metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 16 °C

Úterý, 21. září 2021. Svátek má Matouš.

Větší foto
Místo po úklidu | foto: Pražské službyMetro.cz

Nahlášeno, uklizeno. Popeláři za přeplněný koš nemohli

  16:00
Deník Metro vyřešil prosbu čtenáře, kterého štvala lenost sousedů.

„Zasílám vám fotografii místa, které mě trápí.“ Podobnou větou obvykle začíná mnoho proseb čtenářů deníku Metro, které se nám v redakční poště prakticky denně vrší. Tentokrát se na nás obrátil čtenář Tomáš Hála, jehož štvaly hromady odpadků v sousedství.

„Loni na konci roku někdo instaloval popelnici k zábradlí na cestě z jinonického metra k Tyršově škole. Popelnice je uzamčená, lidé však na ni a kolem ní pokládají odpadky, jako by šlo o normální koš či kontejner. Vznikají tam tak hromady, které musíme obcházet, a pohled na ně není vůbec pěkný. Jinonice jsou krásná část Prahy 5 a toto jí dobrou vizitku nedělá. Kdyby došlo k odstranění popelnice, bylo by to možná řešení,“ napsal nám do redakce čtenář Hála. Svůj postřeh doplnil fotografií, za kterou získává odměnu tři sta korun.

Popelnice nikoho

Vydělejte si

  • Trápí vás něco ve vašem okolí? Neopravený chodník, nepořádek či chybějící koš?
  • Pošlete nám MMS nebo využijte náš formulář. Vaše fotka se objeví na webuMetro.cz, z vašich zpráv uděláme noviny. Nejlepší fotky otiskneme a jejich autor získá až 800 korun. Můžete nás kontaktovat prostřednictvím e-mailu: mms@metro.cz.

Deník Metro se obratem spojil s tiskovým odborem největší svozové společnosti v hlavním městě – Pražských služeb. Podle mluvčího firmy Radima Many však pod ně popelnice nespadá. „Navíc není určena pro klasický směsný odpad, protože obsahuje písek. Ten je zřejmě využit při zimní údržbě komunikací, ovšem ten v ulici neprovádí naše společnost. Nádobu ani nemůžeme odstranit, jelikož je připevněna k dopravnímu značení,“ vysvětloval pro Metro Mana. Mluvčí potvrdil názor čtenáře. Lidé si popelnici nepletou s klasickou, jsou prostě líní odpadky vyhodit do koše o pár metrů dál. „Spíše volí tuto možnost jako momentální, ale chybné řešení.“

Partyzán z Jinonic

Situaci se podařilo společnými silami vyřešit včera. Pražské služby se totiž spojily s Technickou správou komunikací (TSK), která má v Praze na starosti stav a údržbu chodníků a silnic. Ta podle její mluvčí Barbory Liškové majitele s pomocí své oblastní správy vyhledala a vyzvala ho k odstranění popelnice i nepořádku v okolí. Popelnice, jež byla pravděpodobně partyzánštinou soukromé osoby či firmy, zmizela ještě téhož dne. „Hlásím, že je vyřešeno. Spolupráce s TSK proběhla na výbornou,“ vzkázal deníku Metro Mana a připojil fotografii již uklizeného chodníku.

Stěžujte si, žádejte správce

Řada Pražanů stále trpí představou, že jsou přeplněné koše či poházené odpadky v okolí jejich bydliště neměnnou záležitostí, se kterou nemohou nic udělat. Opak je ale pravdou. V případě, že jde o nepořádek u klasických popelnic či kontejnerů na tříděný odpad, doporučují Pražské služby apelovat na městskou část či třeba domovníka, aby objednal větší nádobu nebo častější svoz. Podobně to funguje i u klasických košů, jež zejména v centru či parcích občas přetékají. „S častějším odvozem odpadků z košů se mohou Pražané obracet na konkrétní správce, tedy kromě magistrátu a nás i na městské části či dopravní podnik. Některé koše má ve své správě odbor životního prostředí magistrátu,“ radí Lišková.

Změňte to, zmapujte to

Pokud nechcete přeplněné nádoby na odpad hlásit přímo, ideálním řešením jsou pro vás mobilní aplikace ZmapujTo či Zmente.to. Nevýhodou tohoto způsobu je však zdlouhavost při hledání vhodných řešení. „Pokud Pražan někde uvidí nějaký nedostatek, třeba poničenou lavičku, nesvítící lampu nebo schnoucí zeleň, stačí problém během chvíle nahlásit přes aplikaci a my ho vyřešíme. Nově máme také lepší zákonné nástroje k odtahování autovraků, tak je také neváhejte do aplikace zaznamenávat. Postaráme se o jejich odtažení,“ chválil aplikaci před časem primátor Prahy Zdeněk Hřib.

Pítko na smetí

Existují však situace, kdy je najít viníka nebo řešení více než problematické. Právě takové případy nám pravidelně hlásíte vy, čtenáři deníku Metro. Podobně jako ve výše zmíněných Jinonicích se odpadky vršily, kde neměly, také například u stanice metra Pankrác. Místní ekopítko si lidé pletli s košem a cpali sem odpad tak dlouho, až radnice musela hned vedle něj přistavit speciální popelnici. Pítko ale stejně nakonec muselo loni na podzim pryč. Lidé v něm i kvůli zmíněným odpadkům nenašli oblibu. Šlo přitom o akci soukromého investora, který je provozoval na vlastní náklady. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Nedoceněný vitamin D. Češi ho mají málo a spousta z nich o tom ani neví

vydáno 20. září 2021  15:03

Je to možná překvapivé, ale nedostatek vitaminu D je jedním z důvodů, proč v zimě či na jaře onemocníte chřipkou nebo jinými respiračními onemocněními....  celý článek

Stížnosti byly vyslyšeny. „Hrobečky“ jsou pryč, naopak v Branické přibyly patníky

vydáno 19. září 2021  17:39

Rekonstrukce Branické ulice je v Braníku už několik měsíců velké téma. Nejprve místní řešili nevelké jámy, kam měly být umístěny nové stromy. Díry byly...  celý článek

Od Žižky k Tachovu. Váha nepřežila stavbu tunelu

vydáno 19. září 2021  5:55

Náměstí s váhou a tunelem – nová výstava nejen pro milovníky žižkovské historie.  celý článek

Politická kampaň je plná lží a „zákroků na penaltu“

vydáno 17. září 2021  14:34

Tématem voleb jsou Andrej Babiš, covid a migrace.  celý článek

Vaše fotky z Prahy