metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 23 °C

Středa, 20. října 2021. Svátek má Vendelín.
Parkování (ilustrační foto) | foto: SXC

Na Smíchově se bude parkovat jinak. Zóny vzniknou navzdory magistrátu

  14:35
Pátá městská část spustí od března v centru Smíchova nový systém parkování. Na některých místech budou moci ve vymezený čas zaparkovat pouze obyvatelé páté městské části nebo přilehlých ulic. Parkovací karty pro ně bude úřad vydávat zdarma. Na tiskové konferenci to dnes řekl starosta Prahy 5 Miroslav Zelený (Uzdravme naši politiku). Radnice tak chce zlepšit možnost parkování pro místní obyvatele a zamezit "přespolním" řidičům, aby na Smíchově pouze neodstavili auto a nepokračovali dále MHD.

"Rozhodli jsme se nesedět s rukama v klíně a nečekat na celoměstský systém parkování, který pražský magistrát neustále jen slibuje," řekl Zelený s tím, že podle jeho informací zavedení celopražského systému do jednoho roku není aktuální.

Parkování na Smíchově budou od začátku března omezovat dopravní značky a dodatkové tabulky, a to v oblasti zhruba od Újezdu po Lihovar. Dotčené území je ohraničeno levým břehem Vltavy, ulicemi Vítězná, Újezd, Rošických, částí ulice Holečkova po ulici Drtinovu, přes Kartouzskou, Radlickou, Dobříšskou a Strakonickou.

Přes den zde může stát jen místní auto

Na 650 místech budou moci nechat vozidla od 8.00 do 18.00 pouze obyvatelé Prahy 5, přes noc pak budou na těchto místech moct stát pouze auta lidí s trvalým bydlištěm na regulovaném území.

Asi 2300 parkovacích stání bude vymezeno od 8.00 do 10.00 a od 16.00 do 18.00 pouze pro obyvatele Prahy 5. Po zbytek dne bude moct volná místa využít kdokoli. Radnice tak chce znemožnit parkování lidem, kteří do Prahy přijíždí za prací. "Předpokládám, že se budou přesouvat na záchytná parkoviště," řekl Zelený. Radnice zároveň vyčlenila 300 parkovacích míst, kde může zaparkovat kdokoli i bez parkovací karty.

Projekt zaplatí radnice

Radnice plánuje zahájit výdej parkovacích karet již od poloviny prosince. Čím dříve si lidé pro karty přijdou, tím delší jejich platnost budou mít. Prvním z nich bude platit rok a půl, standardní platnost bude rok. "Chceme se tak příští rok vyhnout jednorázovému návalu žadatelů o prodloužení platnosti," poznamenal Zelený. Náklady na zavedení systému Zelený odhadl na tři až čtyři miliony korun, zaplatí je radnice.

Po dvou měsících provozu chce vedení městská části systém zhodnotit. Pokud by se ukázalo, že se auta přesunula na další místa Prahy 5, radnice přijme potřebná opatření a parkování změní podle požadavků obyvatel.

Starosta dodal, že chce jednat se starosty dalších městských částí, které mají na svém území parkovací zóny. Do budoucna by chtěl, aby si jednotlivé radnice uznávali parkovací karty. "Pražan by měl mít možnost se po Praze volně pohybovat," poznamenal Zelený.

Jak je to jinde s parkováním

  • Podobný systém parkování plánuje i Praha 8.
  • Rezidenční zóny zavede od počátku roku v Karlíně, ve středu Libně a v okolí stanice metra Kobylisy.
  • Radnice vymezí úseky, kde bude parkování vyhrazené pouze držitelům karet, a to od 11.00 do 14.00, ve vybraných lokalitách až do 22.00.
  • Zóny placeného stání platí v Praze 1, 2, 3 a 7.
  • Jejich rozšíření bylo plánováno i do dalších městských částí.
  • Magistrát rozšiřování ale letos na jaře zastavil a plánuje vytvořit zcela novou koncepci.
  • Poprvé se zóny objevily v 90. letech minulého století v Praze 1.

Komentáře

Hlavní zprávy

Primátor Hřib se chlubí, že se daří plnit slib vysázení milionů dřevin. Je tomu tak?

vydáno 20. října 2021  5:49

„Zatím se nám podařilo vysadit více než 370 tisíc stromů a do roku 2026 stihneme splnit náš předvolební závazek milionu nových stromů.“ Tak se začátkem...  celý článek

„Areál v Janově nebyl žádný zlatý důl,“ tvrdí exsprávcová

vydáno 19. října 2021  18:45

Na radnici Prahy 1 bublá problém. Deník Metro 3. září psal o kauze týkající se provozování rekreačního areálu Janov nad Nisou, který patří městské části...  celý článek

Kalafunu na dřevěnou nohu jsme nekupovali, reagoval Hrad na jeden z mnoha kuriózních dotazů

vydáno 19. října 2021  17:05

V roce 2020 dorazilo do Kanceláře prezidenta České republiky přes osmdesát žádostí, kdy se pisatelé dožadovali nejrůznějších informací. Přibližně dvacet...  celý článek

Na schovávanou si značky hrají v Michli, Záběhlicích i Modřanech

vydáno 19. října 2021  5:00

Na zelení pokryté zákazy je třeba upozornit včas. Čtenáři deníku Metro v tomto směru nelení.   celý článek

Vaše fotky z Prahy