metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 20 °C

Pondělí, 6. dubna 2020. Svátek má Vendula.
Větrná elektrárna SheerWind
Další 1 fotografie v galerii
Větrná elektrárna SheerWind | foto: ČTK

Na střeše fakulty v Suchdole má vyrůst prototyp větrné elektrárny

12. listopadu 2013  15:00 ČTK
Na střeše fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity má vyrůst prototyp větrné elektrárny, která bude mnohem výkonnější než klasické větrníky. Studenti mají na experimentálním zařízení americké firny zkoumat jeho efektivitu, vliv na obyvatelstvo a také to, zda je nová elektrárna šetrnější k ptactvu. "Napřed se ale musejí vyjednat potřebná povolení pro umístění," řekl děkan fakulty Petr Sklenička.

Elektrárna má podobu zužujícího se tubusu, který přivádí zrychlující se proud vzduchu do turbíny na konci. Zařízení nemá viditelné pohyblivé části na rozdíl od klasických větrníků. "Dle výrobce produkuje až o 600 procent více energie než tradiční větrné elektrárny při třetinové výšce a výrazně nižší hlučnosti. Zařízení navíc pracuje již při nižší rychlosti větru kolem jedné míle (asi 1,6 kilometru) za hodinu," uvedla fakulta. Podle velikosti zařízení se výkon pohybuje od 60 kilowattů do jednoho megawattu, čímž prý nový systém konkuruje hydroelektrárnám nebo paroplynovým elektrárnám spalujícím zemní plyn.

Pokud by jednání s americkou firmou SheerWind, Inc. vyšla, byla by škola čtvrtým pracovištěm a prvním mimo USA, které prototyp ověřuje. Nutná jsou také povolení českých úřadů. Podle Skleničky by zařízení čnělo maximálně pět až sedm metrů nad budovou, rukávec by byl veden podél fasády. Vyrobenou elektřinu by spotřebovávala škola.

"Výzkumem navážeme na dlouholetý projekt zjišťování dopadů větrných elektráren na životní prostředí a jejich vlivu na krajinu. Při naší práci jsme zaznamenali značnou neoblíbenost klasických větrníků u české veřejnosti. Nyní budeme současně ověřovat efektivitu nové elektrárny, vlivy na obyvatelstvo i proklamovanou šetrnost vůči létajícím živočichům," vysvětlil Sklenička. Tradiční větrné elektrárny totiž ruší třeba signály netopýrů.

Pokud by akademici při testování našli možnosti technického vylepšení, mohla by pak mít škola z projektu i finanční zisk. Zařízení je uzpůsobeno nejen pro umístění na budovách, ale také třeba ve výtahových šachtách nebo v nefunkčních komínech průmyslových objektů.

Komentáře

Hlavní zprávy

Naději si nenechme ukrást ani koronavirem, vyzývá opat

Daniel Janáček, opat strahovský
vydáno 6. dubna 2020  12:03

Za zdmi svých klášterů jsou v současné době uzavřeni i příslušnice a příslušníci řeholních řádů. Požádali jsme proto čelního představitele jednoho z nich,...  celý článek

Celorepublikový jídelníček nebo virtuální táborák pro děti. Víme, kde hledat

ilustrační snímek
vydáno 6. dubna 2020  5:17

Pandemie koronaviru zasáhla skoro celý svět. Nejrůznější firmy i instituce na situaci zareagovaly a začaly lidem nabízet pomoc. Deník Metro nabídky sbírá...  celý článek

Dopravní podnik otočil. Během velikonočního víkendu nakonec výluka metra bude

Takto probíhala výměna pražců v roce 2014 ve stanici Dejvická.
vydáno 5. dubna 2020  18:59

Na části metra C se několik dní nesvezete.  celý článek

Seminář poodhaluje budoucnost módy. Češi patří ve vývoji nových materiálů mezi špičku

Seminář Future Fashion, pohled do budoucnosti módního sektoru
vydáno 5. dubna 2020  12:58

Institut módní tvorby je nenápadně schován v domě na Vinohradech, ve třech místnostech si lidé, co mají rádi různé směry módy, mohou plnit své sny. Já se...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám