metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 17 °C

Sobota, 11. července 2020. Svátek má Olga.
Železniční most přes Vltavu, který spojuje Výtoň se Smíchovem.
Dalších 7 fotografií v galerii
Železniční most přes Vltavu, který spojuje Výtoň se Smíchovem. | foto: Filip Jaroševský, Metro.cz

Na Železniční most chodí i přes zákaz. „Jde o život,“ tvrdí TSK

12. dubna 2018  9:45 Filip Jaroševský Metro.cz
Za vstup na zrezlé můstky, propojující Smíchov s Výtoní, nepadla dosud ani jedna pokuta.

Po některé ze dvou lávek na Železničním mostě na Výtoni, který tu už půldruhého století slouží jako klíčová spojnice vlakových tratí, si každé ráno zkracoval cestu přes řeku nejeden Pražan. Pak ale přišel prosincový pád Trojské lávky, po kterém se vedení města rozhodlo dřevěné chodníky uzavřít, částečně je nahradit přívozem a s opravou počkat na jaro.

Podle zjištění deníku Metro se ale některým obyvatelům Prahy nechce čekat na to, až budou moci letos v září po mostě opět bezpečně přejít. Přelézají proto kovové zábrany a navzdory varovným cedulím chodí po mostě dál. „Stává se, že lidé poruší naše zabezpečení. My lávky sice průběžně opravujeme, nedokážeme však vstupům na lávku zcela zabránit. I proto, že na ni vstupují nejen překonáním zábran, ale i přes koleje,“ řekl deníku Metro Petr Jansa z tiskového odboru Technické správy komunikací.

Fotogalerie

Stav lávek je přitom podle něj opravdu v havarijním stavu. „Tito hazardéři riskují nejen zranění, ale i pád do Vltavy, což je může ohrozit na životě,“ dodává Jansa.

Uhlídat lávky proti vstupu nebojácných Pražanů není jednoduchý úkol ani pro pražské strážníky. I přesto, že se deníku Metro podařilo v tomto týdnu na lávkách vyfotit několik z těchto dobrodruhů, hlídky městské policie zde od vyhlášení zákazu vstupu dosud nikoho nespatřili. „Veřejnost respektuje uzavření lávky a strážníci v rámci běžné hlídkové činnosti místo kontrolují, hlavně tam, kde občané využívají přívoz,“ říká mluvčí strážníků Irena Seifertová. Jiná situace podle ní panuje v Radotíně, kde se místní lávka kvůli jejímu dezolátnímu stavu v pondělí rovněž uzavřela kvůli opravám. „Strážníci místo také pravidelně kontrolují a to s ohledem na zákaz vjezdu motocyklů, kol a samozřejmě také vstupu chodců. Případná porušení, kterých bylo minimálně, strážníci řešili upozorněním občanů na nebezpečí, kterému se vystavují,“ dodává Seifertová.

Pokud se chodec při přecházení zavřené lávky nechá chytit strážníky, hrozí mu od nich na místě pokuta až dva tisíce korun. „K podobnému sankcionování však nebylo v poslední době třeba přistoupit,“ doplňuje mluvčí Seifertová.

Na jižní lávku mostu budou moct chodci v září

  • Nejdříve bude letos opravena jižní lávka, v roce 2019 pak severní. Práce budou probíhat vždy od 30. května do 30. září. Důvodem jsou plynovody, které nelze vyřadit z provozu v topné sezoně.
  • Ještě v tomto týdnu jedna z cedulí umístěná u lávek sdělovala Pražanům, že se dočkají otevření můstků již 18. září. Potíž byla v tom, že chybně uváděla loňský rok 2017.
  • Zhotovitel, který opravu mostu o víkendu od Technické správy komunikací přebíral, již vadnou ceduli odstranil. Učinil tak poté, co jej na ni upozornil deník Metro. „Jednalo se o chybu. Za upozornění děkujeme,“ uvedla správa.

Komentáře

Hlavní zprávy

Jsou plné příběhů, legend i zármutku. Reportér Metra zkoumá hřbitovy v celém Česku

Ilustrační foto Magazín
vydáno 11. července 2020  9:51

Prošel jsem jich po Čechách a části Moravy už stovky, nafotil desetitisíce obrázků. Jsou to dějiny na dlani, vryté do hřbitovní architektury, náhrobků,...  celý článek

STRÁŽCE STREAMU: Chybí vám MasterChef? Zkraťte si čekání vařením, na něž koukal i Forejt

Tým kuchařů soupeří v rychlé soutěži o to, kdo lépe zvládne ikonická jídla... Strážce streamu
vydáno 10. července 2020  16:38

Televize Nova se k vysílání druhé části aktuální řady kuchařské show MasterChef Česko vrátí po „nucené“ pauze až na konci léta. Někteří fandové proto...  celý článek

Součástí Prahy bude i Amerika

ilustrační snímek
vydáno 10. července 2020  12:26

V srpnu bude spuštěna integrace veřejné dopravy v oblasti Voticka. Zásmucko se naopak opozdí.  celý článek

„Nevoď na náš záhon psa, ať tam nejsou h***a.“ Letenský fantom chrání trávník před psy poezií

ilustrační snímek
vydáno 10. července 2020  10:18

Na stromy v ulici Jana Zajíce rozvěsil neznámý autor básně nabádající k ohleduplnosti.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám