metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 19 °C

Sobota 25. června 2022. Svátek má Ivan
Zástupce starosty Matěj Fichtner. | foto: Metro.cz

Na školy je na osmičce připraveno 320 milionů

  15:10
Radnice Prahy 8 se letos zaměří na školy. „Změn si letos musí všimnou každý,“ říká zástupce starosty Matěj Fichtner.

Radnice Prahy 8 se letos zaměří na školy. „Změn si letos musí všimnou každý,“ říká zástupce starosty Matěj Fichtner.

Letos chystáte rekordní opravy škol, kde všude se bude opravovat a stavět?
Nejde ani tak o opravy, ale o rozšiřování kapacity a celkovou optimalizaci. Letos čeká Prahu 8 velký soubor změn, kterým s kolegy říkáme kulový blesk. 1. KŠPA se přesune z budovy Pernerova 29 do školského objektu v Chabařovické ulici, přičemž Pernerova 29 bude rekonstruována pro potřeby ZŠ Lyčkovo náměstí, takže výuka bude probíhat ve dvou budovách.

Zároveň vedle hlavní budovy ZŠ Lyčkovo náměstí vyroste přístavba, kde bude velká tělocvična, školní kuchyně a jídelna. Tím bude vyřešena celková nedostatečná kapacita školy a rodiče z Karlína nebudou muset dávat své děti jinam.

A co další školy?
Paralelně připravujeme rozšíření ZŠ Petra Strozziho, kde bude vystavěn nový pavilon, a ZŠ Bohumila Hrabala, kde bude provedena půdní vestavba. Výhledově také dojde ke zvýšení kapacity ZŠ Žernosecká. Jsou to bez nadsázky největší investice do školství, jaké Praha 8 dosud zažila. Vedle toho nás čeká zateplení 10 školských objektů a modernizace odborných učeben ve všech našich základních školách.

Kolik všechny rekonstrukce budou stát?
Pokud jde o finance, pro letošek máme připraveno na tyto účely zhruba 320 milionů korun. V maximální míře chceme na tyto záměry čerpat dotace z EU, z magistrátu a z ministerstva školství.

Do roku 2020 má podle studie chybět ve školách v metropoli 10 tisíc míst. Je to problém i v Praze 8?
Ano, zejména v Karlíně. Třeba ZŠ Lyčkovo náměstí je zcela plná a nemůže v září přijmout všechny spádové prvňáky. Tento problém zde byl již minulé dva roky a vždy se to řešilo půdní vestavbou. Budova však není nafukovací a její kapacita je konečná, takže musíme buď přistavět, nebo najít další budovu, což děláme. Do doby, než bude vše stavebně vyřešeno, budeme možná muset přistoupit k dočasnému řešení ve formě kontejnerových učeben na zahradě školy. Jasno bude po zápisu do prvních tříd.

Plánujete jen rozšiřovat, nebo zvažujete třeba postavit zbrusu novou školu?
Pokud pominu Pernerovu 29, tak na zbrusu novou školu nejsou pozemky ani peníze. Nicméně nemyslím si, že by v současné době byla úplně nová škola zapotřebí. Problém však může nastat v souvislosti s výstavbou na Rohanském ostrově, až se tam přistěhuje dalších několik tisíc lidí. Z tohoto důvodu se momentálně zpracovává aktualizace demografické studie, která by nám měla říci bližší odhad budoucího vývoje.

Problém s místy trápí i mateřské školy, bude mít dost míst? Od září bude povinná školka pro pětileté.
S tím by zatím neměl být v Praze 8 výrazný problém. Navíc síť mateřských škol v Praze 8 je hustší, takže rodiče mají většinou na výběr, kam své děti dají.

Připravujete se na rok 2020, kdy budou mít nárok na místo ve školce i dvouleté děti?
Momentálně mapujeme, jak se změna projeví na naplněnosti škol. Pokud by z analýz vyplývalo, že bude problém s kapacitou, budeme muset hledat dodatečné prostory pro rozšíření MŠ. Ještě je na to relativně dost času, ale radnice nesmí zaspat.

Mluví se o to, že školy musí jít s dobou, chystáte i nějaké moderní učebny, dílny, laboratoře?
Ano. Momentálně se zpracovávají ve všech našich základních školách stavební projekty na modernizace odborných učeben, které podáme do operačního programu Praha – Pól růstu. Jedná se o zásadní a velmi rozsáhlou modernizaci např. odborných učeben fyziky, zeměpisu a chemie, kterou pocítí každý žák základní školy. S realizací počítáme v horizontu 1 roku.

Komentáře

Hlavní zprávy

Katuško, řekni, že jsi Tachovská, usmívá se spisovatelka

vydáno 25. června 2022  5:44

Po stopách dvou významných brněnských rodin se jako potomek vydává v nové knize spisovatelka Kateřina Tachovská-Vestman. Původem Brňačka sice žije v...  celý článek

Druhé Vyproštění se nekoná. Netflix opět ukazuje, jak se to nemá dělat

Strážce streamu
vydáno 24. června 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Když nemáte od filmu přílišná očekávání, je daleko větší šance si jej v kině či u domácí obrazovky o to lépe vychutnáte. Z téhle nejen u českých diváků...  celý článek

Jeho trenky nosí také slavný Terminátor Karlos Vémola

vydáno 24. června 2022  5:15

Stoprocentně české trenýrky značky Styx vznikají nejen pod rukama šikovných švadlen, ale také na čtyřech šicích strojích. To celé probíhá v šesti externě...  celý článek

Filmaři opouštějí Českou republiku kvůli pobídkám. Už zase

vydáno 23. června 2022  18:40

Zahraniční štáby loni v tuzemsku utratily přes devět miliard korun. Nyní hrozí, že budou točit jinde.  celý článek