metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 14 °C

Úterý, 26. října 2021. Svátek má Erik.
Plavbu lodi bez posádky zastavil až pilíř Palackého mostu. | foto: iDNES.cz

Na Vltavě se mohou splašit i další lodě. Odvázat je může kdokoli

  14:53
V neděli plula v Praze po Vltavě loď bez posádky, kterou někdo nedovoleně odvázal. Majitelé lodí se ale mohou jen s potížemi bránit vandalům, kteří se rozhodnou jejich plavidlo pustit po proudu. "Přístaviště nemusí mít speciální ostrahu nebo hlídky," řekli dnes odborníci na lodní dopravu. Případ splašené lodi vyšetřuje policie.

"Každý provozovatel musí loď zabezpečit v rozumné míře, což parník byl, někdo si s jeho uvolněním dal docela práci," řekl dnes Dušan Sahula, ředitel Pražské paroplavební společnosti, která parník pronajala občanskému sdružení Dvojka sobě. Uvolněné plavidlo, šedesátimetrová plovoucí galerie Hradčany, byla podle něj přivázaná na sedmi ocelových lanech, jejichž odvázání by laikovi trvalo nejméně půl hodiny.

Plavidla v kotvištích se zabezpečují jen lany nebo provazy, osobní a nákladní lodi mají povinné ještě kotvy. "Plovoucí těleso nebo prostor jako naše galerie kotvu mít nemusí, víc než provazy a lana nemáme," uvedl Sahula.

Podle Sahuly není podobných případů mnoho. "Před Vánocemi někdo odvázal loď u vyšehradské skály, teď nám odvázali galerii. Za pět let dva případy, je to opravdu výjimečné," dodal Sahula.

Pokud je hodně vody, může to skončit tragédií

Bezpečné uvázání lodí může ohrozit také stoupající hladina nebo větší průtok vody. "V Praze se to nemůže stát, plavidla jsou v takovém případě odvážena do ochranných přístavů," uvedl ředitel Státní plavební správy Jaromír Kalousek, který si nepamatuje, že by se na některém z významných toků loď sama utrhla.

Při větším průtoku vody by odvázaná loď bez posádky mohla ohrozit i bezpečnost na řece a v jejím okolí. V metropoli přitom ještě před týdnem platil první povodňový stupeň. "Naštěstí teď už jsou průtoky normální. Minulý týden ale loď na svém místě nestála, byla uklizená v ochranném přístavu," dodal Kalousek.

Plující galerie původně kotvila na Výtoni, po uvolnění doplula k Palackého mostu, kde se zarazila a proud ji stočil tak, že se zapřela o jinou kotvící loď. "Nikdo nebyl zraněn, nebyl ani poškozen majetek," uvedl Kalousek. Dnes už je loď na původním místě.

Komentáře

Hlavní zprávy

Zelené budovy, v pátek dříve z práce. Firmy hledají úspory, jak si poradit s drahými energiemi

vydáno 26. října 2021  9:59

Nejen krach Bohemia Energy, ale také prudké zvyšování cen energií nutí domácnosti i firmy k rychlému zamyšlení: Kde ušetřit?  celý článek

Práce je nutno dělat pořádně, hájí četné uzavírky v hlavním městě radní Adam Scheinherr

vydáno 26. října 2021  6:25

Starosti potkávají šoféry, kteří využívají Argentinskou či Proseckou ulici. Může za to špatná koordinace? Podzim trápí Pražany nejen kvůli covidu, ale i...  celý článek

Komerční sdělení

Třinec ovládl druhou ligu amerického fotbalu i bez pozitivního Kosniovského

vydáno 26. října 2021

Finále druhé ligy amerického fotbalu přineslo napínavou zápletku. Třinec Sharks přicestovali na hřiště Pardubic Stallions bez quarterbacka Alana...  celý článek

Po covidu se cestuje nekultivovaně, říká šéf pražských revizorů

vydáno 25. října 2021  5:05

Vedoucí revizorů v metropoli Pavel Kurka je v deníku Metro již stálicí. Každý rok za ním vyrážíme do jeho kanceláře v budově centrálního dispečinku...  celý článek

Vaše fotky z Prahy