metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 10 °C

Pátek, 7. května 2021. Svátek má Stanislav.

Dalších 5 fotografií v galerii
Deník Metro si vyrazil na ranní směnu do Šrobárovy ulice, aby pomohl odklidit jednu z­ posledních letošních várek. | foto: Filip Jaroševský, Metro.cz

Sbírali jsme listí. Za rok se v metropoli sesbírá tři sta padesát tun listí

  13:40
Odfouknout, zamést, naložit a za týden znovu. Úklid listí, který tradičně vrcholí v poslední třetině roku, je pro pracovníky Pražských služeb činností, která nekončí ani v ­chladných dnech. Deník Metro spolu s nimi vyrazil na ranní směnu do Šrobárovy ulice, aby pomohl odklidit jednu z­ posledních letošních várek.

Platany, kterých je tu celá dlouhá alej, opadávají celoročně. Musíme tak kolem nich uklízet třikrát týdně,“ říká Roman Snětivý, zatímco nasává listí do obrovského vysavače Gllutonu s dlouhou nasávací rourou.

Fotogalerie

Nejvíce listí uklízeči seberou ve vilových čtvrtích, jako je třeba Ořechovka, Hanspaulka nebo Hostivař. V množství ale hrají prim také okrajové čtvrti, kde je více zeleně. K ­problematickému úklidu listí pod zaparkovanými auty se používá speciální ruční fukar. Ten svými rozměry a také tím, že se nosí na zádech, připomíná aktovku žáka první třídy. Během krátkého zacvičení se musí i úplnému začátečníkovi podařit zpod aut vyfoukat i­ ten poslední lísteček.

Do třetí městské části by vás ale s touhle hračkou hned tak nepustili. „Tam musíme pomalu jen s košťaty a lopatou. Zakázali je tu používat. Nesplňovaly totiž místní směrnice na prašnost. A hučení v­ půl sedmé ráno se místním také příliš nezamlouvalo,“ vysvětluje další z pracovníků Lukáš Pařízek.

Kde se uklízí nejhůř

V centru úklid komplikují zaparkovaná auta a vítr, na okrajích je zase víc listí.

Na množství vedou okrajové čtvrti. Je tu více zeleně a pracovníci sem musí i několikrát týdně. Nejvíce listí se odveze z vilových čtvrtí.

V průměru se za sezonu sesbírá 350 tun listí. Sbírá se celoročně. Z tohoto objemu putuje 210 tun do kompostárny, zbytek do spalovny. V případě, že napadne sníh, listí musí počkat.

Nařízení umí uklízečům listí zkomplikovat práci zejména v Koněvově ulici na Praze­ 3, kde mají dlouhou alej vzrostlých kaštanů. I ony totiž celoročně opadávají. „Řešit se to ­dá jen prořezáváním, což samozřejmě nemůžeme udělat. Kdyby tam dali jehličnany, je­ po problému,“ dodává Pařízek.

Již zmiňovaný obrovský vysavač se až na neobvyklou hmotnost ovládá podobně jako ten na koberce. Občas se ale z chodníku natáhne i nedopalek, ten umí během chvíle udělat z nahromaděného listí v zásobníku táborák za statisíce. Proto má vysavač v ­sobě zabudovaný vodní systém, který listí občas preventivně pokropí. „To musíte brát po jednom, takhle se vám to ucpává,“ opravuje náš netrénovaný grif kolega Snětivý.

Proč ale uklízíme jen jednu stranu Šrobarovy ulice? S vysvětlením přispěchává kolega Michal Nebeský, který řídí uklízecí auto. „Tu dělá parta z Prahy 10,“ směje se Nebeský, podle kterého ani v případě časového presu nafoukávání k „sousedům“ nehrozí.

Na to, aby se mohl Nebeský projíždět po metropoli za volantem auta s kartáči a obřím vysavačem za tři a půl milionu, musí mít nejen profesní řidičák, ale také pevné nervy. Denně ho totiž štvou neohleduplní řidiči, kolem jejichž aut se na chodníku jen těžko s ­vozem protahuje. „Samostatnou kapitolou jsou pak markýzy stánků s levným textilem. Zasahují často doprostřed chodníku. Člověku pak nezbývá než jít dovnitř a slušně požádat, aby je na chvíli zatáhli. Poroučet ale nemůžeme,“ stěžuje si Nebeský.

Komentáře

Hlavní zprávy

Chytrá řešení i přírodní materiál. To jsou netradiční domy v Česku

vydáno 7. května 2021  14:46

Paneláky a řadovky bývají ohrané. Nadšenci vymýšlejí jiný styl bydlení.  celý článek

Trnopuk nebo traven neuspěly, nakonec máme květen od Jungmanna

vydáno 7. května 2021  14:02

Snaha odlišit se od zbytku Evropy? Kdepak, šlo hlavně o projev purismu typického pro národní obrození.  celý článek

První Máj, kina čas! Jak se v Hollywoodu bojuje o nejlepší datum premiéry?

vydáno 7. května 2021  14:00

Víte, co mají společného první komiksoví Avengers s dvojkou Krotitelů duchů či první díl série Hvězdných válek: Epizoda IV – Nová naděje? Všechny tyhle...  celý článek

Speciální filmová rubrika Strážce streamu slaví rok

Strážce streamu
vydáno 7. května 2021  5:04

Před rokem, když nás první vlna pandemie ukovala u obrazovek doma, hádali jsme se, čím oživit web Metro.cz. Proto přišel Strážce streamu, který přináší...  celý článek

Vaše fotky z Prahy