metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 17 °C

Úterý, 19. října 2021. Svátek má Michaela.

Větší foto
Šipka označuje místo, kde nyní nesvítí žárovky. | foto: V. TomášekMetro.cz

Na Trojském mostě praskají žárovky. Mění je co dva měsíce

  5:00
Ocelový oblouk přes Vltavu to má podle svých správců těžší než ostatní. Víc nad ním fouká.

„To mi hlava nebere, proč na Trojském mostě za 1,3 miliardy korun věčně nesvítí minimálně dvě žárovky z obou stran. Jejich výměna vždycky trvá několik měsíců.“ Takhle si deníku Metro před pár týdny postěžoval čtenář Václav Tomášek. Za svůj fotoúlovek, kterým vzkaz v rubrice Metro hlídač doplnil, získává odměnu tři sta korun.

Žárovky a jejich výměnu má na Trojském mostě na starosti městská firma Technologie hlavního města Prahy (THMP). Fakt, že se tu žárovky příliš často nemění, deníku Metro potvrdil mluvčí firmy Martin Drozd. Přiznal také, že čtenářem zmiňované žárovky nejspíš nesvítí ještě teď.

„O nefunkčních svítidlech víme a připravujeme opravu. V tuto chvíli zajišťujeme specifický materiál pro opravu a také pro ni musíme zajistit vyšší montážní plošinu. V pravidelných intervalech pak na mostě probíhá plánovaná noční kontrola, která se provádí každé dva měsíce. Následně se poté vždy provádějí opravy osvětlení, které byly při této kontrole zjištěny,“ vysvětluje pro deník Metro mluvčí městské firmy.

Stejně tak podle Drozda v pravidelném cyklu dochází i k výměně zdrojů ve všech svítidlech. „Poslední výměna proběhla v loňském roce a další bude po pěti letech. Samozřejmě pokud dojde v tomto období k poškození, respektive vyhoření zdroje, nahradí se novým, a to i mimo pravidelnou pětiletou obnovu,“ doplňuje Drozd.

Trojský most, který ozařuje celkem 674 světel, to má navíc podle správců osvětlení o něco těžší než ostatní pražská soumostí. Žárovky tu často praskají nejen kvůli vlhkosti z Vltavy, ale také vlivem vzdušnému koridoru nad vodou či velkému chvění konstrukce. „Celý Trojský most a jeho osvětlení jsou koncipovány jako architektonické prvky, a tak byly v podstatě i navrženy. Osvětlení mostu je vybaveno různými elektronickými předřadníky, které v daném místě velmi trpí kvůli povětrnostním vlivům, což je také velmi zásadní právě pro elektronické součástky ve svítidlech,“ míní Drozd a dodává: „Právě proto dochází k častějším závadám na osvětlení než u běžných sodíkových svítidel.“

Trojský most se nejen příliš často nevybavuje novými žárovkami, ale také nečistí. Různobarevné klikyháky a čmáranice tu od otevření v roce 2014 „zdobí“ jeho povrch na mnoha místech. Technická správa komunikací (TSK) tu provádí čistění nikoli obratem, ale vždy v rámci sezonní údržby. Podle zástupců TSK by nemělo častější mytí na vandaly žádný vliv. Antigraffitové nátěry tu rovněž slouží pouze jako pasivní opatření.

Někteří čtenáři spatřují ironii ještě v jedné věci. Firma THMP, která zde už roky bojují s častým praskáním žárovek, se nedávno pochlubila novým chytrým systémem osvětlení na jiném mostě v jejich správě. Konkrétně na Libeňském. Na něm v červenci instalovala detektor průjezdu. Funguje jednoduše – době, kdy přes most žádné tramvaje a automobily nejezdí, intenzita svícení postupně klesá. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Caravaning Brno bude největší oborovou přehlídkou po dvou letech

vydáno 19. října 2021

Cestování karavany a obytnými vozy láká pořád víc Čechů. Přijďte si vybrat z nejširší tuzemské nabídky od 21. do 24. října na brněnské výstaviště.  celý článek

Plevel z Břevnovských sadů vymycují dobrovolníci zdarma

vydáno 18. října 2021  14:57,  aktualizováno  15:42

Aby ovocné stromky starých odrůd dobře prospívaly, je třeba jim věnovat celoroční péči.   celý článek

V MHD přibývá lidí bez respirátorů. Na podzim je větší riziko přenosu virů, varuje epidemiolog

vydáno 18. října 2021  5:35,  aktualizováno  15:28

Kýchání a kašlání se ozývá stále častěji. Kde jsou strážníci, ptá se čtenář. Tím, jak se zhoršuje celková covidová situace, to není mnoha lidem jedno.  celý článek

Chléb náš vezdejší má sice kvalitu, ale je podle českých pekařů prý moc levný

vydáno 18. října 2021  9:38

Zdražíme! Pekaři avizují, že jejich výrobky už levné nebudou. Kupodivu za to může i špatná úroda tolik nenáviděné řepky. Jenže není to všechno zase tak...  celý článek

Vaše fotky z Prahy