metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 4 °C

Středa 30. listopadu 2022. Svátek má Ondřej

Nadšenci počítačových her se těší na „gamingové“ celebrity

  7:55
Chystá se festival spojující hudbu, youtubering, jídlo a módu. Přijedou i „gamingeři“.

Nejen v zahraničí, ale také v Česku se již několik let rozrůstá počet lidí, kteří si z platformy YouTube alespoň částečně udělali živnost. Mezi ně patří vyznavači takzvaného gamingu, profesionální komentátoři z řad bývalých profihráčů počítačových her, kteří odborně komentují herní turnaje a jejich průběh streamují – tedy vysílají na internet.

Na třetí ročník lifestylového festivalu Fabia You Fest, který se v sobotu odehraje na Výstavišti v Českých Budějovicích, dorazí tři čeští frajeři v tomto oboru. Roman Blade Pilný, Pavel Mozilla Klaban a Petr Czechcloud Žalud. „Na akci nebudeme jen rozdávat podpisy, ale také povedeme workshop ke streamování ve speciální gaming zóně,“ láká trojice profíků k návštěvě.

Co vás k vaší neobvyklé činnosti přivedlo?
Pavel: Upřímně, byla to mamka, která mi koupila počítač. Ale seriózní odpověď by byla taková, že jsem začínal jako profesionální hráč počítačových her a postupně jsem se po skončení své hráčské kariéry přesunul naplno na komentátorské stanoviště.

Roman: Mě ke streamování i komentování přivedla hra Counter Strike, kterou hraji jedenáct let, od roku 2014 dá se říci profesionálně. Samozřejmě jsem už ukončil jako aktivní hráč kariéru, a tuto hru pouze streamuji, což je nyní moje práce, a jsem za to hrozně rád. Baví mě tvořit obsah, který baví lidi, kteří mě podporují a stojí při mně.

Petr: Asi úsilí. Vždycky jsem chtěl dělat naplno něco, co mě opravdu baví, bez ohledu na to, jak těžké to bude, a zároveň jsem chtěl, aby to bylo výjimečné.

Fabia You Fest

  • Letošní třetí ročník festivalu pro fanoušky hudby, youtuberingu, gamingu, lifestylu, fashion a fresh food se uskuteční v Českých Budějovicích.
  • V sobotu se mohou návštěvníci budějovického Výstaviště těšit například na hudební vystoupení kapely Slza, Jelen, Like-It, na Marka Ztraceného nebo Martina Haricha.
  • Festival přivítá také známé youtubery a streamery. Připraven má být dle organizátorů i doplňkový program pro nejmenší.

Před kolika nejvíce lidmi jste kdy hru komentovali?
Pavel: Největší event, jakého jsem se účastnil přímo jako hráč, byl bezpochyby turnaj v Londýně ve Wembley aréně s kapacitou dvanáct a půl tisíce diváků. Jako komentátor jsem měl zatím možnost komentovat pouze zde v Česku – největší eventy pravidelně bývají mistrovství ČR v počítačových hrách z brněnského Výstaviště.

Roman: Mojí hlavní náplní je analyst desk, což bych pro širokou veřejnost popsal jako stolek, kde analyzujeme samotnou hru a její průběh mezi zápasy. Asi nejvíce se na mě koukalo na mistrovství České republiky v roce 2017, kde bylo na streamu okolo deseti tisíc lidí. V komentování jsem spíše záloha, když kluci nemůžou. Komentoval jsem pouze on-line turnaje, kde bylo okolo čtyř tisíc lidí. I to je ale pěkné číslo. Je to zodpovědnost a těžkej job, není to tak lehké, jak si každý myslí.

Petr: U mě už to bude pár let, ale vzpomínám si na dvě velké akce. Jedna byla Intel Extreme Masters v polských Katowicích, kde bylo na místě asi sto osmdesát tisíc lidí a pár tisícovek na streamu. Druhá Road to Blizzcon, která se konala v pražské O2 areně, tam se jednalo asi o zhruba deset tisíc lidí na místě a tisíce dalších lidí na streamu přes HbbTV na Prima Cool.

Proč se účastníte akce Fabia You Fest? Co zde bude vaší hlavní náplní?
Pavel: Účast na této akci jsem rád přijal, protože hraní her je stále mou velkou vášní, a co je lepšího než si zapařit spolu s fanoušky přímo na festivalu. Doufám, že mojí hlavní náplní bude hraní her, protože to mi aspoň trochu jde, můj zpěv asi nikdo moc slyšet nechce.

Petr: Bude tu taky autogramiáda, photosession i workshop o streamování.

Roman: Je to přesně typ akce, které mě baví. Hodně lidí, skvělé kapely, mnoho stánků, novinek. Je to místo, kde se setká plno generací a každý si přijde na své. Ať už děti, nebo dospělí. Dostal jsem pozvání opět bavit lidi a rád přijedu.

Hrajete třeba ještě i rekreačně? Co nejraději?
Pavel: Stále hraji každý den, a to několik hodin. Moje nejoblíbenější hra je stále ta, kterou již hraji osm let, a to League of Legends. Nicméně si rád zahraji i jiné žánry, baví mě hodně strategické hry, RPG žánr, ale zahraji si rád třeba i takového fotbalového manažera.

Petr: Já rekreačně moc hrát neumím, ale dost často si zahraju něco mimo stream. Typicky WoWko nebo jiné karetní hry, než je Hearthstone. Třeba MTG arena.

Roman: Rekreačně nehraji, jelikož když streamuji, tak je to okolo sedmi hodin a člověk pak už moc nemá chuť hrát si jen tak. Pokud si ale někdy něco rekreačně rád zahraji, tak je to NHL na PlayStationu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nefunguje vám čip v Lítačce? Revizorovi se neospravedlníte, ale pokutu vám vrátí

vydáno 30. listopadu 2022  18:15

Platný doklad o zakoupení příslušného kuponu vás před pokutou nezachrání. Na každý pád zaplatíte nejméně 50 korun.  celý článek

První rok krize se víc krade. Ovlivní tlak na naše peněženky i spotřebu alkoholu?

vydáno 30. listopadu 2022  12:01

Znáte někoho, kdo si nestěžuje? Kdo nenadává na poměry? Nahlaste ho, dostane vyznamenání.  celý článek

Jak ušetřit za plyn a elektřinu? Robot z magistrátu radí také dlužníkům

vydáno 30. listopadu 2022  5:54

Portál, který má pomáhat Pražanům, funguje přes rok. Rostoucí ceny za elektřinu tu chtějí krotit i mimopražští obyvatelé.  celý článek

Komerční sdělení

Malá cena Velké Verandy v Chocni přivítá běžce už potřicáté

vydáno 30. listopadu 2022

V okolí Chocně se v neděli 4. prosince už potřicáté poběží lesní krosový závod nazvaný Malá cena Velké Verandy, která je současně Memoriálem Jiřího...  celý článek