metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 25 °C

Pondělí, 27. května 2019. Svátek má Valdemar.
Přírodní památka Vidoule
Přírodní památka Vidoule | foto: Prasopestilence - Wikimedia Commons

Na Vidouli se zatím stavět nebude. Developer má přepracovat projekt

2. ledna 2014  15:48 ČTK
Developerská společnost Finep má radnici Prahy 5 poslat upřesněný návrh změny územního plánu v západní části Vidoule. Radní městské části sice materiál již na konci listopadu vzali na vědomí, po firmě ale chtějí, aby svůj záměr upřesnila, teprve pak jej projedná. Proti změně se postavila opozice, jejíž návrh, aby Praha 5 změnu odmítla, před Vánoci na svém jednání zastupitelé neodsouhlasili. Původní návrhy na zástavbu obou částí Vidoule přitom již zamítli zastupitelé hlavního města i Prahy 5.

Starosta Prahy 5 při předvánočním jednání zastupitelstva řekl, že na Vidouli by si představoval park podobný tomu, který je na Ladronce v Praze 6. "Návrh developera radní vzali na vědomí proto, že v něm nebylo nic konkrétního a nebylo vlastně co posuzovat," uvedl. Radnice proto vyzvala developera, aby materiál doplnil.

Podle opozičních zastupitelů je ale potíž v tom, že nynější návrh změny navrhuje. Požaduje, aby se až 50 procent území změnilo na čistě obytnou zónu, zmínka o parku v něm prý není. "Místo toho, aby radní tuto změnu jednoznačně odmítli, zvolili alibistické řešení, které ji vzalo na vědomí a doplnilo o usnesení o podpoře vzniku parku v této lokalitě. Hovoří o parku, přitom padesát procent území mění na území čistě obytné," kritizoval záměr například opoziční zastupitel Lukáš Herold.

Stavbu může zatrhnout magistrát

Pokud by Praha 5 případný nový návrh změny územního plánu nakonec schválila, musí jej pak poslat k projednání na magistrát a konečné slovo by mělo mít zastupitelstvo hlavního města.

Návrhy na zástavbu Vidoule se již v minulosti objevily. Podle nich se mělo stavět v obou částech. Proti tomu se ale postavili zastupitelé hlavního města, kteří stavbu v září 2013 odmítli. Proti zástavbě se zvedla i velká vlna nevole místních obyvatel.

Nezastavěné území mezi Košíři a Butovicemi je zčásti chráněným přírodním parkem Košíře-Motol a jeho součástí je i stolová hora Vidoule. Má rozlohu asi 450 hektarů - změny se měly týkat asi 30 hektarů. První impulzy ke změnám, které se dotýkaly i Vidoule, vznikly v roce 2011.

Komentáře

Hlavní zprávy

Děsivá raketová sila se mají otevřít lidem

Toto je nejvyšší místo vrcholu Čihadlo.
vydáno 27. května 2019  5:55

Turistická vyhlídka má vyrůst na druhém nejvyšším pražském kopci. Dříve tu vojáci s raketami v krytech hlídali nebe nad Prahou.  celý článek

RECENZE: Geniální klavírista padl do průměru

Než se stal Eltonem Johnem, jmenoval se Reginald.
vydáno 26. května 2019  17:21

Po Bohemian Rhapsody by to měl v kinech těžké každý hudební snímek o slavné pěvecké hvězdě. O to více potěší, že si film Rocketman vyprávějící příběh...  celý článek

Není velký rozdíl mezi tím, jestli se objímáte se ženou, nebo utíkáte před psem, říká primář

Petr Neužil
vydáno 26. května 2019  15:12

Machr. Nejde sice zrovna o termín z lékařských skript, ale profesora Petra Neužila to slovo vystihuje lépe než celé odborné statě. Z kardiologie Nemocnice...  celý článek

Pod dohledem zlatníků jsem si zkoušela vyrobit prstýnek. Povedlo se

Klasická šperkařina připomíná práci zubaře.
vydáno 25. května 2019  15:26

Do jejich obchodu v centru Prahy si zákazníci chodí především pro šperky vyrobené na zakázku. Redaktorka deníku Metro si vyzkoušela práci ve šperkařství...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám