metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 18 °C

Čtvrtek 23. března 2023. Svátek má Ivona
Most (označen kroužkem) padne 30. listopadu. | foto: MAPY.IDNES.CZ

Na Strakonické odpálí most

  5:29
Přípravy na demolici omezí dopravu ve Zbraslavi i na D4. Stavba nového mostu potrvá do příštího srpna.

Nejjednodušší způsob, jak něco opravit, je to nejprve zbořit a pak postavit znova. O pravdivosti tohoto knižního rčení se má nyní přesvědčit Technická správa komunikací (TSK). Té totiž metropole před časem svěřila do rukou starý most přes Strakonickou ulici na Zbraslavi. Krátce po převzetí se správa komunikace pustila do příprav na demolici. Podle mluvčí TSK Barbory Liškové z něj totiž již odpadávaly kusy betonu.

Dělníci rozkopou i Kobylisy. Přemístí dvě zastávky MHD

  • Pracovníci správy komunikací se příští úterý pustí do oprav části Čimické ulice v Praze 8, a to v úseku mezi ulicemi Služská a Libišská. 
  • Dokončení prací je v plánu za tři týdny, tedy na začátku prosince.
  • Práce si vyžádají dočasné přemístění dvou zastávek autobusů. Služská se ve směru z centra přesune zhruba o sto metrů zpět a Písečná se zase přemístí o 240 metrů vpřed do středního dělicího pásu. Auta ulicí sice během prací projedou, budou však jezdit obousměrně pouze po její polovině.
  • Po dostavbě parkoviště v Jankovcově ulici v Praze 8 zde vyměňuje Technická správa komunikací také opotřebovaný povrch vozovky. Práce mají být hotové tento pátek. 
  • Řidiči tudy projedou opět pouze po jednotlivých polovinách vozovky.

„Pod mostem přes Strakonickou ulici, který vede k ulicím K Výtopně a Za Opusem, jsme uzavřeli odstavné pruhy a omezili rychlost. Na něm nyní proběhnou přípravné práce před demolicí, kterou uděláme z důvodů velmi špatného stavu mostu co nejdříve. Oprava by byla neekonomická,“ říká Lišková s tím, že by výstavba „náhradníka“ mohla začít ještě letos. Hotovo má být nejpozději v srpnu 2020. „Pohybujeme se v zimním období, takže se zahájení může posunout i na jaro 2020, s ohledem na dodržení všech technologií a norem,“ dodává Lišková.

Demolice mostu a stavba nového si vyžádají řadu dopravních omezení. Ke stávajícímu uzavření samotného mostu a zatarasení odstavných pruhů na D4 se v poledne 30. listopadu přidá průjezd pouze jedním pruhem v každém směru. V 18 hodin se pak Strakonická uzavře v obou směrech. Na exploze má pak dojít v noci.

„Objízdná trasa bude vedena v jednom směru přes Lipence a v druhém přes Zbraslav. Demolici nosných prvků stávajícího mostu TSK naplánovala na nezbytně nutnou dobu. Vše jsme také konzultovali s Ředitelstvím silnic a dálnic,“ doplňuje mluvčí TSK.

Bourání mostu

14

Tolik hodin se nemohli dostat motoristé po dálnici D4  z Jíloviště do Mníšku pod Brdy. V noci ze soboty 19. října neděli 20. října tu u Řitky proběhla podobná demolice mostu, jaká se chystá u Zbraslavi. Nový most má vzniknout do října 2020.

V neděle 1. prosince se poté od deseti hodin dopoledne jednopruhový provoz v každém směru na Strakonickou opět vrátí. Odpoledne téhož dne již řidiči projedou zcela bez omezení.

Při přestavbě mostu dělníci zdemolují všechny původní části mostu kromě základů pilířů, na kterých vyroste nová trámová konstrukce. Musejí zde však dát pozor také na optické kabely soukromých firem, které budou z pravé římsy mostu přeloženy do podvrtu pod Strakonickou.

Komentáře

Hlavní zprávy

Je tu jaro. Pojďte si hrát. Zveme vás na zajímavá pražská dětská hřiště

vydáno 22. března 2023  14:49

Ověřené tipy o Praze pro děti i rodiče. To je web Pražské zkratky. Jeho autorka Růžena Jeleneková tentokrát čtenářům poradí, kde v metropoli najdete...  celý článek

Akce představí také nezničitelné želvušky, popularizuje vědu a její přístroje

vydáno 22. března 2023  13:25

Právě probíhá týden plný akcí zaměřených na elektronovou mikroskopii. Zajímavá je pro malé i velké.  celý článek

„My skláři máme k vesmíru blízko, je to naše inspirace,“ říká výtvarnice

vydáno 22. března 2023  10:16

Křestní jméno dostala po Alici Masarykové, dceři Tomáše Garrigua Masaryka. Se sklářkou Alicí Dostálovou se setkáváme v kavárně Louvre v Praze. „Dětství...  celý článek

Datové schránky jsou pro mnohé lidi „strašákem roku“, o život určitě nejde

vydáno 22. března 2023  5:59

Hurá do toho a pak honem hurá od toho. Vztah občana a státu je někdy jako tobogán. Některé novoty se ani neohřejí a mizí.  celý článek