metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 33 °C

Středa, 24. července 2019. Svátek má Kristýna.
Jezevčík
Větší foto
Jezevčík | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Na zvířátkách neškudlíme, na pořízení psa se i zadlužíme

26. června 2019  12:48 Pavel Hrabica Metro.cz
Kuřecí prsa, kuřecí stehna, losos, candát, hovězí a další vybraná masa. To je nabídka v pražském řeznictví pro psy, prvním svého druhu u nás.

„Není to klasické řeznictví, legislativa neumožňuje prodávat maso stejným způsobem jako pro lidi, proto máme všechno mražené,“ říká vedoucí prodejny na Smíchově Aneta Justychová. Maso, které lze pořídit v balíčcích od jednoho kilogramu až po deset kilo, je ale speciálně určené pro psy, aby pokrylo jejich potřebu. „Je třeba předem namleté i s kostmi, které mají pozitivní vliv na snížení zubního kamene, je v tom současně svalovina a vnitřnosti,“ vysvětluje Justychová. Za pár týdnů si sem cestu našla už řada pravidelných zákazníků. Pro čivavu stačí malý balíček na týden, pro pasteveckého psa kilo na den.

Dopřejeme jim

1316

Tolik korun utratí čeští majitelé psů v průměru měsíčně za svého miláčka.

2

Tolik miliard korun se každoročně v průměru „protočí“ českými veterinárními ordinacemi za péči a ošetření domácích zvířat. 

Že nejsou výdaje na domácí zvířectvo malé, dokazuje průzkum agentury Nielsen Admosphere. V průměru vydáme jenom za psy (ty má asi čtyřicet procent českých domácností) téměř šestnáct tisíc korun ročně. Pro srovnání: průměrné alimenty na dítě se v Česku pohybují (podle krajů) od 1700 do 3000 korun. Průměrná částka, kterou utrácíme při pořízení psa, se pohybuje kolem šesti a půl tisíce. Přitom jsme ochotni si na psa i vypůjčit. „Každoročně si na pořízení psa vezmou půjčku desetitisíce lidí v Česku,“ potvrzuje generální ředitel Profi Creditu Pavel Klema.

Mezi nejdražší položky při starosti o zvířata patří nákup krmiva. Ročně se tato částka, alespoň u psů, blíží deseti tisícům korun. Za doplňkové pamlsky, hračky a oblečky pro hafany dáme více než dva a půl tisíce korun. „Z osobní zkušenosti mohu potvrdit, že krmení masem vyjde levněji, než když kupujete prémiové granule,“ vysvětluje Aneta Justychová z psího řeznictví. Kdysi dávala za granule měsíčně asi sedmnáct set korun, za maso teď utrácí o sedm set korun měsíčně méně.

Pokud se Češi snaží ušetřit, dělají to hlavně u některých medikamentů pro zvířata, které jsou podobné jako pro lidi. „Beru na srdce stejné prášky, jaké veterinář předepsal mému psovi,“ říká paní Milena z Jihlavy. Za léky od veterináře ale musí platit. „Dávám proto své prášky i psovi,“ přiznává jihlavská důchodkyně. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Zahrajte si ve fantasy seriálu, zvou filmaři do Stodůlek

Pavel Nový si čte scénář.
vydáno 24. července 2019  8:26

Chcete se stát součástí natáčení a máte doma oblečení připomínající středověký kostým? Dorazte v neděli dopoledne do skanzenu Řepora ve Stodůlkách a...  celý článek

RECENZE: Dobrou noc, Andy. Ani Chucky restartu hororové série neutekl

Vraždící panenka Chucky používá díky novým filmovým technologiím mnohem...
vydáno 24. července 2019  7:04

Panenka vraždí od čtvrtka i v českých kinech. Je technologická hračka strašidelnější než vtělený psychopat?  celý článek

Extrémní horka i přívalové deště trápí metropoli. Co by podle architektky pomohlo?

Jana Mastíková
vydáno 24. července 2019  6:15

Tropické teploty mohou být ve městech snesitelnější, pokud je více stínu než rozžhavených ploch. „Výborně se s vysokými teplotami vypořádávají Španělé....  celý článek

Od telefonování za jízdy Čechy nic neodradí. Mají triky i pomůcky, jak ošálit policii

Držák mobilu
vydáno 23. července 2019  15:15

Řidič má za volantem skloněnou hlavu a sleduje klín. Nekontroluje však rozkrok. Má v něm položený mobilní telefon. Buď s někým hovoří přes hlasitý...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám