metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 14 °C

Úterý 27. září 2022. Svátek má Jonáš

Dalších 14 fotografií v galerii
Středověká tvrz obklopená hospodářskou zástavbou zdejšího zámečku | foto: V Invest

Nahlédli jsme do nepřístupných prostor. Na vykopávkách tu budou stát auta

  11:39
Rozpadající se barokní velkostatek obehnaný historickou zdí pokrytou transparenty developera. Z předního traktu dvora ho částečně zakrývají obrovské hromady hlíny a suti čnící do vzduchu. Tak znají obyvatelé Jinonic již pěknou řádku měsíců místní dominantu – zámek Jinonice. Památkově chráněný objekt v ulici Na Vidouli tu developerská firma V Invest přetváří v bytový komplex s parkovištěm, restaurací a pivovarem pro místní. Do veřejnosti nepřístupných prostor nahlédl deník Metro.

„Na rekonstrukci od začátku pracujeme s památkáři, archeology i dalšími odborníky, takže jde o opravdu citlivý zásah do původního vzezření budovy. Důkazem toho, že se snažíme zachovat maximum historických prvků, budiž podzemní parkoviště, jež jsme chtěli zbudovat ve dvoře zámečku. To bude nakonec pouze povrchové,“ vysvětluje nám při prohlídce projektový manažer rekonstrukce Jan Kukla.

V interiérech budou podpírat stropy jak zrestaurované, tak nové trámy

Archeologové zde totiž předloni vykopali zachovalou část tvrze ze 14. století. Garáže pro 82 aut tedy budou pouze na povrchu. Pozůstatky důkazů o vyspělosti tehdejší architektury tak zakonzervují pro budoucí generace. „Podzemní část zadního dvora, který na rozdíl od toho předního nebude přístupný veřejnosti, ale svou podzemní část mít bude. Na uskladnění investičního vína,“ dodává ředitel firmy Jaroslav Vondřička.

V současné době probíhá druhá etapa rekonstrukce. Kompletně hotovo má být koncem roku 2022 a celkem 46 bytových jednotek všech velikostí začne firma prodávat po dokončení hrubé stavby příští rok. To bude také poprvé, kdy se kromě dělníků a médií dostane do prostor zámečku i malá část veřejnosti.

Základy mostní konstrukce a vlčí jáma, která byla součástí obranného systému

„Místním budou po ukončení prací sloužit kromě přední části zahrady zámečku a náměstíčka také obnovené vnitřní prostory pivovaru, který zde zanikl koncem 19. století. Doufáme, že sem přinesou život. Nakouknout budou moci po projití historickým průchodem ještě na dvůr s parkovištěm. Dál ale už ne,“ vysvětluje Kukla.

Mezi nejzajímavější části prohlídky patřila odhalená původní dlažba na zadním dvorku, pohled na opravované krovy či sklad restaurovaných trámů opatřených čísly. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Spustila povolební tancovačka. Křeslo primátora se hned neobsadí

vydáno 26. září 2022  18:55

Praha sobě v nové pražské koalici? To je zbytečné, stačí nám Starostové a Piráti, tvrdí vítězné Spolu.  celý článek

Zábradlí mizí z Náměstí Míru. Dejte pozor, zatím jenom po kouskách

vydáno 26. září 2022  5:11

Konec přebytečných klandrů započal. Překážky mizí i tam, kde to místní celkem dost překvapuje.  celý článek

Famózní premiéra v pražských Arkádách: unikátní Peugeot e-Legend poprvé v Česku!

vydáno 25. září 2022  18:32

V OC Arkády Pankrác se udála nevídaná věc. Ukázal se zde koncepční vůz, který nemá obdoby. Je autonomní, což znamená, že dokáže řídit zcela sám (i když...  celý článek

Až do prosince bez tramvají. Na nábřeží opraví také koleje či vodovod

vydáno 25. září 2022  18:30

Na Bubenském nábřeží od pondělí nepojedou tramvaje. Důvodem výluky mezi Vltavskou a Dělnickou je oprava kolejí, kanalizace, vodovodu, chodníků a vozovky....  celý článek