metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 27 °C

Sobota, 24. srpna 2019. Svátek má Bartoloměj.
Stíhačka Spitfire, která poletí nad metropolí.
Dalších 13 fotografií v galerii
Stíhačka Spitfire, která poletí nad metropolí. | foto: Václav Jukl

Nad Prahou zakrouží stíhačka Spitfire hned dvakrát. Akce se dojednávala rok

16. června 2014  12:43 Robert Oppelt
Výjimečná událost doprovodí úterní odhalení pomníku československým letcům Britského královského letectva na Klárově. Nad centrem Prahy proletí historická stíhačka britského Royal Air Force. Letadlo již je připravené v Praze ve Kbelích a vy si ho můžete prohlédnout na fotografiích čtenáře Václava Jukla.

"Spitfire bude vyveden v barvách leteckého esa Otto Smika, nejúspěšnějšího Slováka, který během druhé světové války létal v britském letectvu," popisuje Vendula Krumpholcová. Průlet letadel, ani teď historických, nad městem není běžně možný, nad něterými částmi Prahy - třeba nad Pražským hradem - platí bezletová zóna, a Britům proto trvalo rok, než se jim k průletu podařilo získat všechna potřebná povolení.

Na slavnostní odhalení přijede vnuk Churchilla

Stíhačka Spitfire, která poletí nad metropolí.
Stíhačka Spitfire, která poletí nad metropolí.

Ceremoniál na Klárově bude zahájen v úterý v 16.30. Letoun bude podle organizátorů nejlépe vidět z parku na Letné, z Petřína či z některého z pražských mostů – mostu Legií, Karlova mostu či Mánesova mostu. Samotný letoun se prožene nad Prahou v 18.30. Stroj poletí z letiště ve Kbelích, proletí nad městem, otočí se nad Petřínem a pokud počasí a okolnosti dovolí proletí nad Malou Stranou, kde by měl zamávání křídly pozdravit veterány, kteří budou přelet sledovat z oken britského velvyslanectví.

Pokud nemůžete v podvečer můžete zkusit štěstí v poledne. Spitfire totiž nad Prahou přeletí dvakrát, na večerní slavností přelet se bude v poledne nacvičovat. Přelet není jedinou slavnostní částí odhalení pomníku. Ceremoniál bude zahájen v 16.30 na Klárově za účasti Nicholase Soamese, poslance britského parlamentu a bývalého stínového ministra obrany, který je vnukem Winstona Churchilla, a bude pokračovat promenádou ústřední vojenské hudby RAF.

Komentáře

Hlavní zprávy

Do Vršovic svižně za dva roky

Pod ochranný rám na Zahradním Městě se brzy vrátí doprava.
vydáno 23. srpna 2019  12:14

Šestikilometrový úsek moderní trati spěje ke třetině.  celý článek

Čápi se otrávili jedem na hraboše

Čáp nejspíš pozřel hraboše, který se otrávil nástrahou.
vydáno 23. srpna 2019  5:41

Nevhodně zvolený způsob likvidace hlodavců má na svědomí úhyn desítek jihomoravských zajíců i ptáků z Opavska.  celý článek

Značky na přání vydělaly miliony

Registrační značka na přání.
vydáno 22. srpna 2019  16:02

Význam čísel se u Asijců žijících v Česku přenáší také na jejich auta.  celý článek

Metropole bude mít více vlakových zastávek

Návrh nové podoby železničního mostu, kde bude i zastávka Výtoň .
vydáno 22. srpna 2019  11:35

Ředitel Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy Ondřej Boháč nastínil, jaké nové železniční zastávky vznikají a co bude s tratí na letiště.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám