metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 1 °C

Úterý, 7. prosince 2021. Svátek má Ambrož, Benjamin.

Nadšenci počítačových her se těší na „gamingové“ celebrity

  7:55
Chystá se festival spojující hudbu, youtubering, jídlo a módu. Přijedou i „gamingeři“.

Nejen v zahraničí, ale také v Česku se již několik let rozrůstá počet lidí, kteří si z platformy YouTube alespoň částečně udělali živnost. Mezi ně patří vyznavači takzvaného gamingu, profesionální komentátoři z řad bývalých profihráčů počítačových her, kteří odborně komentují herní turnaje a jejich průběh streamují – tedy vysílají na internet.

Na třetí ročník lifestylového festivalu Fabia You Fest, který se v sobotu odehraje na Výstavišti v Českých Budějovicích, dorazí tři čeští frajeři v tomto oboru. Roman Blade Pilný, Pavel Mozilla Klaban a Petr Czechcloud Žalud. „Na akci nebudeme jen rozdávat podpisy, ale také povedeme workshop ke streamování ve speciální gaming zóně,“ láká trojice profíků k návštěvě.

Fotogalerie

Co vás k vaší neobvyklé činnosti přivedlo?
Pavel: Upřímně, byla to mamka, která mi koupila počítač. Ale seriózní odpověď by byla taková, že jsem začínal jako profesionální hráč počítačových her a postupně jsem se po skončení své hráčské kariéry přesunul naplno na komentátorské stanoviště.

Roman: Mě ke streamování i komentování přivedla hra Counter Strike, kterou hraji jedenáct let, od roku 2014 dá se říci profesionálně. Samozřejmě jsem už ukončil jako aktivní hráč kariéru, a tuto hru pouze streamuji, což je nyní moje práce, a jsem za to hrozně rád. Baví mě tvořit obsah, který baví lidi, kteří mě podporují a stojí při mně.

Petr: Asi úsilí. Vždycky jsem chtěl dělat naplno něco, co mě opravdu baví, bez ohledu na to, jak těžké to bude, a zároveň jsem chtěl, aby to bylo výjimečné.

Fabia You Fest

  • Letošní třetí ročník festivalu pro fanoušky hudby, youtuberingu, gamingu, lifestylu, fashion a fresh food se uskuteční v Českých Budějovicích.
  • V sobotu se mohou návštěvníci budějovického Výstaviště těšit například na hudební vystoupení kapely Slza, Jelen, Like-It, na Marka Ztraceného nebo Martina Haricha.
  • Festival přivítá také známé youtubery a streamery. Připraven má být dle organizátorů i doplňkový program pro nejmenší.

Před kolika nejvíce lidmi jste kdy hru komentovali?
Pavel: Největší event, jakého jsem se účastnil přímo jako hráč, byl bezpochyby turnaj v Londýně ve Wembley aréně s kapacitou dvanáct a půl tisíce diváků. Jako komentátor jsem měl zatím možnost komentovat pouze zde v Česku – největší eventy pravidelně bývají mistrovství ČR v počítačových hrách z brněnského Výstaviště.

Roman: Mojí hlavní náplní je analyst desk, což bych pro širokou veřejnost popsal jako stolek, kde analyzujeme samotnou hru a její průběh mezi zápasy. Asi nejvíce se na mě koukalo na mistrovství České republiky v roce 2017, kde bylo na streamu okolo deseti tisíc lidí. V komentování jsem spíše záloha, když kluci nemůžou. Komentoval jsem pouze on-line turnaje, kde bylo okolo čtyř tisíc lidí. I to je ale pěkné číslo. Je to zodpovědnost a těžkej job, není to tak lehké, jak si každý myslí.

Petr: U mě už to bude pár let, ale vzpomínám si na dvě velké akce. Jedna byla Intel Extreme Masters v polských Katowicích, kde bylo na místě asi sto osmdesát tisíc lidí a pár tisícovek na streamu. Druhá Road to Blizzcon, která se konala v pražské O2 areně, tam se jednalo asi o zhruba deset tisíc lidí na místě a tisíce dalších lidí na streamu přes HbbTV na Prima Cool.

Proč se účastníte akce Fabia You Fest? Co zde bude vaší hlavní náplní?
Pavel: Účast na této akci jsem rád přijal, protože hraní her je stále mou velkou vášní, a co je lepšího než si zapařit spolu s fanoušky přímo na festivalu. Doufám, že mojí hlavní náplní bude hraní her, protože to mi aspoň trochu jde, můj zpěv asi nikdo moc slyšet nechce.

Petr: Bude tu taky autogramiáda, photosession i workshop o streamování.

Roman: Je to přesně typ akce, které mě baví. Hodně lidí, skvělé kapely, mnoho stánků, novinek. Je to místo, kde se setká plno generací a každý si přijde na své. Ať už děti, nebo dospělí. Dostal jsem pozvání opět bavit lidi a rád přijedu.

Hrajete třeba ještě i rekreačně? Co nejraději?
Pavel: Stále hraji každý den, a to několik hodin. Moje nejoblíbenější hra je stále ta, kterou již hraji osm let, a to League of Legends. Nicméně si rád zahraji i jiné žánry, baví mě hodně strategické hry, RPG žánr, ale zahraji si rád třeba i takového fotbalového manažera.

Petr: Já rekreačně moc hrát neumím, ale dost často si zahraju něco mimo stream. Typicky WoWko nebo jiné karetní hry, než je Hearthstone. Třeba MTG arena.

Roman: Rekreačně nehraji, jelikož když streamuji, tak je to okolo sedmi hodin a člověk pak už moc nemá chuť hrát si jen tak. Pokud si ale někdy něco rekreačně rád zahraji, tak je to NHL na PlayStationu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Ne každá skulina je bezpečná. Nemáte náhodou doma v kamnech sýkorku?

vydáno 7. prosince 2021  18:54

Podívejte se občas pozorně do systému vytápění. Komín z plynového kotle nebo z topení bez krycí mřížky se může stát pro zvířecího návštěvníka pastí....  celý článek

Na teplé oblečení řidičů MHD dohlížejí odborné komise

vydáno 7. prosince 2021  5:10

Zimní stejnokroje zaměstnanců pražských dopravců obvykle obsahují třeba i pořádnou bundu.  celý článek

Komerční sdělení

Komfortní bydlení díky revitalizaci. Proměňte svůj byt k nepoznání!

vydáno 7. prosince 2021

Balkony mají pro většinu z nás velký význam. Někdo je využívá k relaxaci, jiný tam pěstuje bylinky pro kulinářské zážitky v kuchyni a další může na...  celý článek

Z nových surovin nebudeme určitě stavět donekonečna

vydáno 6. prosince 2021  19:00

Kolik domků nebo obydlí vzniklo v dobách nouze z takzvaných bouraček? Využít staré cihly nebo trámy bylo samozřejmostí i nezbytností.  celý článek

Vaše fotky z Prahy