metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 22 °C

Sobota 3. června 2023. Svátek má Tamara
Jezevčík | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Na zvířátkách neškudlíme, na pořízení psa se i zadlužíme

  12:48
Kuřecí prsa, kuřecí stehna, losos, candát, hovězí a další vybraná masa. To je nabídka v pražském řeznictví pro psy, prvním svého druhu u nás.

„Není to klasické řeznictví, legislativa neumožňuje prodávat maso stejným způsobem jako pro lidi, proto máme všechno mražené,“ říká vedoucí prodejny na Smíchově Aneta Justychová. Maso, které lze pořídit v balíčcích od jednoho kilogramu až po deset kilo, je ale speciálně určené pro psy, aby pokrylo jejich potřebu. „Je třeba předem namleté i s kostmi, které mají pozitivní vliv na snížení zubního kamene, je v tom současně svalovina a vnitřnosti,“ vysvětluje Justychová. Za pár týdnů si sem cestu našla už řada pravidelných zákazníků. Pro čivavu stačí malý balíček na týden, pro pasteveckého psa kilo na den.

Dopřejeme jim

1316

Tolik korun utratí čeští majitelé psů v průměru měsíčně za svého miláčka.

2

Tolik miliard korun se každoročně v průměru „protočí“ českými veterinárními ordinacemi za péči a ošetření domácích zvířat. 

Že nejsou výdaje na domácí zvířectvo malé, dokazuje průzkum agentury Nielsen Admosphere. V průměru vydáme jenom za psy (ty má asi čtyřicet procent českých domácností) téměř šestnáct tisíc korun ročně. Pro srovnání: průměrné alimenty na dítě se v Česku pohybují (podle krajů) od 1700 do 3000 korun. Průměrná částka, kterou utrácíme při pořízení psa, se pohybuje kolem šesti a půl tisíce. Přitom jsme ochotni si na psa i vypůjčit. „Každoročně si na pořízení psa vezmou půjčku desetitisíce lidí v Česku,“ potvrzuje generální ředitel Profi Creditu Pavel Klema.

Mezi nejdražší položky při starosti o zvířata patří nákup krmiva. Ročně se tato částka, alespoň u psů, blíží deseti tisícům korun. Za doplňkové pamlsky, hračky a oblečky pro hafany dáme více než dva a půl tisíce korun. „Z osobní zkušenosti mohu potvrdit, že krmení masem vyjde levněji, než když kupujete prémiové granule,“ vysvětluje Aneta Justychová z psího řeznictví. Kdysi dávala za granule měsíčně asi sedmnáct set korun, za maso teď utrácí o sedm set korun měsíčně méně.

Pokud se Češi snaží ušetřit, dělají to hlavně u některých medikamentů pro zvířata, které jsou podobné jako pro lidi. „Beru na srdce stejné prášky, jaké veterinář předepsal mému psovi,“ říká paní Milena z Jihlavy. Za léky od veterináře ale musí platit. „Dávám proto své prášky i psovi,“ přiznává jihlavská důchodkyně. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Arnie is back! Netflixovská hitovka FUBAR je rutinní komedie s občasnou akcí

Strážce streamu
vydáno 2. června 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Jean-Claude Van Damme je na seriálovém poli sebeparodický Van Johnson, Sylvester Stallone je chlapácký Král Tulsy a Arnold Schwarzenegger má teď svůj...  celý článek

V holubníku jsou obydlené zatím jen čtyři „ložnice“. Vajíčka tu z hnízd odebírají pravidelně

vydáno 2. června 2023  5:52

„Tohle je umělé a tohle teplé je pravé,“ ukazuje mi dvě vajíčka Kateřina Brabencová ze spolku Holubi v nouzi. Ta pomáhá Záchranné stanici hl. m. Prahy se...  celý článek

Komerční sdělení

Blades se představí v tv zápase Snapbacks ligy proti Bratislavě Monarchs

vydáno 2. června 2023

Na městském stadionu v Ústí nad Labem přivítají v rámci 8. kola Snapbacks ligy amerického fotbalu domácí hráči Blades soupeře z Bratislavy. Zápas od 16:10...  celý článek

Jičínský pivovar vypustil Řáholeckou sojku. V Olomouci vám nově načepují i Fridu a Sherlocka

vydáno 1. června 2023  12:29

Zatímco před deseti lety bylo na našem území zhruba 100 minipivovarů, momentálně jich je 507. Kvůli pandemii a jiným těžkostem sice některé v posledních...  celý článek