metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 6 °C

Pondělí 27. března 2023. Svátek má Dita

Další 1 fotografie v galerii
Autismus diagnostikovali dvojčatům před deseti lety. | foto: ARCHIV LENKY Š.Metro.cz

Nabídka léčby pro autistické děti v Praze roste. Ale rodiče za ni musejí platit sami

  11:05
Aktuálně nabídka terapií pro autistické pacienty v metropoli roste, přesto v porovnání se zahraničím pokulhává. „Abba terapie jsou ve Spojených státech amerických hrazené z pojištění, protože stát ví, že se mu raná péče vyplatí. Terapie mohou pomoct natolik, že se pacienti osamostatní a zapojí se do systému. U nás je zatím vše soukromé,“ vysvětluje Lenka Š., maminka autistických dvojčat, která se dlouhodobě věnuje této problematice a nepřála si zveřejnit příjmení.

V české metropoli funguje řada center: Nautis působí v různých částech Prahy, CTA (centrum terapie autismu) na Národní třídě a Na Zderaze, Aut centrum na Smíchově, Aba školka v Cerhenicích, Abaceda, ABA centrum na Břevnově. „Ale bohužel všechna zařízení jsou finančně velmi nákladná a navíc hodně přeplněná. Někde jsem zapsaná už dva roky,“ říká Lenka Š., jejíž děti byly diagnostikovány před deseti lety. Nové možnosti se objevují, ale jde to hodně pomalu.

Co pomáhá?
Za povšimnutí stojí metoda hláskování paní Petry Trachtmanové, která je první terapeutkou v Evropě. Metoda pomáhá neverbálním dětem komunikovat – vrací jim jejich hlas. Velmi zjednodušeně, dítě ukazuje písmena na tabulce a tím komunikuje. Lze tak zjistit, že dítě, které vypadá, že nevnímá tento svět, má v hlavě úžasné myšlenky, které jen nedokáže vyjádřit.

Nejvíce doporučována je behaviorální terapie (jako ABA). Ale jsou i jiné terapie, které mohou pomoci.

„Pro nás byla velmi přínosná i terapie v Praze u Radky Majerové – lingvistky, která působí v Evropském centru jazykové rehabilitace. Bohužel po roce a půl nás z programu propustila, aby mohla přijmout další děti, které na té terapii ještě nebyly. Byť nás to hodně mrzelo, chápu, že zájemců je hodně, a je třeba klienty střídat,“ říká pro deník Metro Lenka Š.

Nejlepším informačním zdrojem jsou facebookové skupiny, kde lidé sdílejí své zkušenosti.

„Spousta dětí má problémy s koordinací pohybu a rovnováhou, které když se zlepší, tak se zlepšuje i celkový stav dítěte,“ vysvětluje a dodává: „Například po intenzivním lázeňském pobytu jsme viděli pozitivní výsledky. Bohužel lázně nejsou pro autisty indikované, pokud tedy nemají přidružené vážnější pohybové problémy. V lázních jsme byli dvakrát, když byli kluci ještě menší, nyní už pohybově vývoj dohnali a nemají na lázně nárok, byť věřím, že pokrok by byl i teď. Skladba terapií je tam totiž široká,“ vzpomíná.

Podle Lenky Š. jsou nejlepším informačním zdrojem facebookové skupiny, kde lidé sdílejí své zkušenosti. Patří mezi ně například Autismus alternativní léčba, Autismus praktické informace nebo Autist doesn’t speak.

Na středně funkční autismus platí i cvičení
Její synové mají diagnostikovaný dětský středně funkční autismus, tedy stupeň, kdy nejsou schopni samostatného fungování. Ale vhodnou terapií a cvičením se i jejich stav může výrazně zlepšit.

Nyní se skrze crowdfundingovou kampaň „Aby se kluci rozmluvili“ snaží Lenka Š. vybrat finance na jejich první zahraniční terapii u doktora Roberta Melilla, neurologa specializujícího se na neurovývojové poruchy a autismus. Dostali na něj doporučení od fyzioterapeutky, a výsledky publikované rodiči dětí, které terapii absolvovaly, je nadchly.

„Zatím s panem doktorem spolupracujeme on-line. Po prvním měsíci cvičení začínáme vidět první pokroky. Syn je klidnější, projevuje větší zájem o aktivity, snaží se mnohem více komunikovat,“ dodává Lenka Š.

Pravdy a mýty o autismu

  • Vznikají většinou z filmů, co lidé vidí, jsou paušalizovány na všechny. Ale spektrum problémů je hodně široké.
  • Po filmu Rain Man většina lidí nabyla dojmu, že každý autista je geniální, nedokáže projevit city, nemazlí se. Nový český film Buko zase předkládá autismus jako nějakou roztomilou sociální neobratnost.
  • Autistickým dětem mohou vadit sluchové podněty, vůně, světla, změny prostředí. Lidé vidí jen dítě v afektu a už nevědí, co to způsobuje.
  • Neposedné dítě může mít problém s vnímáním vlastního těla. Tím, že neustále pobíhají, tak se stimulují, aby ho vnímali.
  • Nekomentujte chování autistických dětí. Péče o autistické dítě je už tak velmi náročná. Svými komentáři traumatizujete rodiče, kteří jsou často už tak velmi izolovaní. Často bohužel přichází i o své přátele.

Komentáře

Hlavní zprávy

Když se zemědělci z hrabošů chytají za hlavu, ohrožená populace sýčků jásá

vydáno 27. března 2023  18:00

Nic není jen černé a bílé. Platí to i pro drobnou „myšku“, která dokáže zdecimovat úrodu.  celý článek

Moderní technologie usnadní učení, ale talent nahradit nedokáží, míní učitelé

vydáno 27. března 2023  11:51

Jednou z oblastí, kterou pandemie covidu popohnala, je rozvoj používání technologií ve výuce. Většina učitelů i rodičů si sice oddechla, že se už nemusí...  celý článek

Život se zrakovým postižením může být naplněný radostí, píše v rubrice Young mladá autorka

Young
vydáno 27. března 2023  5:33

Zrak je jedním z nejdůležitějších smyslů člověka. Každý, kdo má zdravé oči, by měl být opravdu rád a vážit si toho, že věci jako zalít si kávu, dojet...  celý článek

Pravidla pro elektrokoloběžky: Zákaz vjezdu do některých parků a nová parkovací stání

vydáno 26. března 2023  16:22

Už několik let řeší největší česká města problémy se sdílenými elektrokoloběžkami. Poházené na chodnících jako bariéry, často u přechodů, rozčilují...  celý článek