metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 5 °C

Úterý, 12. listopadu 2019. Svátek má Benedikt.
Knihovník Jan Jelínek
Knihovník Jan Jelínek | foto: Metro.cz

Na Strahově působí unikátní bezplatná knihovna. Systém by mohl působit i jinde

1. března 2015  8:00 Denisa Mokřížová Metro.cz
Čtvrtým rokem provozuje Jan Jelínek na Strahově bezplatnou půjčovnu knih. Na zisk si nestěžuje, naopak svůj systém chválí. Nemusí se zabývat evidencí ani upomínkami. Ve svém knihkupectví Hledající půjčuje knihy oproti záloze ve výši její ceny. Pokud vrátíte a dodržíte výpůjční lhůtu, dostanete zálohu zpět v plné výši. Jinak vám kniha zůstává.

Pokud jste student, nebo člen místního knihkupeckého klubu, máte na vrácení knihy měsíc, ostatní lidé dva týdny. Systém je životaschopný proto, že ne všichni zákazníci knihy ve výpůjční době vracejí. Nemůžeme však mluvit o podnikatelském záměru, žádný zisk tu nevzniká. Služba je financována způsobem, že žádné provozní náklady navíc nevytváří. Výše zálohy se pohybuje od 20 do 250 korun.

„Nápad půjčovat knihy se zálohou vznikl z pocitu, že bych takovou službu sám rád využíval. Zpočátku jsem však měl velké obavy, zda nebudou zákazníci vracet hodně knih najednou, zejména těch dražších. Nyní možnost bezplatného vrácení využije zhruba pětina zákazníků,“ vysvětlil Jelínek.

Najdete tu i knižní novinky

V nabídce jsou knihy antikvariátní i mladšího vydání. Půjčovna ale nabízí poměrně úzké zaměření na oblast osobního rozvoje, esoteriky a alternativní medicíny. Okrajově pak třeba filozofii, psychologii a podobné vědy.

Bezplatnou půjčovnu knih navštíví průměrně 200 návštěvníků měsíčně. Lidé často přijdou bez nějakého konkrétního záměru a až na místě si mezi širokým sortimentem několika tisíců knih vyberou. Na otázku, zda by tento systém mohl fungovat i jinde má knihkupec jasný názor. „Osobně si myslím, že část dnešních knihoven by mohl nahradit způsob, kterým přistupujeme k bezplatné půjčovně my. Je to výzva především pro větší antikvariáty. Dotace obcí do klasických veřejných knihoven by tak mohly výrazně poklesnout,“ dodal.

Komentáře

Hlavní zprávy

Natalia Germani: Vidíme, že svoboda, za niž se bojovalo, není stoprocentní

Natalia Germani
vydáno 11. listopadu 2019  14:36

Slovenská herečka Natalia Germani je českému publiku známá ze seriálu Single Man nebo z filmu Věčně tvá nevěrná. Nyní se představí v jedné z hlavních rolí...  celý článek

Mladý staromilec: Před sto lety se měli hůř, chovali se ale líp

Šestnáctiletý Lukáš Malý napsal knihu s názvem Vázací motýlek.
vydáno 11. listopadu 2019  10:47

Fascinaci prvorepublikovou érou přetavil Lukáš Malý do novely. Popletl v ní pouze scénu s dýmkou.  celý článek

Adam Ondra: Nelezu proto, abych byl slavný nebo bohatý

Iva Vejmolová a Adam Ondra při křtu knihy
vydáno 11. listopadu 2019  6:35

Letošní mistr světa v lezení na obtížnost vydal ve spolupráci s Martinem Jarošem knihu s titulem Adam Ondra Lezec tělem i duší. Popisuje v ní své první...  celý článek

Co to šustí? Z kukuřice šupolienky

Šupolienky
vydáno 9. listopadu 2019  5:26

Pokud jste někdy byli na Slovensku, určitě jste viděli, a možná i zakoupili jako dárek, nesčetně figurek z kukuřičných listů zvaných šupolienky. Já jsem...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám