metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 4 °C

Úterý 31. ledna 2023. Svátek má Marika

Další 4 fotografie v galerii
Leonie Brill a Vojtěch Kotek v pohádce O vánoční hvězdě (2020) | foto: © Česká televize

Na Štědrý večer bude padat sníh. Alespoň v nové pohádce

  16:34
Svátky v televizi. Láska, souboj dobra se zlem i oceněné komedie.

I letos o Vánocích zvítězí v nové pohádce České televize dobro nad zlem. Učitel Václav, v podání Vojty Kotka, ve štědrovečerní pohádce O vánoční hvězdě zjistí, jak mocná je čistá a nesobecká láska.

V podhůří Západních Tater našel režisér Karel Janák vhodné místo, kam umístit vesnici, v níž žije učitel Václav a kde se objeví hvězda Denička, kterou na zem srazila žárlivá Proxima. Po oblíbených Dvanácti měsíčcích se tak režisér opět vrací k zimním příběhům. „Tehdy jsem se zařekl, že už v zimě točit nebudu. Ale film O vánoční hvězdě by bez sněhu přišel o svou krásnou atmosféru. Takže jsem musel porušit své předsevzetí a znovu se pustit do zimního natáčecího dobrodružství,“ přiznává Karel Janák. Tereza Ramba, představitelka Deničky, vzpomíná ráda. „Byla to pro mě první větší práce po porodu, navíc s miminkem a v Tatrách, tak se mi s natáčením pojí spousta emocí,“ říká. Žárlivá Proxima v podání Ani Geislerové ji doplňuje: „V mé poměrně bohaté kariéře pohádky úplně chybí, až na italskou Princeznu Fantaghiro a Anděla Páně, kde se mihnu zhruba na tři vteřiny. Toužila jsem po české. A když přišla Proxima, chtěla jsem už jen a jen ji.“

Na první svátek vánoční Česká televize nabídne výpravný snímek pro celou rodinu Hodinářův učeň, o hrách osudu, lásce, lidské malosti, ale také odvaze, šikovnosti a dobrotě hlavních hrdinů. „Žánr pohádky je nesmrtelný, ale nikoli bezedný, a proto se jisté motivy a schémata chtě nechtě opakují a vzájemně se sobě podobají. Vymyslet, napsat a realizovat originální příběh je kumšt. Pohádka režisérky Jitky Rudolfové je v mnoha ohledech atypická a originální a to je, pevně doufám, dobré znamení,“ říká představitel hlavní role hodináře Viktor Preiss.

Už posedmé bude součástí svátečního programu koprodukční česko-slovenská pohádka, tentokrát O léčivé vodě. „Odmala miluji pohádky. Myslím, že v podstatě utvářely to, jaká jsem. Ovlivňovaly, jaká budu, až vyrostu, v co věřím a jaké ctím hodnoty,“ říká Linda Rybová, jež si v příběhu zahrála Paní vod a pramenů.

Tradicí je i pohádka ve znakovém jazyce. V té letošní, Loupežnické baladě, se v hereckých rolích představí neslyšící herci. Chybět ale nebudou skryté titulky ani dabing. 

Co uvidíte jinde?

TV Nova

  • Na Štědrý den uvede televize své stálice. Pohádku Tři bratři v režii Jana Svěráka, ve které září jakožto princové Tomáš Klus, Vojtěch Dyk a Zdeněk Piškula. Poté bude následovat jedna z nejoblíbenějších „pohádek pro dospělé“ – romantický film Pretty Woman s Julií Robertsovou a Richardem Gerem. Mimoto také klasiky Vesničko má středisková či Anděl na horách.
  • Na první svátek vánoční si přijdou na své příznivci kouzelnického učně Harryho Pottera, tentokrát v první části dílu s podtitulem Relikvie smrti. Na Štěpána bude k vidění český film na motivy pohádky Boženy Němcové s názvem Čertova nevěsta.
  • Poslední den roku bude ve znamení rodinné komedie S tebou mě baví svět. Večer diváci uvidí to nejlepší z letošního ročníku show Tvoje tvář má známý hlas.

FTV Prima

  • V čase vánočním uvede klasické pohádky, jakými jsou například Pyšná princezna (23. prosince), S čerty nejsou žerty (26. prosince), Jak se budí princezny (27. prosince) nebo Princ a Večernice (28. prosince). 
  • V programu jsou také zahraniční filmy. Na Štědrý den zůstane Kevin sám doma jen proto, aby o den později opět zůstal zapomenut rodinou v Sám doma 2. Trochu netradiční pojetí Vánoc ukážou na Štědrý večer Matky na tahu o Vánocích a pobaví i završení večera v podobě britské komedie Dávám tomu rok. První svátek vánoční představí Lucii Vondráčkovou v komedii Dokonalý polibek a o den později po desáté večerní přijdou Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic. 
  • Závěr prosince uvede komedii Dámský klub, zábavný film o pěstounské péči Najednou jsme rodina či detektivku Agatha Christie a podstata vraždy.

Komentáře

Hlavní zprávy

První vyrážečku jsem měl z učebnice, vzpomíná na „vesnickou NHL“ režisér filmu Děti Nagana

vydáno 31. ledna 2023  18:24

Jako desetiletý zažíval triumf českých hokejistů v Naganu. Nyní chce režisér a scenárista Dan Pánek, aby si ve filmu Děti Nagana prožili pamětníci...  celý článek

Pražský bobr je spíš pendler. Připlul ze západních Čech. Aktivní je hlavně v noci

vydáno 31. ledna 2023  15:44

Také jste při procházce podél Vltavy v Podolí, u zdymadel Modřany či dále směrem k povodí Berounky kousek od Zbraslavi narazili na okousané stromy? Nebo...  celý článek

Pražané vyhazují méně. K meziročnímu poklesu došlo naposledy před osmi lety

vydáno 31. ledna 2023  12:58

Pražské domácnosti loni vyprodukovaly o 4500 tun méně směsného komunálního odpadu, než tomu bylo v roce 2021. Důvodem je podle největší svozové firmy v...  celý článek

Elektrický ideál do města? Malý, lehký, neobtěžující…

vydáno 31. ledna 2023  9:08

Segment B, tedy malé vozy, to je jednoznačně kategorie, kde 100% elektrický pohon dává největší smysl. Ideálem z hlediska elektromobility je totiž lehký...  celý článek