metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 10 °C

Středa 29. března 2023. Svátek má Taťána

Další 1 fotografie v galerii
Orloj bez soch Hvězdáře a Kronikáře. | foto: praha.euMetro.cz

Na staroměstském orloji chybějí dvě sochy. Odvezli je do dílny k restaurátorům

  9:55
Turisté se před orlojem na Staroměstské radnici střídají jak na běžícím pásu, jen sochy na jeho fasádě na svých místech zůstávají. To platilo až do dneška, kdy restaurátoři sundali první dvě z nich.

Známé sochy staroměstského orloje – Marnivce, Lakomce, Kostlivce, Rozkoš, Kronikáře, Anděla, Hvězdáře a Filosofa - čeká údržba v restaurátorském ateliéru. Tam dnes putují Kronikář a Hvězdář. Jakmile práce na nich skončí, vrátí se zpět a budou následovat další dvě. Sochy postupně sejmou vždy po dvou, takže na fasádě orloje zůstane vždy ostatních šest.

Restaurátorské práce skončí v říjnu a uskuteční se za odborného dohledu magistrátního odboru památkové péče a Národního památkového ústavu.

Sejmutí soch, jejich transport do restaurátorského ateliéru a zpětné osazení zajišťuje firma Hainz. Dřevěné sochy jsou vystaveny negativním vlivům počasí, zejména slunečního záření, a proto je třeba je pravidelně ošetřovat. Odborníci očistí jejich povrch, odstraní degradované vrstvy laků, opraví polychromii, obnoví lakové vrstvy a opraví zlacení a stříbření.

Všechny dřevěné plastiky ze staroměstského orloje jsou kopiemi soch zrestaurovaných řezbářem a loutkářem Vojtěchem Suchardou před 1. světovou válkou. Při požáru radnice v roce 1945 byly sochy prakticky zničeny. Marnivec a Lakomec pocházejí jednak z dílen J. Čecha a Duchka z roku 1947, ostatních šest plastik vytvořili mezi lety 1976-78 akademičtí sochaři Miloslav Smrkovský a Aleš Grim.

Komentáře

Hlavní zprávy

Chytří holubi z ulic. Poznají sami sebe v zrcadle, nebojí se ani umělého dravce

vydáno 29. března 2023  4:05

Podle odborníků panuje kolem holubů řada mýtů. Věděli jste ale, že holubi jsou velmi inteligentní. Dokáží trénovat kognitivní dovednosti a dokonce...  celý článek

Komerční sdělení

Novoveský přespolák s napětím vyhlíží předpověď počasí

vydáno 29. března 2023

Nejsledovanější informací pro organizátory Novoveského přespoláku v Ostrožské Nové Vsi je nyní předpověď počasí. A není divu. Před rokem je totiž dokázala...  celý článek

Industriální část Smíchova se mění. David Černý tady otevře svou galerii

vydáno 28. března 2023  19:55

Říkalo se mu pražský Manchester, teď tu vzniká zajímavá část města. První velký krok udělá v sobotu.   celý článek

Adaptace jedné z nejslavnějších stolních her jde do kin. Zajdete na filmové Dungeons & Dragons?

vydáno 28. března 2023  15:06

Film Dungeons & Dragons: Čest zlodějů je podle prvních ohlasů poctivá a vtipná fantasy. Bude se líbit i lidem, kteří o Dračím doupěti nikdy neslyšeli?   celý článek