metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 6 °C

Neděle 27. listopadu 2022. Svátek má Xenie

Další 1 fotografie v galerii
Orloj bez soch Hvězdáře a Kronikáře. | foto: praha.euMetro.cz

Na staroměstském orloji chybějí dvě sochy. Odvezli je do dílny k restaurátorům

  9:55
Turisté se před orlojem na Staroměstské radnici střídají jak na běžícím pásu, jen sochy na jeho fasádě na svých místech zůstávají. To platilo až do dneška, kdy restaurátoři sundali první dvě z nich.

Známé sochy staroměstského orloje – Marnivce, Lakomce, Kostlivce, Rozkoš, Kronikáře, Anděla, Hvězdáře a Filosofa - čeká údržba v restaurátorském ateliéru. Tam dnes putují Kronikář a Hvězdář. Jakmile práce na nich skončí, vrátí se zpět a budou následovat další dvě. Sochy postupně sejmou vždy po dvou, takže na fasádě orloje zůstane vždy ostatních šest.

Restaurátorské práce skončí v říjnu a uskuteční se za odborného dohledu magistrátního odboru památkové péče a Národního památkového ústavu.

Sejmutí soch, jejich transport do restaurátorského ateliéru a zpětné osazení zajišťuje firma Hainz. Dřevěné sochy jsou vystaveny negativním vlivům počasí, zejména slunečního záření, a proto je třeba je pravidelně ošetřovat. Odborníci očistí jejich povrch, odstraní degradované vrstvy laků, opraví polychromii, obnoví lakové vrstvy a opraví zlacení a stříbření.

Všechny dřevěné plastiky ze staroměstského orloje jsou kopiemi soch zrestaurovaných řezbářem a loutkářem Vojtěchem Suchardou před 1. světovou válkou. Při požáru radnice v roce 1945 byly sochy prakticky zničeny. Marnivec a Lakomec pocházejí jednak z dílen J. Čecha a Duchka z roku 1947, ostatních šest plastik vytvořili mezi lety 1976-78 akademičtí sochaři Miloslav Smrkovský a Aleš Grim.

Komentáře

Hlavní zprávy

Neúspornost. Správce lamp nakoupí elektřinu raději sám, bude ji i vyrábět

vydáno 27. listopadu 2022  7:58

Lampy se sodíkovými výbojkami či LED zdroji společně po celé metropoli spotřebují zhruba padesát čtyři gigawattů ročně.  celý článek

Znáte tato módní pravidla? Bílá končí v září, svetr se sobem noste po adventu

vydáno 26. listopadu 2022  15:11

Přestože jsou současné módní trendy velmi všestranné, někteří lidé se stále drží přežitých dogmat a pravidel.  celý článek

Ponožky pod stromečkem? Ty upletené přímo od babiček zahřejí nohy i duši

vydáno 26. listopadu 2022  8:22

Zkušené pletařky řemeslo nejen naučí, ale také poradí, jak štupovat.  celý článek

V rámci FIFA kvetla korupce. Každý to ví, ale detaily z dokumentu jsou pro mnohé šokující

Strážce streamu
vydáno 25. listopadu 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Streamovací platforma Netflix opět dokázala, že umí ve svých dokumentárních sériích rozpitvávat i závažnější témata. Tentokrát těsně před začátkem...  celý článek