metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 3 °C

Středa, 27. ledna 2021. Svátek má Ingrid.
Leonie Brill a Vojtěch Kotek v pohádce O vánoční hvězdě (2020)
Další 4 fotografie v galerii
Leonie Brill a Vojtěch Kotek v pohádce O vánoční hvězdě (2020) | foto: © Česká televize

Na Štědrý večer bude padat sníh. Alespoň v nové pohádce

24. listopadu 2020  16:34 Iveta Benáková Metro.cz
Svátky v televizi. Láska, souboj dobra se zlem i oceněné komedie.

I letos o Vánocích zvítězí v nové pohádce České televize dobro nad zlem. Učitel Václav, v podání Vojty Kotka, ve štědrovečerní pohádce O vánoční hvězdě zjistí, jak mocná je čistá a nesobecká láska.

V podhůří Západních Tater našel režisér Karel Janák vhodné místo, kam umístit vesnici, v níž žije učitel Václav a kde se objeví hvězda Denička, kterou na zem srazila žárlivá Proxima. Po oblíbených Dvanácti měsíčcích se tak režisér opět vrací k zimním příběhům. „Tehdy jsem se zařekl, že už v zimě točit nebudu. Ale film O vánoční hvězdě by bez sněhu přišel o svou krásnou atmosféru. Takže jsem musel porušit své předsevzetí a znovu se pustit do zimního natáčecího dobrodružství,“ přiznává Karel Janák. Tereza Ramba, představitelka Deničky, vzpomíná ráda. „Byla to pro mě první větší práce po porodu, navíc s miminkem a v Tatrách, tak se mi s natáčením pojí spousta emocí,“ říká. Žárlivá Proxima v podání Ani Geislerové ji doplňuje: „V mé poměrně bohaté kariéře pohádky úplně chybí, až na italskou Princeznu Fantaghiro a Anděla Páně, kde se mihnu zhruba na tři vteřiny. Toužila jsem po české. A když přišla Proxima, chtěla jsem už jen a jen ji.“

Na první svátek vánoční Česká televize nabídne výpravný snímek pro celou rodinu Hodinářův učeň, o hrách osudu, lásce, lidské malosti, ale také odvaze, šikovnosti a dobrotě hlavních hrdinů. „Žánr pohádky je nesmrtelný, ale nikoli bezedný, a proto se jisté motivy a schémata chtě nechtě opakují a vzájemně se sobě podobají. Vymyslet, napsat a realizovat originální příběh je kumšt. Pohádka režisérky Jitky Rudolfové je v mnoha ohledech atypická a originální a to je, pevně doufám, dobré znamení,“ říká představitel hlavní role hodináře Viktor Preiss.

Už posedmé bude součástí svátečního programu koprodukční česko-slovenská pohádka, tentokrát O léčivé vodě. „Odmala miluji pohádky. Myslím, že v podstatě utvářely to, jaká jsem. Ovlivňovaly, jaká budu, až vyrostu, v co věřím a jaké ctím hodnoty,“ říká Linda Rybová, jež si v příběhu zahrála Paní vod a pramenů.

Tradicí je i pohádka ve znakovém jazyce. V té letošní, Loupežnické baladě, se v hereckých rolích představí neslyšící herci. Chybět ale nebudou skryté titulky ani dabing. 

Co uvidíte jinde?

TV Nova

  • Na Štědrý den uvede televize své stálice. Pohádku Tři bratři v režii Jana Svěráka, ve které září jakožto princové Tomáš Klus, Vojtěch Dyk a Zdeněk Piškula. Poté bude následovat jedna z nejoblíbenějších „pohádek pro dospělé“ – romantický film Pretty Woman s Julií Robertsovou a Richardem Gerem. Mimoto také klasiky Vesničko má středisková či Anděl na horách.
  • Na první svátek vánoční si přijdou na své příznivci kouzelnického učně Harryho Pottera, tentokrát v první části dílu s podtitulem Relikvie smrti. Na Štěpána bude k vidění český film na motivy pohádky Boženy Němcové s názvem Čertova nevěsta.
  • Poslední den roku bude ve znamení rodinné komedie S tebou mě baví svět. Večer diváci uvidí to nejlepší z letošního ročníku show Tvoje tvář má známý hlas.

FTV Prima

  • V čase vánočním uvede klasické pohádky, jakými jsou například Pyšná princezna (23. prosince), S čerty nejsou žerty (26. prosince), Jak se budí princezny (27. prosince) nebo Princ a Večernice (28. prosince). 
  • V programu jsou také zahraniční filmy. Na Štědrý den zůstane Kevin sám doma jen proto, aby o den později opět zůstal zapomenut rodinou v Sám doma 2. Trochu netradiční pojetí Vánoc ukážou na Štědrý večer Matky na tahu o Vánocích a pobaví i završení večera v podobě britské komedie Dávám tomu rok. První svátek vánoční představí Lucii Vondráčkovou v komedii Dokonalý polibek a o den později po desáté večerní přijdou Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic. 
  • Závěr prosince uvede komedii Dámský klub, zábavný film o pěstounské péči Najednou jsme rodina či detektivku Agatha Christie a podstata vraždy.

Komentáře

Hlavní zprávy

Stěhování zastávek mezi Prahou a Dobříší začne letos

Řitecká zastávka se má přesunout o několik metrů hlouběji do obce.
vydáno 27. ledna 2021  18:00

Metro si zahrálo na autobus. Ty na dálnici D4 staví navzdory zákonu. Nyní se chystá jejich odstranění.   celý článek

Křivice, berle, hladový zrak. Žebráci hrají na city, v kapse ale mají mobil za tisíce

Nejnovější představitel „invalidních“ žebráků v metru. Pokud ho, kulhajícího a...
vydáno 27. ledna 2021  11:35

Mladá žena maskovaná tak, že jí jsou sotva vidět oči. Shrbená postava, vytvářející dojem, že se jedná o velice starou osobu. V ruce kelímek na drobné od...  celý článek

Tramvaje Škoda 14T oslaví výročí. Kritizované stroje brázdí Prahu už patnáct let

Úplně první tramvaj 14T nese evidenční číslo 9111.
vydáno 27. ledna 2021  5:53

Po uvedení do provozu se pětičlánková tramvaj setkala s kritikou veřejnosti. V roce 2014 byly téměř všechny tramvaje 14T odstaveny kvůli konstrukčním...  celý článek

Komerční sdělení

Chorvatský, historický Trogir láká na na nezapomenutelnou atmosféru

Ubytování v Chorvatsku: Historický Trogir láká na nezapomenutelnou atmosférou
vydáno 27. ledna 2021

Už se těšíte na teplo, až vyrazíte na jih k moři? Chorvatsko patří už řadu let k vůbec nejoblíbenějším destinacím českých turistů, kteří se chtějí nabažit...  celý článek

Vaše fotky z Prahy