metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 17 °C

Neděle 25. září 2022. Svátek má Zlata

Další 2 fotografie v galerii
Veletrh Sběratel láká tisíce nadšenců z Prahy i z Česka. Přijíždějí ale i sběratelé ze zahraničí. | foto: ARCHIV DANIELY HALADOVÉMetro.cz

Na veletrhu sběratelů. Revizorský odznak z první republiky je k mání za 12 tisíc korun

  5:49
„Prosím vás, jdu správně na sběratele?“ ptá se u stanice metra starší paní. Touha shromažďovat a kochat se sbírkami je vlastní všem věkovým kategoriím. O pravidelné setkání nadšenců je zájem doma i v zahraničí.

Burzy, veletrhy, klubová setkání. Tam všude narazíte na lidi, kteří mají pro mnohé z nás punc podivínů. Jenže jejich nekonečné sbírky představují i desetiletí usilovného soustřeďování věcí, jež, pokud mají systém a jsou unikátní, představují často obrovské bohatství. Ne-li peněžní, tak jsou odrazem doby.

I to mohl pocítit každý, kdo uplynulý víkend neváhal a jel do Prahy na již tradiční veletrh Sběratel v letňanském areálu. Ten funguje už dobré čtvrtstoletí. Nenajdete na něm samozřejmě všechno, převládají známky, mince, bankovky, ale narazíte i na stánky minerálů, příležitostných razítek České pošty, starožitnosti, plakáty, pohlednice a dopisnice. Ale také na klasické vinylové hudební nosiče. Majitelé sbírek pivních tácků či obdobných kuriozit mívají vlastní specializovaná setkání.

Na českých půdách se povalují desítky miliard
„Já osobně sbírám staré pohlednice a taky historické dózy na kokain nebo hašiš,“ říká Marie, majitelka starožitnictví z Doksan, která je pravidelnou účastnicí veletrhu. Na stánku vystavuje i větší artefakty, například dětské pokojíčky z 19. století nebo předchůdce gramofonu ze stejné doby. „To už je ale pro sběratele specializované na objemnější exponáty,“ upozorňuje.

Na českých půdách a ve sklepích i zastrčených almarách a šuplících se podle odborníků na numizmatiku „povaluje“ asi čtyřicet miliard zajímavostí, a to nejen mincí či vzácných bankovek, ale všeho, co je nebo by mohlo být středem zájmu seriózních i podivínských sběratelů. To, co je pro laika nepotřebným krámem, může jiný ocenit vysokou částkou.

Sběratelský ráj

  • Přes dvě stovky sběratelských oborů evidoval před rokem 1889 tehdejší Klub sběratelů kuriozit (KSK). Bylo v něm registrováno tisíc členů. Samostatný český klub sběratelů existuje od roku 1992.
  • První historická burza KSK se odehrála 28. ledna 1968.
  • Tolik modelů záchranářské techniky všeho druhu má sbírka Anatolije Truhláře ze Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje.

Což dokládá debata u pultu, kde sběratel vystavuje kromě mincí i medaile a nejrůznější odznaky. „Jó, milej pane, jdete pozdě, teď už je jenom tenhle mírně poškrábaný revizor, ale měl jsem ještě dopoledne jeden téměř netknutý exemplář. Pokud na něj někde ještě narazíte, tak se se teď pohybuje kolem dvanácti tisíc korun,“ vysvětluje sběratel zájemci, který se mezitím pohledem dojímá nad smaltovaným odznakem prvorepublikového revizora MHD.

Šmoulové a další poklady
„Čtyři stovky za pět postaviček?“ Muž kroutí hlavou nad ukázkami sběratelských kolekcí v průhledných plastových krabičkách. Obyčejní šmoulové, ale z dávných devadesátých let, kdy je mámy kupovaly dětem ve známých čokoládových vajíčkách. „Tak to jsem vyhodil pěkných pár tisícovek, ne-li víc,“ drbe se muž na bradě, když mu majitelka vystavených kusů říká, že to přece mohl prodat.

„Samozřejmě, musíte si najít člověka, který má opravdový zájem a věnuje se tomu systematicky, někdy tyhle kousky končí u popelnice,“ uklidňuje zkušená sběratelka návštěvníka veletrhu.

Na sběratelský veletrh obvykle přijíždějí dvě stovky vystavovatelů, desetitisíce sběratelů i pouhých návštěvníků pak dorazí, aby se alespoň orientovali, co je na trhu. V Letňanech byste narazili hlavně na Čechy, ale své stánky zde rozbili i numizmatici, mineralogové nebo filatelisté z Polska, Kyrgyzstánu i Německa. Nechybí samozřejmě prodejci potřeb pro podobné sběratele.

Jubilejní

  • Letošní sběratelský veletrh má za sebou již 25 let existence. Letos se ho zúčastnil rekordní počet více než 200 vystavovatelů.
  • Tahákem se v posledních letech stávají sběratelské eurobankovky o hodnotě 0 eur. Letos byla vydána bankovka skupiny Olympic. V předchozích letech se svého eura dočkali Karel Gott a Jiřina Bohdalová.
  • Průměrně se přijde na veletrh podívat v posledních letech kolem deseti tisíc návštěvníků.
  • Na rozdíl od doby před rokem 1989 většina sběratelů své sbírky doplňuje nákupem, zatímco kdysi získávali lidé exponáty spíše vzájemnou výměnou. ČTK

Komentáře

Hlavní zprávy

Dědictví home office. V on-line světě jsme nepozorní a hackeři to moc dobře vědí

vydáno 25. září 2022  12:29

Podzimní covidová vlna asi zažene lidi zpět do režimu home office. Naděje, že se zbaví zlozvyků z práce na dálku, se opět oddaluje.  celý článek

Sekeru, pilu a hurá na dříví! Samovýroba otopu má háčky. Víme, na co si dát pozor

vydáno 25. září 2022  6:02

Ještě loni většina z nás získávala teplo domova z plynových kotlů nebo dálkového topení. Válka, zničující ceny energií a strach ze zimy udělaly ze dřeva v...  celý článek

Pracovní pohovor je pro matky hračka, pokud si sestaví mapu svých silných stránek

vydáno 24. září 2022  11:33

Během rodičovské dovolené je pro mámy i táty důležité zůstat v kontaktu se zaměstnavatelem a dále se vzdělávat.  celý článek

Základka ve Weberově dostane solární panely. Praha 5 chce být energeticky soběstačná

vydáno 24. září 2022  6:07

Recept, jak vyzrát na drahé energie a nespadnout do dluhů, nachází radnice Prahy 5. Už v květnu procházeli její pracovníci střechy základních škol a...  celý článek