metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 8 °C

Sobota, 29. února 2020. Svátek má Horymír.
Na Staroměstském náměstí vánoční strom.
Další 4 fotografie v galerii
Na Staroměstském náměstí vánoční strom. | foto: ČTK

Na Staroměstském náměstí se tísnily tisíce lidí. Mnozí rozsvěcení vánočního stromu neviděli

30. listopadu 2014  8:30 ČTK
Tisíce lidí si v sobotu večer nenechaly ujít tradiční rozsvícení vánočního stromu na Staroměstském náměstí. Mnozí návštěvníci ale mohli světelné divadlo pozorovat jen ze vzdálenosti několika desítek metrů. Blíž se totiž nedostali. Přeplněné byly i okolní ulice. V centru metropole i na dalších jejích místech místech začaly dnes také vánoční trhy. Konají se i v mnoha městech po celé republice.

Dvacetimetrový smrk z Nespek na Benešovsku rostl 72 let. Dřevorubci ho pokáceli v neděli. Letos ho ozářilo na 100 tisíc LED žárovek. Visí na něm půlmetrové ozdoby v podobě andělů, jablek či perníčků.

Dav nespokojeně pískal

Na Staroměstském náměstí vánoční strom.
Na Staroměstském náměstí vánoční strom.

Strom rozsvítila nová primátorka Adriana Krnáčová. Slavnostní akt trval zhruba dvě minuty a doprovázela je hudba Antonína Dvořáka. Postupně se rozzářily jednotlivé části stromu, nakonec pak kometa na vrcholku smrku. Původně měla světelná show začít v 17 hodin. Zhruba deset minut po plánovaném začátku dav nespokojeně pískal. Jakmile se rozzářily první diody, nad zástupem se objevily stovky displejů mobilních telefonů a fotoaparátů. Lidé si vše natáčeli.

Mnozí z těch, co se na světelné divadlo vypravili, ale neuspěli. Na Staroměstské náměstí se totiž nedostali. Ústí okolních ulic bylo ucpané. Ještě před začátkem davy lidí odcházely z náměstí pryč, jiní se tam naopak tlačili. Policisté pak přehradili například Železnou ulici u Karolina zátarasy. Z prostoru se tak dalo jen vycházet.

Na strom se podívejte raději v televizi

Pražský magistrát předem upozorňoval na to, že na akci bývá každoročně hodně lidí. Z bezpečnostních důvodů doporučoval rodinám s malými dětmi a kočárky či lidem se zdravotními potížemi a pohybovým omezením, aby na místo raději nechodili a podívali se na rozsvícení stromu v televizi. Na pořádek dohlíželo osm desítek strážníků a 30 policistů. Na místě byli záchranáři i hasiči.

Před 11 lety na Staroměstském náměstí vánoční strom spadl. Zranil tehdy pět lidí, nejvážněji britského turistu. Ten se pak u soudu domohl odškodnění. Od neštěstí věnují pořadatelé výběru stromů a jejich ukotvení zvýšenou pozornost. „Dva metry stromu jsou v kotvící jámě. Je upevněn ocelovými lany a byl prověřen odborníky, zda je zdravý,“ uvedla mluvčí magistrátu Petra Hrubá.

Občerstvení až do půlnoci

Na Staroměstském náměstí začaly také vánoční trhy. Stánky rozmístili pořadatelé kolem Husovy sochy. U stromu je letos volněji. U smrku bude stát od neděle betlém s živými zvířaty. Stánky na vánočních trzích na Staroměstském i Václavském náměstí budou mít otevřeno od 10 do 22 hodin, ty s občerstvením až do půlnoci. Trhy potrvají do začátku ledna. Konají se i na dalších místech Prahy a v mnoha dalších městech republiky.

Vánoční strom se o víkendu rozzáří také na Hradě. O první adventní neděli ho v 16 hodin rozsvítí manželka prezidenta Ivana Zemanová. Současně zahájí tradiční sbírku na pomoc dětem z SOS dětských vesniček. Do jiné sbírky na pomoc dětem mohou zájemci přispět i na Staroměstském náměstí, kde je kasička.

Komentáře

Hlavní zprávy

Z Riegrových sadů mohou zmizet stromy

Napadený smrk
vydáno 29. února 2020  5:46

Na území Prahy 2 padly již čtyři smrky napadené kůrovcem. Dendrologové mají pohotovost.  celý článek

Co je tajemný biohacking?

Biohacking
vydáno 29. února 2020  5:40

Pokud se zajímáte o různé moderní a inovativní přístupy k životnímu stylu, možná jste už zaslechli zvláštně znějící pojem biohacking. Jedná se o přístup k...  celý článek

Hrát o Voskovcovi s Werichem je od nás drzé, říká Matoušek

Matoušek (vlevo) a Kočárník v roli Wericha
vydáno 28. února 2020  17:41

Dílo Jiřího Voskovce a Jana Wericha měli rádi odmalička. A tak už při studiích připravili Daniel Matoušek a Tomáš Kočárník inscenaci Hovory V+W, kterou...  celý článek

Branické divadlo začne svou novou kapitolu už za dva týdny

Branické divadlo.
vydáno 28. února 2020  14:27

Nový nájemník Branického divadla se představí veřejnosti 14. března pod názvem Divadlo Bravo. O šest dní později zde proběhne premiéra inscenace Mimjové,...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám