metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 19 °C

Středa 22. března 2023. Svátek má Leona
Knihovník Jan Jelínek | foto: Metro.cz

Na Strahově působí unikátní bezplatná knihovna. Systém by mohl působit i jinde

  8:00
Čtvrtým rokem provozuje Jan Jelínek na Strahově bezplatnou půjčovnu knih. Na zisk si nestěžuje, naopak svůj systém chválí. Nemusí se zabývat evidencí ani upomínkami. Ve svém knihkupectví Hledající půjčuje knihy oproti záloze ve výši její ceny. Pokud vrátíte a dodržíte výpůjční lhůtu, dostanete zálohu zpět v plné výši. Jinak vám kniha zůstává.

Pokud jste student, nebo člen místního knihkupeckého klubu, máte na vrácení knihy měsíc, ostatní lidé dva týdny. Systém je životaschopný proto, že ne všichni zákazníci knihy ve výpůjční době vracejí. Nemůžeme však mluvit o podnikatelském záměru, žádný zisk tu nevzniká. Služba je financována způsobem, že žádné provozní náklady navíc nevytváří. Výše zálohy se pohybuje od 20 do 250 korun.

„Nápad půjčovat knihy se zálohou vznikl z pocitu, že bych takovou službu sám rád využíval. Zpočátku jsem však měl velké obavy, zda nebudou zákazníci vracet hodně knih najednou, zejména těch dražších. Nyní možnost bezplatného vrácení využije zhruba pětina zákazníků,“ vysvětlil Jelínek.

Najdete tu i knižní novinky

V nabídce jsou knihy antikvariátní i mladšího vydání. Půjčovna ale nabízí poměrně úzké zaměření na oblast osobního rozvoje, esoteriky a alternativní medicíny. Okrajově pak třeba filozofii, psychologii a podobné vědy.

Bezplatnou půjčovnu knih navštíví průměrně 200 návštěvníků měsíčně. Lidé často přijdou bez nějakého konkrétního záměru a až na místě si mezi širokým sortimentem několika tisíců knih vyberou. Na otázku, zda by tento systém mohl fungovat i jinde má knihkupec jasný názor. „Osobně si myslím, že část dnešních knihoven by mohl nahradit způsob, kterým přistupujeme k bezplatné půjčovně my. Je to výzva především pro větší antikvariáty. Dotace obcí do klasických veřejných knihoven by tak mohly výrazně poklesnout,“ dodal.

Komentáře

Hlavní zprávy

Dáváte fotografie dětí na sociální sítě? Zaděláváte jim tím na šikanu

vydáno 21. března 2023  5:42

Sdílejte svá data obezřetně. Informace na internetu se dají velmi snadno zneužít.  celý článek

Dluhový mýtus. Hodná maminka samoživitelka a zlý, necitlivý věřitel

vydáno 20. března 2023  16:53

Připravovaná vládní novela oddlužení, tedy insolvenčního zákona, vyvolává u odborníků zděšení. Ti diplomatičtější hovoří o tom, že jsou minimálně...  celý článek

Jana Mesarčová je zamilovaná do poklopů. Kanál chce dokonce i na známky

vydáno 20. března 2023  5:21

Každý jsme jiný, a tedy i naše sny vypadají odlišně. U kreativních jedinců může jít o poměrně originální výjevy. Neobvyklou zálibu má třeba dlouholetá...  celý článek

Sládek Honza Ilgner má pivovar jako alchymistickou dílnu

vydáno 19. března 2023  19:00

Vaří trendy v pivovaru Radouš i neobvyklé pivní styly ve svém projektu The Barn. Název znamená anglicky stodola a právě do zrekonstruované stodoly v...  celý článek