metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 6 °C

Úterý, 13. dubna 2021. Svátek má Aleš.

Dalších 5 fotografií v galerii
Na střeše holešovického domu vyrůstají čtyři malé poštolky. | foto: Archiv T. L.

Na střeše holešovického domu vyrůstají čtyři malé poštolky

  5:03
Jen kousek od hlučné a prašné Veletržní ulice v Holešovicích se naplno projevilo jaro v přírodě. Na střeše jednoho z domů je v těchto dnech skvělá podívaná. V jednom okapu se vylíhla čtyři ptáčata – mláďata poštolky.

„Přišli jsme na ně náhodou, když jsme přes otevřené okno, asi v jednu ráno, slyšeli hlasité pípání. V okapu pod ním jsme uviděli čtyři opeřené kuličky,“ směje se obyvatelka holešovického domu Tereza Lucáková. Hned ráno volala do Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy, kde jí bylo sděleno, že pokud jsou ptáčata v klidu a není slyšet neustálý křik, který by značil, že jsou ptáčata hladová, tak je vše v pořádku a není důvod jakkoli zasahovat. „S paní jsem se ale domluvila, že v případě podivných dlouhotrvajících zvuků bych jí ihned zavolala a domluvily bychom se, jak postupovat dál,“ říká pro deník Metro mladá maminka Tereza.

Co dělat, když objevíte za okny malé dravce

  • Poštolku nerušte, na balkon choďte minimálně, to samé platí o pohybu záclony za oknem.
  • Připravte pro ně dostatek kartonů a pomozte jim opatrně s hnízdem.
  • Poštolce můžete dát kuřecí, ještě lépe však holubí nebo křepelčí maso nebo myši a hraboše. V žádném případě však poštolce nedávejte vepřové nebo rybí maso.

Její velmi opatrné pozorování malých poštolek pokračuje. „Nepomáhám jim, věřím, že si příroda umí poradit sama. Několikrát jsem viděla matku na protější střeše s myší v zobáku, kterou jim přinesla. Mám trochu obavy, že bych v případě pomoci mohla vyděsit matku, jež by se už k ptáčatům nemusela vrátit, a to bych si nikdy neodpustila,“ ujišťuje, že je opatrná. I přesto je tajně kontroluje z okna vedlejšího pokoje.

S objevem se pochlubila ostatním holešovickým obyvatelům. „Jedna paní mi napsala, že se kdysi nacházelo další hnízdo na rohu ulic Veverkovy a Heřmanovy. Jestli tam však stále je, to netuším,“ doplňuje pro deník Metro. Tereza Lucáková je dalším člověkem, který malé opeřence – čtyři poštolčí mláďata – z okna sleduje. Známý je také příběh Judity Zajtkové ze Spořilova, která každý rok měla poštolčí rodinku v truhlíku na balkoně. Její videa vzbuzovala na sociálních sítích nebývalý zájem, viděl je skoro milion lidí. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Do Prahy se vrátily školní linky. Další změny se chystají

vydáno 13. dubna 2021  11:15

Chytré displeje ve vozech i nové řády. Cestující si velmi rychle zvykají.  celý článek

Počet narušení pravidel je už obludný, naříkají strážci hor

vydáno 12. dubna 2021  19:00

„Až na vrcholky hor už vyjedu jenom já...“ Tak možná parafrázují píseň Věry Martinové ti, kteří nohy vyměnili za auto či jiné vozidlo.  celý článek

Pivo Pěkný číslo je propagace fyziky i naší fakulty pomocí chutí a vůní, říká docent Martin Vlach

vydáno 12. dubna 2021  17:03

Studentská slovní hříčka stála u zrodu piva. Idea jeho originální receptury vznikla na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy. Proděkan fakulty...  celý článek

Kongresák slaví čtyřicet let, je plný nečekaných skvostů

vydáno 12. dubna 2021  14:45

Bývalý Palác kultury ukrývá zejména vzácné lustry, které jsou vrcholnými díly českých sklářů.  celý článek

Vaše fotky z Prahy