metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 14 °C

Sobota 25. března 2023. Svátek má Marián

Větší foto
Petr Železný | foto: Metro.cz

Na venkově možná lidé berou nařízení lehkovážněji, říká řidič, který rozváží zásilky

  14:41
Zdravotníci zachraňují naše životy, řidiči kamionů a dodávek zase naše plné žaludky a další věci každodenní potřeby. Bez nich by se v regálech otevřených obchodů nebo na e-shopech neobjevilo zboží. Dovážejí jídlo i zboží jak do firem, tak na soukromé adresy. „Nikde jsem se nesetkal s tím, že by příjemci podceňovali ochranu a prevenci,“ chválí v rozhovoru pro deník Metro disciplinovanost a ohleduplnost lidí Petr Železný, řidič společnosti Geis CZ ve vnitrostátní paletové přepravě.

Jak lidé reagují, když jim doručíte zásilku?
Mám pocit, že lidé danou situaci berou zodpovědně a já osobně jsem se nesetkal s žádnými extrémy při předávání zásilky. Jezdím nejen po Brně, ale také po celé jižní Moravě, takže mám možnost srovnání. Na venkově možná lidé berou nařízení lehkovážněji, překvapivě většinou věková kategorie 50 plus. Prostě jak se říká: starého psa novým kouskům nenaučíš.

Máte teď víc práce?
Práce jde, podle mého názoru, téměř stejně. Ale struktura zásilek se změnila. Je mnohem více dodávek na soukromé adresy, které trvají řádově dvakrát až třikrát déle. Vozíme mnohem více palet s lékárenským materiálem, třeba dezinfekce. Některé typy zásilek naopak ubyly. Ale co vím od kolegů, celkově mají práce méně, a v mezinárodní přepravě je situace ještě horší.

Kde a jak dezinfikujete kabinu auta – je to složité?
Kabinu auta dezinfikuji vždy po směně – volant, řadicí páku, ovládání světel, tak abych druhý den sedal do čistého. Naštěstí jezdím sám, takže nemusím dezinfikovat před předáváním kolegům. Ale myslím si, že ani s tím nikdo nemá problém. Na depu se pravidelně před každou směnou dezinfikují například i „ještěrky“.

Bojíte se, že se nakazíte přes obaly zásilek?
Jednoznačně ne. Snažím se svým jednáním a chováním eliminovat rizika. Myslím, že je potřeba používat zdravý rozum a nenechat se zbytečně stresovat. Vždy po předávce zásilky si v autě pořádně vydezinfikuji ruce. Gumové rukavice jsou spíš pro zdravotnický personál, my musíme přehazovat palety, balíky, přebírat peníze, každých pár minut skenovat telefonem čárové kódy nebo volat zákazníkům, což v rukavicích na dotykovém telefonu nejde.

Vy smíte odmítnout převzít či předat zásilku, pokud nemá odesilatel nebo příjemce rouškou či jinak zakrytý nos a ústa. Musel jste už takovou situaci řešit?
Naštěstí ne. Většina lidí se chová zodpovědně, roušky má a snaží se dodržovat potřebný odstup bez toho, že bych je na to musel upozorňovat nebo to po nich žádat.

Jak se v těchto dnech jezdí po volnějších silnicích, jsou k sobě řidiči ohleduplnější?
Nic není černé ani bílé. Klidnější a pohodlnější provoz na silnicích je pro nás řidiče vykoupen prodlevami při předávání zásilek.

Jak se vás dotkla omezení provozu na čerpacích stanicích a odpočívadlech, třeba uzavřené občerstvení či toalety?
Mě nijak. Jídlo si vozím svoje z domova a dojezdové vzdálenosti nejsou tak dlouhé. Kolegové z mezinárodní přepravy nebo řidiči na hlavních trasách mezi pobočkami a centrálním překladištěm to mají mnohem těžší.

Lidská tvořivost ohledně zakrývání obličeje nezná hranic. S jakým nejzajímavějším řešením jste se setkal?
Viděl jsem chlápka v plynové masce z dob totáče. Úplně jsem si vybavil měření lebky, nosu a pocit, že americké rakety pershingy z té doby jsou nastartované proti naší krásné a vzkvétající socialistické vlasti.

Máte ještě nějaký jiný zajímavý zážitek?
Celá dnešní doba je zážitek. Pozitivum vidím alespoň v tom, že se zklidnilo a zpomalilo tempo života a že trávíme mnohem více času s rodinami. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Joel a Ellie se prostříleli do finále. The Last of Us se vrátí, a to i díky poctivému řemeslu

vydáno 24. března 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Očekávaná seriálová adaptace oblíbené herní pecky The Last of Us dospěla minulý týden ke svému konci. Jde o nejsledovanější seriál na HBO Max vůbec a není...  celý článek

Když můžeš pomoci, tak musíš, říká Jan Tuna. Řeč je o dárcovství kostní dřeně

vydáno 24. března 2023  5:27

Moderátor Jan Tuna je léta známý svými pořady, ve kterých bojuje buď proti nekvalitním potravinám, nebo naopak pomáhá při řešení různých problémů....  celý článek

Přes den dovádíme na pódiu, v noci pro změnu přebalujeme, říkají Skillet

vydáno 23. března 2023  17:56

Rocková čtveřice Skillet v čele s manželskou dvojicí Johnem a Korey Cooperovými má v Česku velkou fanouškovskou základnu. 6. května se v rámci turné vrátí...  celý článek

Tuberkulóza je nemocí všech století. Může ji mít každý, ale nemusí se nikdy projevit

vydáno 23. března 2023  11:01

„Zlá nemoc je u nás definitivně vymýcena.“ Před rokem 1989 byl plicní virus v Československu údajně zcela potlačen. Ale jen na papíře.  celý článek