metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 28 °C

Pátek 1. července 2022. Svátek má Jaroslava
Parkování (ilustrační foto) | foto: SXC

Na Smíchově se bude parkovat jinak. Zóny vzniknou navzdory magistrátu

  14:35
Pátá městská část spustí od března v centru Smíchova nový systém parkování. Na některých místech budou moci ve vymezený čas zaparkovat pouze obyvatelé páté městské části nebo přilehlých ulic. Parkovací karty pro ně bude úřad vydávat zdarma. Na tiskové konferenci to dnes řekl starosta Prahy 5 Miroslav Zelený (Uzdravme naši politiku). Radnice tak chce zlepšit možnost parkování pro místní obyvatele a zamezit "přespolním" řidičům, aby na Smíchově pouze neodstavili auto a nepokračovali dále MHD.

"Rozhodli jsme se nesedět s rukama v klíně a nečekat na celoměstský systém parkování, který pražský magistrát neustále jen slibuje," řekl Zelený s tím, že podle jeho informací zavedení celopražského systému do jednoho roku není aktuální.

Parkování na Smíchově budou od začátku března omezovat dopravní značky a dodatkové tabulky, a to v oblasti zhruba od Újezdu po Lihovar. Dotčené území je ohraničeno levým břehem Vltavy, ulicemi Vítězná, Újezd, Rošických, částí ulice Holečkova po ulici Drtinovu, přes Kartouzskou, Radlickou, Dobříšskou a Strakonickou.

Přes den zde může stát jen místní auto

Na 650 místech budou moci nechat vozidla od 8.00 do 18.00 pouze obyvatelé Prahy 5, přes noc pak budou na těchto místech moct stát pouze auta lidí s trvalým bydlištěm na regulovaném území.

Asi 2300 parkovacích stání bude vymezeno od 8.00 do 10.00 a od 16.00 do 18.00 pouze pro obyvatele Prahy 5. Po zbytek dne bude moct volná místa využít kdokoli. Radnice tak chce znemožnit parkování lidem, kteří do Prahy přijíždí za prací. "Předpokládám, že se budou přesouvat na záchytná parkoviště," řekl Zelený. Radnice zároveň vyčlenila 300 parkovacích míst, kde může zaparkovat kdokoli i bez parkovací karty.

Projekt zaplatí radnice

Radnice plánuje zahájit výdej parkovacích karet již od poloviny prosince. Čím dříve si lidé pro karty přijdou, tím delší jejich platnost budou mít. Prvním z nich bude platit rok a půl, standardní platnost bude rok. "Chceme se tak příští rok vyhnout jednorázovému návalu žadatelů o prodloužení platnosti," poznamenal Zelený. Náklady na zavedení systému Zelený odhadl na tři až čtyři miliony korun, zaplatí je radnice.

Po dvou měsících provozu chce vedení městská části systém zhodnotit. Pokud by se ukázalo, že se auta přesunula na další místa Prahy 5, radnice přijme potřebná opatření a parkování změní podle požadavků obyvatel.

Starosta dodal, že chce jednat se starosty dalších městských částí, které mají na svém území parkovací zóny. Do budoucna by chtěl, aby si jednotlivé radnice uznávali parkovací karty. "Pražan by měl mít možnost se po Praze volně pohybovat," poznamenal Zelený.

Jak je to jinde s parkováním

  • Podobný systém parkování plánuje i Praha 8.
  • Rezidenční zóny zavede od počátku roku v Karlíně, ve středu Libně a v okolí stanice metra Kobylisy.
  • Radnice vymezí úseky, kde bude parkování vyhrazené pouze držitelům karet, a to od 11.00 do 14.00, ve vybraných lokalitách až do 22.00.
  • Zóny placeného stání platí v Praze 1, 2, 3 a 7.
  • Jejich rozšíření bylo plánováno i do dalších městských částí.
  • Magistrát rozšiřování ale letos na jaře zastavil a plánuje vytvořit zcela novou koncepci.
  • Poprvé se zóny objevily v 90. letech minulého století v Praze 1.

Komentáře

Hlavní zprávy

„DBK je jako černý pták s roztaženými křídly.“ Obchodní dům slaví výročí

vydáno 1. července 2022  6:23

Pro někoho představuje socialistický pozůstatek, pro jiného reprezentuje jedno z vrcholných děl české brutalistní architektury. DBK, tehdejší Dům bytové...  celý článek

Na pražském Újezdě nahlédnete do hlavy umělkyně

vydáno 30. června 2022  11:49

V malostranském sklípku se dnes večer odehraje Vernisáž jako víno.  celý článek

Ostražitosti nikdy není dost. Pozor i na domácí „hambáče“

vydáno 30. června 2022  4:38

Hygienická varování jsou spojená s každou letní sezonou. Stále jsme se nezbavili covidu. Čekají nás ale i jiné nástrahy.  celý článek

Ostrov z naplavených odpadků může vzniknout i v českých vodních tocích

vydáno 29. června 2022  13:30

V ohybu řeky Temže u mostu Hammersmith se vytvořil ostrov o rozměru dvou tenisových kurtů z vlhčených ubrousků. Deník Metro o tom čtenáře informoval v...  celý článek