metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 14 °C

Středa, 19. května 2021. Svátek má Ivo.
Plavbu lodi bez posádky zastavil až pilíř Palackého mostu. | foto: iDNES.cz

Na Vltavě se mohou splašit i další lodě. Odvázat je může kdokoli

  14:53
V neděli plula v Praze po Vltavě loď bez posádky, kterou někdo nedovoleně odvázal. Majitelé lodí se ale mohou jen s potížemi bránit vandalům, kteří se rozhodnou jejich plavidlo pustit po proudu. "Přístaviště nemusí mít speciální ostrahu nebo hlídky," řekli dnes odborníci na lodní dopravu. Případ splašené lodi vyšetřuje policie.

"Každý provozovatel musí loď zabezpečit v rozumné míře, což parník byl, někdo si s jeho uvolněním dal docela práci," řekl dnes Dušan Sahula, ředitel Pražské paroplavební společnosti, která parník pronajala občanskému sdružení Dvojka sobě. Uvolněné plavidlo, šedesátimetrová plovoucí galerie Hradčany, byla podle něj přivázaná na sedmi ocelových lanech, jejichž odvázání by laikovi trvalo nejméně půl hodiny.

Plavidla v kotvištích se zabezpečují jen lany nebo provazy, osobní a nákladní lodi mají povinné ještě kotvy. "Plovoucí těleso nebo prostor jako naše galerie kotvu mít nemusí, víc než provazy a lana nemáme," uvedl Sahula.

Podle Sahuly není podobných případů mnoho. "Před Vánocemi někdo odvázal loď u vyšehradské skály, teď nám odvázali galerii. Za pět let dva případy, je to opravdu výjimečné," dodal Sahula.

Pokud je hodně vody, může to skončit tragédií

Bezpečné uvázání lodí může ohrozit také stoupající hladina nebo větší průtok vody. "V Praze se to nemůže stát, plavidla jsou v takovém případě odvážena do ochranných přístavů," uvedl ředitel Státní plavební správy Jaromír Kalousek, který si nepamatuje, že by se na některém z významných toků loď sama utrhla.

Při větším průtoku vody by odvázaná loď bez posádky mohla ohrozit i bezpečnost na řece a v jejím okolí. V metropoli přitom ještě před týdnem platil první povodňový stupeň. "Naštěstí teď už jsou průtoky normální. Minulý týden ale loď na svém místě nestála, byla uklizená v ochranném přístavu," dodal Kalousek.

Plující galerie původně kotvila na Výtoni, po uvolnění doplula k Palackého mostu, kde se zarazila a proud ji stočil tak, že se zapřela o jinou kotvící loď. "Nikdo nebyl zraněn, nebyl ani poškozen majetek," uvedl Kalousek. Dnes už je loď na původním místě.

Komentáře

Hlavní zprávy

Žákům chybějí místa. Nejvíc se strachují ti z Košíř

vydáno 18. května 2021  18:30

Šach způsobený údajným střetem zájmů starostky Prahy 5 má podle opozice vyřešit mimořádné zastupitelstvo.  celý článek

Putuje napříč Českem. Chce upozornit na příběhy předčasně narozených dětí

vydáno 18. května 2021  10:05

Od začátku května křižuje republiku. Pokud někde potkáte chlapíka s batohem na zádech, který už má v nohách přes tisíc kilometrů, zřejmě to bude Josef...  celý článek

Cestující mohou nastupovat už i předními dveřmi. Rozvolňování opatření se nelíbí některým řidičům

vydáno 18. května 2021  5:15

Pražská MHD se postupně vrací do normálu. Cestující již mohou od pondělka do všech vozidel opět nastupovat také předními dveřmi a uvolnily se pro ně...  celý článek

Sousede, nahlas smrádek. Web vznikl pro boj s továrnou na psí žrádlo

vydáno 17. května 2021  14:42

Obyvatele západního okraje Prahy donedávna štval zápach z firmy vyrábějící granule. Teď se údajně společnost polepšila.  celý článek

Vaše fotky z Prahy