metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 12 °C

Sobota 25. března 2023. Svátek má Marián

Další 1 fotografie v galerii
Ukrajinci v pražském integračním centru jsou teprve na začátku své pouti u nás. | foto: Metro.cz

Na výlety bude ještě času dost. Teď pomáhejte spíš prakticky, radí rodačka z Ukrajiny

  13:30,  aktualizováno  15:30
Vitalie Dalecká se narodila na Ukrajině, od tří let ale její rodina žije v Česku. S otcem má rodinnou firmu a obchodují i s Ruskem. V této době ale musela jak podnikání, tak péči o malého syna sladit s pomocí příbuzným z Ukrajiny i dalším, které vyhnala ruská agrese z jejich domovů. Během posledních dvou týdnů načerpala nemálo zkušeností. Denně řeší výzvy, které jsou s momentální vlnou uprchlíků spojené.

„Zvažte prosím své síly a také způsob, kterým pomáháte,“ vzkazuje všem, kteří se do pomoci zapojili nebo se k tomu teprve chystají.

V čem vidíte úskalí?
Jsem nadšená z té vlny solidarity, která nastala. Je mi ale jasné, že ti, kteří sem přicházejí, se potřebují, a hlavně musí co nejrychleji zapojit do normálního života. Vím o tom, že někteří lidé hledají pro Ukrajince ubytování zdarma a také sociální podporu. Jenže do Česka přichází obrovské množství lidí a náš stát nebude schopen je uživit. K tomu navíc materiální a finanční pomoc musí směřovat na Ukrajinu, kde jsou lidé v přímém ohrožení života. U nás bychom se měli postarat o ty, kteří pracovat nemohou. Ostatní by si měli co nejrychleji najít práci a normálně fungovat.

Někteří Češi se teď snaží, aby se uprchlíci otřepali z nejhoršího, na chvíli zapomněli na válečná utrpení, na úmornou cestu k nám.
Samozřejmě, ale bohužel je válka, není čas provádět ukrajinské přátele po Praze, nakupovat s nimi a jezdit na výlety. Říkám lidem, ať zajistí nejdřív jejich nejnutnější potřeby. Zábavu si mohou užít později.

Vitalie Dalecká

Máte konkrétní návod, v jakém směru pomáhat a jak?
Vzniklo centrální místo pomahejukrajine.cz, kde může každý nabídnout svou pomoc. Lidé nabízejí například ubytování u sebe doma, hledají pro uprchlíky nějaké nouzové bydlení, například městské bydlení, ubytování přes neziskovky. Mělo by to být ale na co nejkratší dobu, aby se tyto prostory uvolnily pro další uprchlíky. Hodně užitečné je pořízení české SIM karty do mobilu. Lidé většinou utíkají s jedním zavazadlem, takže potřebují náhradní oblečení. Pro toto skvěle fungují místa, kde se nabízí materiální pomoc, včetně hygienických potřeb. Také lze hledat na sociálních sítích, kde lidé nabízejí věci pro uprchlíky.

Příchozí si musí vyřídit řadu oficialit, vyplnit dokumenty pro zdravotní pojištění, pro úřad práce.
S tím pomohou z velké části už v asistenčních centrech. Jste-li Ukrajinec, který v Česku už delší dobu žije a pracuje, a přijeli sem vaši známí nebo rodina a musí si vyřídit úřední záležitosti, je dobré je směrovat do těch center, která nejsou přeplněná a kde nemusí čekat i dny nebo desítky hodin. Nebo je do takového centra dovést buď brzy ráno, nebo večer.

Řada uprchlíků se v centrech vyptává právě na práci. Slyšíte od nich, že nechtějí nikomu viset na krku, nechtějí nás vyjídat. Ale samotné odhodlání jim práci hned nepřinese.
Pokud jim chcete pomoci, je dobré s nimi zajet na příslušný úřad práce, nejlépe tam předem zavolat a domluvit schůzku na konkrétní čas. Pokud mají představu, co by chtěli nebo mohou dělat, zkuste je zkontaktovat se zaměstnavatelem.

O bydlení jste už mluvila. To bude asi nejpalčivější moment. Aby byli schopni bydlení financovat.
Důležité je hledat ubytování dlouhodobé, přizpůsobit ho také finančním možnostem. Aby nebyli odkázáni na pomoc druhých. S financemi souvisí i zřízení účtu u některé z bank v Česku. Také v tom jim můžeme my všichni usnadnit začátek. Každá pomoc pomůže. Užitečné je sdílet všechny praktické zkušenosti na sociálních sítích, každý nový poznatek je k nezaplacení, dělám to stejně, podmínky se rychle mění, každá rada je cenná.

Rychle zapadnout do každodenního života, „splynout“ s prostředím. To je pravděpodobně nejlepší cesta, ne?
Jistě. Pomozte jim najít jazykové kurzy, pro děti kroužky a jiné zájmové aktivity, taky školu. Motivujte ukrajinské přátele k samostatnosti a nezávislosti. Čím rychleji se stanou produktivními spoluobčany, tím víc, jak už jsem zdůraznila, můžeme pomáhat přímo na Ukrajině. Věřte tomu, že většina z nich se velice rychle zorientuje v našem prostředí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Novinky v Podolí. Vyhřívaný je teď delší bazén a v areálu je také „nový“ tobogán

vydáno 25. března 2023  10:49

Stadion v Podolí je kulturní památka. Plavala tu například také princezna Diana a oproti minulým letům tu najdete několik novinek. Málokdo si jich ale...  celý článek

Joel a Ellie se prostříleli do finále. The Last of Us se vrátí, a to i díky poctivému řemeslu

vydáno 24. března 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Očekávaná seriálová adaptace oblíbené herní pecky The Last of Us dospěla minulý týden ke svému konci. Jde o nejsledovanější seriál na HBO Max vůbec a není...  celý článek

Když můžeš pomoci, tak musíš, říká Jan Tuna. Řeč je o dárcovství kostní dřeně

vydáno 24. března 2023  5:27

Moderátor Jan Tuna je léta známý svými pořady, ve kterých bojuje buď proti nekvalitním potravinám, nebo naopak pomáhá při řešení různých problémů....  celý článek

Přes den dovádíme na pódiu, v noci pro změnu přebalujeme, říkají Skillet

vydáno 23. března 2023  17:56

Rocková čtveřice Skillet v čele s manželskou dvojicí Johnem a Korey Cooperovými má v Česku velkou fanouškovskou základnu. 6. května se v rámci turné vrátí...  celý článek