metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 19 °C

Čtvrtek, 24. října 2019. Svátek má Nina.
Některé hrobky na Olšanských hřbitovech jsou v kritickém stavu.
Některé hrobky na Olšanských hřbitovech jsou v kritickém stavu. | foto: Správy pražských hřbitovůMetro.cz

Na zvelebení Olšanských hřbitovů půjdou miliony z Evropské unie

23. dubna 2015  16:15 ČTK
Na zvelebení Olšanských hřbitovů půjdou peníze z Evropské unie. Jeden projekt za 12 milionů korun včetně DPH už je schválený, o druhý za stejnou cenu Správa pražských hřbitovů (SPH) požádala, řekl její ředitel Martin Červený. Opraví se vzácné kaplové hrobky, obnoví zeleň a mobiliář, ale přibude i kamerový systém, který hřbitov ohlídá před vandaly a zloději.

„Je vidět, že hřbitovy mají potenciál pro získávání evropských peněz,“ uvedl ředitel. SPH už dříve dostala peníze na obnovu Malostranského hřbitova na Smíchově. Podle Červeného jde spíš o památku než hřbitov, protože se tam už více než 100 let nepohřbívá. Areál podél Plzeňské ulice se má po obnově otevřít i pro veřejnost.

„Ve stejném operačním programu byla vypsaná ještě dodatečná výzva, takže jsme dali dohromady projekt na revitalizaci novější části Olšanských hřbitovů,“ doplnil Červený. Je podle něj jednodušší odůvodnit investici do zabezpečení provozu hřbitova než do památek. „Padající zeď se hned opraví. Padající kaplová hrobka se jen opáskuje, aby na někoho nespadla,“ uvedl.

Hrdličkova rodina se dočká opravy

Pomoci mají právě evropské fondy. V plánu je restaurování 25 cenných náhrobků včetně známého bílého mramorového sousoší na hrobce rodiny Hrdličkovy. Dostaví a opraví se také několik kaplových hrobek. „V současné době jsou v dezolátním stavu. Z jedné zbývá jen průčelí,“ vysvětlil Červený. Největší z nich bude zpřístupněná veřejnosti, uvnitř bude expozice s panely informujícími o funerální kultuře od 18. století.

Peníze půjdou také na obnovu zeleně, do níž se podle Červeného desítky let neinvestovalo, nových cest a mobiliáře. „Když přijedou lidé ze zahraničí, tak se diví detailům, které my skoro ani nevnímáme,“ řekl ředitel. Jako příklad uvedl kohoutky, u nichž si lidé točí vodu do konví. Současné plastové trubky by měly nahradit vzhlednější litinové sloupky. Odlehlejší části hřbitova pak budou hlídat kamery. U tří vchodů by měly vzniknout samoobslužné informační kiosky s dotykovým displejem. Turistům by měly poradit cestu k hrobu významných osobností, nájemcům hrobů třeba ověřit, jestli mají v pořádku smlouvu o pronájmu hrobového místa.

O Olšanech

  • Olšanské hřbitovy jsou největším pražským pohřebištěm.
  • Po dobou jejich více než třísetleté existence na nich bylo pohřbeno více než dva miliony mrtvých.
  • Vznikly v roce 1680 kvůli morové epidemii.
  • Celkem se na Olšanských hřbitovech nachází zhruba 25 tisíc hrobek z nichž 200 tisíc je kaplových, 65 tisíc hrobů, 20 tisíc urnových hrobů, šest kolumbárií a dvě rozptylové louky.
  • K nejznámějším osobnostem které jsou zde pochovány patří Karel Havlíček Borovský, Josef Jungmann, Karolína Světlá, Jan Palach, Miroslav Tyrš a Jan Werich s Jiřím Voskovcem.
  • Celkem je ve správě SPH v Praze 29 hřbitovů s více než 200 tisíc hrobovými místy.

Komentáře

Hlavní zprávy

Developer usiluje o vybudování komplexu přes deset let. Roztyly další výstavbu ale nechtějí

NOVÉ ROZTYLY
vydáno 24. října 2019  5:04

Tenhle příběh se táhne dlouho. O výstavbě na kraji Krčského lesa hlasovala Rada městské části Praha 11 už v říjnu 2007. Proti plánům firmy Passerinvest...  celý článek

Čtenář deníku Metro „narovnal“ lampu v Hybernské

Stav ze začátku října 2019
vydáno 23. října 2019  16:47

Na trase Metro Hlídač, aplikace Změňte.to a Technologie hlavního města Prahy putoval čtenářský podnět ohledně šikmé lampy. Ta je nyní už opravena.  celý článek

Řidiči místo hamburgerů dostávali čistý vzduch

Řidiči místo hamburgerů dostávali čistý vzduch.
vydáno 23. října 2019  16:27

Legerova, jedna z nejprašnějších ulic v Česku, dnes měla malé místo, kde byl naopak nejčistší vzduch v Česku. V buňce kousek od Nuselského mostu nazvané...  celý článek

Spíme s partnery, ale i se svými psy

Ilustrační snímek
vydáno 23. října 2019  12:17

Polovina českých domácností má psa. Lidé mazlíčkům tolerují téměř všechno.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám