metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 23 °C

Pondělí, 21. září 2020. Svátek má Matouš.
Středověká tvrz obklopená hospodářskou zástavbou zdejšího zámečku
Dalších 14 fotografií v galerii
Středověká tvrz obklopená hospodářskou zástavbou zdejšího zámečku | foto: V Invest

Nahlédli jsme do nepřístupných prostor. Na vykopávkách tu budou stát auta

14. srpna 2020  11:39 Filip Jaroševský Metro.cz
Rozpadající se barokní velkostatek obehnaný historickou zdí pokrytou transparenty developera. Z předního traktu dvora ho částečně zakrývají obrovské hromady hlíny a suti čnící do vzduchu. Tak znají obyvatelé Jinonic již pěknou řádku měsíců místní dominantu – zámek Jinonice. Památkově chráněný objekt v ulici Na Vidouli tu developerská firma V Invest přetváří v bytový komplex s parkovištěm, restaurací a pivovarem pro místní. Do veřejnosti nepřístupných prostor nahlédl deník Metro.

„Na rekonstrukci od začátku pracujeme s památkáři, archeology i dalšími odborníky, takže jde o opravdu citlivý zásah do původního vzezření budovy. Důkazem toho, že se snažíme zachovat maximum historických prvků, budiž podzemní parkoviště, jež jsme chtěli zbudovat ve dvoře zámečku. To bude nakonec pouze povrchové,“ vysvětluje nám při prohlídce projektový manažer rekonstrukce Jan Kukla.

V interiérech budou podpírat stropy jak zrestaurované, tak nové trámy

V interiérech budou podpírat stropy jak zrestaurované, tak nové trámy

Archeologové zde totiž předloni vykopali zachovalou část tvrze ze 14. století. Garáže pro 82 aut tedy budou pouze na povrchu. Pozůstatky důkazů o vyspělosti tehdejší architektury tak zakonzervují pro budoucí generace. „Podzemní část zadního dvora, který na rozdíl od toho předního nebude přístupný veřejnosti, ale svou podzemní část mít bude. Na uskladnění investičního vína,“ dodává ředitel firmy Jaroslav Vondřička.

V současné době probíhá druhá etapa rekonstrukce. Kompletně hotovo má být koncem roku 2022 a celkem 46 bytových jednotek všech velikostí začne firma prodávat po dokončení hrubé stavby příští rok. To bude také poprvé, kdy se kromě dělníků a médií dostane do prostor zámečku i malá část veřejnosti.

Základy mostní konstrukce a vlčí jáma, která byla součástí obranného systému

Základy mostní konstrukce a vlčí jáma, která byla součástí obranného systému

„Místním budou po ukončení prací sloužit kromě přední části zahrady zámečku a náměstíčka také obnovené vnitřní prostory pivovaru, který zde zanikl koncem 19. století. Doufáme, že sem přinesou život. Nakouknout budou moci po projití historickým průchodem ještě na dvůr s parkovištěm. Dál ale už ne,“ vysvětluje Kukla.

Mezi nejzajímavější části prohlídky patřila odhalená původní dlažba na zadním dvorku, pohled na opravované krovy či sklad restaurovaných trámů opatřených čísly. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Komiksy jsem hltal už jako dítě, říká autor stripů deníku Metro

Výtvarník Václav Roháč
vydáno 21. září 2020  5:54

Ilustroval patnáct knih, je autorem několika komiksů, navrhuje obaly hudebních alb, vymaloval svými obrázky stěny několika škol a nemocnic....  celý článek

Primátorky. Duklácké stopy zůstaly, vyhrálo společenství

Vítězná posádka a sprcha šampaňským
vydáno 20. září 2020  17:29

Závody skifů dnes ovládli na Vltavě Miroslav Vraštil a Lenka Antošová.  celý článek

KOLOBLOG: Jako medvěd v cirkuse

Připoutané sedlo Koloblog
vydáno 20. září 2020  12:18

Redaktor Pavel Hrabica je cyklista tělem i duší. Na kole vyráží do práce i na výlety. Ve své rubrice Koloblog dává čtenářům tipy, kam se vydat na...  celý článek

Vesmírný slon či Hlemýžď a Anděl. Výstava surrealistického velikána je opět otevřena

Irena Limbergová
vydáno 19. září 2020  18:13

Během koronakrize byla výstava děl Salvadora Dalího zavřena. Nyní už mohou lidé expozici Enigma plnou soch, grafik nebo předmětů ze skla navštívit v...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám