metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 8 °C

Středa, 14. dubna 2021. Svátek má Vincenc.

Větší foto
Jan Bartoš | foto: elpida.czMetro.cz

Na seniory se nemůžeme zlobit, že šíří mailové spamy, říká šéf Elpidy

  9:45
Vedoucí Centra Elpida Jan Bartoš se věnuje vzdělávání seniorů. „Senioři netuší, že nevyžádaná zpráva může být nebezpečná,“ říká v rozhovoru pro deník Metro Bartoš.

Nejaktivnějšími šiřiteli e-mailového spamu, ať již pravdivého či nepravdivého, jsou senioři ve věku od 65 let. Čím to je?
Většina současných seniorů totiž prožila nejaktivnější etapu života v době, kdy neexistoval rozvinutý mediální trh. Dnešní uspěchaná doba přitom klade ohromné nároky na kritický přístup, a právě senioři mohou podléhat tlaku médií. Za povšimnutí stojí skutečnost, že senioři zpravidla nevyhodnocují nevyžádanou varovnou zprávu od přítele za spam, a nemají tak větší tendence ji ověřovat. Jsou totiž přesvědčeni, že jejich okolí by přece nepravdivé zprávy nešířilo.

Mohou lidé něco dělat, aby svým rodičům či prarodičům otevřeli oči a vysvětlili jim, že vše co se píše na internetu, nemusí být vždy pravda?
Otevírat oči a říkat, kde je pravda nefunguje. Jde totiž také o naše postoje, kdy podvědomě věříme informacím, které naše přesvědčení potvrzují. Každý na to musí přijít sám. Obecně je složitější odhalit nepravdivou informaci v textu než v obraze. Přesvědčili jsme se o tom letos na jaře, kdy jsme v Elpidě společně s mediální společností Transition uspořádali dvoudenní setkání pro seniory o médiích. Záměrně upravené fotografie poznali účastníci v 9 z 10 případů.

Den otevřených dveří

Centrum Elpida – Přístav 7 otevírá své dveře zítra od 10 hodin, Jankovcova 8b

  • 10.00 Testování paměti, 12.00 Vyzkoušejte 3D brýle?
  • 13.00 Turnaj v pétanque
  • 14.00 Prof. Jan Sokol o wikipedii
  • 15.30 Vlastimil Harapes - beseda

Vzdělává v této problematice seniory také Elpida?
Mediálnímu vzdělávání seniorů se věnujeme už dva roky. V právě startujícím cyklu Život v době informační se senioři dozvědí, jak média fungují, jak vzniká zpráva, kdo která média vlastní atd. Vyzkoušet si to mohou zájemci zítra v rámci dne otevřených dveří v Přístavu 7. Návštěvníci se mohou dále těšit na Vlastimila Harapese, profesora Jana Sokola, senior cirkus, nebo mohou podniknout výlet do virtuální reality pomocí 3D video technologie. Program po celý den je zdarma.

Zítra také rozjíždíte turné besed, na kterých se budete věnovat problematice médií v 21. století...
V rámci cyklu besed Veřte nevěřte otevíráme spolu s klíčovými osobnostmi mediální scény palčivá témata týkající se médií, a to s cílem pomoci seniorům (ale nejen jim) rozpoznávat důvěryhodné zprávy a čelit náporu reklamy a manipulací. První setkání, které je pro veřejnost zdarma, se uskuteční již zítra v 18 hodin v pražském CAMPu v areálu pražských Emauz. Dále pojedeme do Brna, Olomouce a také na Slovensko.

Komentáře

Hlavní zprávy

Kutilové, odhadování počasí podle oblohy berte s rezervou

vydáno 14. dubna 2021  18:04

Meteorologie to má s námi složité. Ve středu se už chystáme na víkend na chatu. Podle předpovědi by mělo být krásně. To se pak divíme, že o víkendu musíme...  celý článek

A to víte, že...? Zábavné statistiky mizí z metra. Jsou považovány za reklamní smog

vydáno 14. dubna 2021  6:19

Technické údaje a statistiky z provozu MHD se objevily v rámečcích ve vagonech již v roce 2014. Nyní ustupují.  celý článek

Nabídl se nám i odborník na opravu slunečních hodin, říkají noví majitelé usedlosti Cibulka

vydáno 13. dubna 2021  18:52

S opravou areálu rádi pomůžeme, slibují lidé na sociálních sítích i v anketě. Objekt má být zrekonstruovaný do roku 2026.   celý článek

Nejen Cibulka. Deník Metro připomíná další známé squaty a jejich ne vždy růžové konce

vydáno 13. dubna 2021  17:07

Říká se jim různě – autonomní, kulturní či sociální centra nebo prostě jen hanlivě squaty. Tyhle zdánlivě veřejné a zároveň opuštěné budovy mají jedno...  celý článek

Vaše fotky z Prahy