metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 13 °C

Neděle, 17. října 2021. Svátek má Hedvika.
Zástupce starosty Matěj Fichtner. | foto: Metro.cz

Na školy je na osmičce připraveno 320 milionů

  15:10
Radnice Prahy 8 se letos zaměří na školy. „Změn si letos musí všimnou každý,“ říká zástupce starosty Matěj Fichtner.

Radnice Prahy 8 se letos zaměří na školy. „Změn si letos musí všimnou každý,“ říká zástupce starosty Matěj Fichtner.

Letos chystáte rekordní opravy škol, kde všude se bude opravovat a stavět?
Nejde ani tak o opravy, ale o rozšiřování kapacity a celkovou optimalizaci. Letos čeká Prahu 8 velký soubor změn, kterým s kolegy říkáme kulový blesk. 1. KŠPA se přesune z budovy Pernerova 29 do školského objektu v Chabařovické ulici, přičemž Pernerova 29 bude rekonstruována pro potřeby ZŠ Lyčkovo náměstí, takže výuka bude probíhat ve dvou budovách.

Zároveň vedle hlavní budovy ZŠ Lyčkovo náměstí vyroste přístavba, kde bude velká tělocvična, školní kuchyně a jídelna. Tím bude vyřešena celková nedostatečná kapacita školy a rodiče z Karlína nebudou muset dávat své děti jinam.

A co další školy?
Paralelně připravujeme rozšíření ZŠ Petra Strozziho, kde bude vystavěn nový pavilon, a ZŠ Bohumila Hrabala, kde bude provedena půdní vestavba. Výhledově také dojde ke zvýšení kapacity ZŠ Žernosecká. Jsou to bez nadsázky největší investice do školství, jaké Praha 8 dosud zažila. Vedle toho nás čeká zateplení 10 školských objektů a modernizace odborných učeben ve všech našich základních školách.

Kolik všechny rekonstrukce budou stát?
Pokud jde o finance, pro letošek máme připraveno na tyto účely zhruba 320 milionů korun. V maximální míře chceme na tyto záměry čerpat dotace z EU, z magistrátu a z ministerstva školství.

Do roku 2020 má podle studie chybět ve školách v metropoli 10 tisíc míst. Je to problém i v Praze 8?
Ano, zejména v Karlíně. Třeba ZŠ Lyčkovo náměstí je zcela plná a nemůže v září přijmout všechny spádové prvňáky. Tento problém zde byl již minulé dva roky a vždy se to řešilo půdní vestavbou. Budova však není nafukovací a její kapacita je konečná, takže musíme buď přistavět, nebo najít další budovu, což děláme. Do doby, než bude vše stavebně vyřešeno, budeme možná muset přistoupit k dočasnému řešení ve formě kontejnerových učeben na zahradě školy. Jasno bude po zápisu do prvních tříd.

Plánujete jen rozšiřovat, nebo zvažujete třeba postavit zbrusu novou školu?
Pokud pominu Pernerovu 29, tak na zbrusu novou školu nejsou pozemky ani peníze. Nicméně nemyslím si, že by v současné době byla úplně nová škola zapotřebí. Problém však může nastat v souvislosti s výstavbou na Rohanském ostrově, až se tam přistěhuje dalších několik tisíc lidí. Z tohoto důvodu se momentálně zpracovává aktualizace demografické studie, která by nám měla říci bližší odhad budoucího vývoje.

Problém s místy trápí i mateřské školy, bude mít dost míst? Od září bude povinná školka pro pětileté.
S tím by zatím neměl být v Praze 8 výrazný problém. Navíc síť mateřských škol v Praze 8 je hustší, takže rodiče mají většinou na výběr, kam své děti dají.

Připravujete se na rok 2020, kdy budou mít nárok na místo ve školce i dvouleté děti?
Momentálně mapujeme, jak se změna projeví na naplněnosti škol. Pokud by z analýz vyplývalo, že bude problém s kapacitou, budeme muset hledat dodatečné prostory pro rozšíření MŠ. Ještě je na to relativně dost času, ale radnice nesmí zaspat.

Mluví se o to, že školy musí jít s dobou, chystáte i nějaké moderní učebny, dílny, laboratoře?
Ano. Momentálně se zpracovávají ve všech našich základních školách stavební projekty na modernizace odborných učeben, které podáme do operačního programu Praha – Pól růstu. Jedná se o zásadní a velmi rozsáhlou modernizaci např. odborných učeben fyziky, zeměpisu a chemie, kterou pocítí každý žák základní školy. S realizací počítáme v horizontu 1 roku.

Komentáře

Hlavní zprávy

Ian Anderson, hvězda skupiny Jethro Tull: „Čekáme na vinyly“

vydáno 16. října 2021  12:15

Britský skladatel a hudebník Ian Anderson, který se svou skupinou Jethro Tull vystoupí na konci října v Česku, přiznal deníku Metro, že rád posedává v...  celý článek

Figurky z kaštanů umějí být zlověstné. Netflix vyvařil severské detektivky

Strážce streamu
vydáno 15. října 2021  14:00

STRÁŽCE STREAMU Na místě činu v jednom z dánských lesů se najde ručně vyráběná figurka ze sirek a kaštanů. Na základě téhle snadno přehlédnutelné stopy pak na první...  celý článek

Dva dny, dvanáct jízd zdarma. Zkusil jsem novinku Lítačky

vydáno 15. října 2021  11:12

Rekola i Nexbike nové uživatele v řadě věcí překvapí. Máme pro vás pár tipů. Vyzkoušeli jsme je na vlastní kůži.  celý článek

V potírání hazardu Praha stále tápe. Ten bují na okraji české metropole

vydáno 15. října 2021  10:01

Znamená nulová tolerance gamblingu jeho úplnou nedostupnost? Vyhláška odčerpává z rozpočtů radnic stovky milionů.  celý článek

Vaše fotky z Prahy