chat a chalup. Bez ohledu na stav.

Schránka na dopisy s ručně psanými nabídkami na odkup chalupy. „Lockdown nelockdown, i přes neprostupné hranice okresů se mi tu stále hromadí nabídky,“ říká pro deník Metro Igor, který si už před lety přebudoval starou chalupu na trvalé bydlení v malé obci na Svratecku.

Na chalupu klidně i tři sta kilometrů
Zachoval ale její venkovský chalupnický ráz. A to zřejmě lidi láká. Igor tu s manželkou tráví většinu roku, ale pár měsíců v roce žije současně i v Hradci Králové. V poštovní schránce jeho „chalupy“ se mu vrší i ručně psané žádosti, že by si lidé dům rádi prohlédli a že na ceně se určitě dohodnou. „Občas někdo i zazvoní, že by se mu náš dům jako chalupa zamlouval,“ popisuje zážitky. Už tu potkal nejen lidi z Ostravska nebo z Brna, zájem měli i Pražáci a dokonce lidé ze vzdáleného Karlovarska. Že to sem mají téměř tři sta kilometrů, nehraje roli.

Přitom oblast západních a severních Čech, hlavně Krušné hory, se teď stala pro mnohé zájemce o rekreační objekt atraktivní. Dosud méně objevený kraj, který v lidech vyvolává stále pocity kraje uhlí, komínů a vylidněných osad, je v současnosti v hledáčku realitních agentů, ale i lidí, kteří si sami tipují, co by se dalo koupit.

Ceny jako v Praze
„Objevuje se tu mnoho volných objektů vhodných pro přestavbu k rekreaci,“ říká Radim Maštalíř, odborný technik Hypoteční banky. Banka poskytující úvěry totiž zaznamenává zvýšenou poptávku po úvěrech na tento typ nemovitostí. Ceny za metr čtvereční, a to i u nezrekonstruované nemovitosti, dosahují v Krušných horách a Podkrušnohoří k částce osmdesát tisíc korun.

I přesto, že je to do Krušných hor z Prahy kolem150 kilometrů, poptávka zájemců z hlavního města roste. Lze proto čekat, že i tady se zakrátko vyšplhají ceny na úroveň těch, které panují třeba na Šumavě a v Krkonoších. Tam lze rekreační apartmán kolem padesáti metrů čtverečních pořídit za sto až sto dvacet tisíc korun za metr. Což už je zhruba na hranici toho, za kolik se prodávají v průměru byty v hlavním městě.

Prodejci si často mapují katastry nemovitostí
„Na podzim jsem zdědil chalupu na pomezí jižních Čech a Vysočiny. Jen se změna projevila v katastru nemovitostí, přišly mi poštou tři nabídky na prodej od realitní kanceláře,“ popisuje zájem o rekreační nemovitost Michal. Rodiče prý v uplynulých letech nikdo nekontaktoval, poptávka se projevila až nyní během epidemie. „Také sousedi mi potvrdili, že teď, kdy se nesmí cestovat, chalupu okukují cizí lidé. A někteří se právě v sousedství poptávají, zda není naše chalupa volná,“ dodává její majitel.

Ceny starších objektů žene nahoru i fakt, že trvale žijící obyvatelé obcí v atraktivních lokalitách jsou ve značné míře proti výstavbě nových chat či apartmánových domů. Liší se způsoby financování. „Zatímco u apartmánů a chalup lze žádat o hypotéku, chatu lze financovat i ze spotřebitelského úvěru na bydlení až do jednoho milionu korun,“ připomíná Andrea Vokálová, mluvčí skupiny ČSOB pro oblast bydlení. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Posilování české koruny vzbudilo zájem u cestovatelů, zájezdy se prodávají lépe

vydáno 30. ledna 2023  6:55

Koruna je vůči euru rekordně silná. Tuhle zprávu jste v posledních dnech nejspíš četli. Co to ale znamená? A jak dlouho to vydrží? Odpovědi najdete níže.  celý článek

Pod vodou zkoumáme vesmír, říká pro deník Metro lékař Svoboda. Přitahují ho extrémní podmínky

vydáno 29. ledna 2023  16:39

Rodiče z něj chtěli mít sportovce nebo chemika, Aleše Svobodu ale lákalo umění a divadlo. „S jedním představením jsme dokonce hráli i ve Slovenském...  celý článek

Okna, kterými není vidět ven. Na jedné pražské křižovatce taky žijí lidé

Praha? Aha!
vydáno 29. ledna 2023  10:24

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Stínadelská tajemství opět ve stopách Rychlých šípů. S dětmi a baterkami na Malou Stranu

vydáno 28. ledna 2023  14:24

„Za Mříží je park, v tom parku černý rám, v tom rámu plno vran, celé hejno vran, černočerných vran. Pozor si dej, ať nezůstaneš stát, ať nezůstaneš sám,...  celý článek