metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 27 °C

Čtvrtek, 18. července 2019. Svátek má Drahomíra.
Jan Bartoš
Větší foto
Jan Bartoš | foto: elpida.czMetro.cz

Na seniory se nemůžeme zlobit, že šíří mailové spamy, říká šéf Elpidy

24. září 2018  9:45 Marek Hýř Metro.cz
Vedoucí Centra Elpida Jan Bartoš se věnuje vzdělávání seniorů. „Senioři netuší, že nevyžádaná zpráva může být nebezpečná,“ říká v rozhovoru pro deník Metro Bartoš.

Nejaktivnějšími šiřiteli e-mailového spamu, ať již pravdivého či nepravdivého, jsou senioři ve věku od 65 let. Čím to je?
Většina současných seniorů totiž prožila nejaktivnější etapu života v době, kdy neexistoval rozvinutý mediální trh. Dnešní uspěchaná doba přitom klade ohromné nároky na kritický přístup, a právě senioři mohou podléhat tlaku médií. Za povšimnutí stojí skutečnost, že senioři zpravidla nevyhodnocují nevyžádanou varovnou zprávu od přítele za spam, a nemají tak větší tendence ji ověřovat. Jsou totiž přesvědčeni, že jejich okolí by přece nepravdivé zprávy nešířilo.

Mohou lidé něco dělat, aby svým rodičům či prarodičům otevřeli oči a vysvětlili jim, že vše co se píše na internetu, nemusí být vždy pravda?
Otevírat oči a říkat, kde je pravda nefunguje. Jde totiž také o naše postoje, kdy podvědomě věříme informacím, které naše přesvědčení potvrzují. Každý na to musí přijít sám. Obecně je složitější odhalit nepravdivou informaci v textu než v obraze. Přesvědčili jsme se o tom letos na jaře, kdy jsme v Elpidě společně s mediální společností Transition uspořádali dvoudenní setkání pro seniory o médiích. Záměrně upravené fotografie poznali účastníci v 9 z 10 případů.

Den otevřených dveří

Centrum Elpida – Přístav 7 otevírá své dveře zítra od 10 hodin, Jankovcova 8b

  • 10.00 Testování paměti, 12.00 Vyzkoušejte 3D brýle?
  • 13.00 Turnaj v pétanque
  • 14.00 Prof. Jan Sokol o wikipedii
  • 15.30 Vlastimil Harapes - beseda

Vzdělává v této problematice seniory také Elpida?
Mediálnímu vzdělávání seniorů se věnujeme už dva roky. V právě startujícím cyklu Život v době informační se senioři dozvědí, jak média fungují, jak vzniká zpráva, kdo která média vlastní atd. Vyzkoušet si to mohou zájemci zítra v rámci dne otevřených dveří v Přístavu 7. Návštěvníci se mohou dále těšit na Vlastimila Harapese, profesora Jana Sokola, senior cirkus, nebo mohou podniknout výlet do virtuální reality pomocí 3D video technologie. Program po celý den je zdarma.

Zítra také rozjíždíte turné besed, na kterých se budete věnovat problematice médií v 21. století...
V rámci cyklu besed Veřte nevěřte otevíráme spolu s klíčovými osobnostmi mediální scény palčivá témata týkající se médií, a to s cílem pomoci seniorům (ale nejen jim) rozpoznávat důvěryhodné zprávy a čelit náporu reklamy a manipulací. První setkání, které je pro veřejnost zdarma, se uskuteční již zítra v 18 hodin v pražském CAMPu v areálu pražských Emauz. Dále pojedeme do Brna, Olomouce a také na Slovensko.

Komentáře

Hlavní zprávy

Do kobky na náplavce chystají zero waste kavárnu

Takto vypadala kobka na Rašínově nábřeží v dubnu.
vydáno 17. července 2019  17:45

Jednu z rekonstruovaných kobek na náplavce získala kavárna Tiskárna na Vzduchu. Dominika Antonie Skalová z jejího týmu v rozhovoru pro Metro nastínila,...  celý článek

Jižní spojku zavřou statici

Auta popojížděla i na lanovém mostu
vydáno 17. července 2019  13:15

Úplná uzavírka lanového mostu proběhne během dvou nejbližších víkendů.  celý článek

Horká srbská krev miluje český klid

Vladimir Mandić
vydáno 17. července 2019  11:08

Vladimir Mandić je „chodící reklamou“ na Česko, kam před dvaceti lety unikl za svobodou. Otec dvou dětí, který v naší zemi udělal docela slušnou kariéru v...  celý článek

Na koleje kreslí dopravce obrysy mrtvol. Snad zaberou, doufá

Siluety najdete na nejfrekventovanějších úsecích.
vydáno 17. července 2019  8:40

„Při přecházení vždycky dávej pozor, aby tvůj obrys neskončil na zemi!“ Tak zní krédo, kterým by se měl podle tvůrců projektu Neskákej mi pod kola při...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám