metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 6 °C

Pondělí 5. prosince 2022. Svátek má Jitka

Další 3 fotografie v galerii
Oděvy od L. Hanzákové | foto: Metro.cz

Nahota, slepota, abnormality či sci-fi únik. Minority jsou už i mainstream

  16:59
Studenti Ateliéru módní tvorby UMPRUM navazují výstavou na témata věnovaná problematice jednotlivce a společnosti.

Šaty dělají člověka. Tento fakt platí pro současný nejen módní svět mnohem výrazněji než kdy dříve. Své o tom vědí studenti a studentky Ateliéru módní tvorby UMPRUM. Ti se na výstavě svých prací, která startuje již pozítří v Mikulandské ulici, rozhodli uchopit téma minorit. Ať už ve smyslu etnických, národnostních či náboženských skupin, tak městských a úzkých komunit, subkultur, nebo abnormalit.

„Naši studenti jsou vůči svému okolí a jeho problémům velmi vnímaví, často je mezi sebou řeší. Téma minorit otevřeně nabízelo promítnout do prací své postoje, osobní témata a cítění okolního světa. Vzhledem k bezprecedentnímu napadení Ukrajiny a řadě dalších celospolečenských okolností bylo toto téma o to živější a palčivější,“ říká k projektu jeho vedoucí, módní designérka Lenka Kohoutová. Každý student se chopil tématu po svém. Někteří šli cestou minorit a genderové identity, jiní kulturních preferencí.

Od T. Višňovského

„Někteří téma zpracovávají z hlediska náboženských či rodinných vztahů, tělesných odlišností, teens nočního života, subkultur anebo úniku do vlastních sci-fi světů. Společným jmenovatelem byl často fakt, že kromě zmíněné minority to byl jejich první kreativně svobodný výlet do oblasti jim vlastního tématu, k němuž dosud neměli odvahu nebo možnost se vyslovit,“ dodává Kohoutová.

Ukázkou práce, která podle Kohoutové překročila módní hranice, je Tělo objektem, objekt oděvem studentky Lenky Hanzákové. Ta se ve svých oděvních objektech dle svých slov zabývá formou lidského těla zbaveného oblečení a zobrazením čisté tělesnosti. Na otázku kulturního vlastnictví navázala Natália Repkovská v kolekci You got what you give. „Upozorňuje v ní na mocenské struktury a konfrontuje instituce, které je zastupují. Jejich estetiku a charakteristické prvky zakomponovala do formy oděvů,“ popisuje Kohoutová.

Pohádka J. Hronského

Krásu a pohled na módu skrz hendikep – konkrétně nevidomost – zkoumá Tomáš Višňovský. V kolekci Laura’s Archive se snaží vykreslit vnitřní prožívání člověka, který nepoznává svět vizuálně, ale svými pocity a dotyky. Modely pracují se strukturou textilních materiálů a dekorací Braillovým písmem.

„Jakub Hronský se snaží nahlížet na problematiku minorit nezatíženým a maximálně objektivním způsobem. Inspirací je mu téměř pohádkový příběh o hvězdičce, která spadla na zem a vše je pro ni nové. Příběh zpracoval nejen do oděvní kolekce, ale doprovodil jej i autorskou knihou,“ vyjmenovává Kohoutová s tím, že kolekce Hvězdička se zase snaží zpracovávat emoční stránku tématu minority – sebepotlačení a asimilace. „Zmiňované modely nejsou jedinou součástí výstavy. Kromě dalších kolekcí expozice nabídne také třeba projekci nebo velkoformátové fotografie, které vznikly ve spolupráci s Ateliérem fotografie II,“ doplňuje Kohoutová.

Výstava s názvem Minority/alternativa vs. mainstream bude k vidění ve dvoraně Technologického centra UMPRUM až do 25. listopadu. Vernisáž zde proběhne ve středu od osmnácti hodin.

Komentáře

Hlavní zprávy

Geometrie a její symetrie uklidňují můj vnitřní zmatek, říká o svých špercích Hana Melčová

vydáno 4. prosince 2022  17:33

Jako malá si Hana Melčová přála prodávat v květinářství, líbilo se jí množství barev, tvarů květin a tvůrčí prostředí. Před lety začala pod značkou...  celý článek

Když architekti kouzlí, vznikají skládačky, sluje, převisy. Chtěli byste v tom bydlet?

PRAHA? AHA!
vydáno 4. prosince 2022  11:58

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Spadla vám do díry v poklopu klíče či jiná cennost? Některé kanály za úplatu odklápějí

vydáno 4. prosince 2022  6:00

Přemýšleli jste někdy o tom, co dělat, když vám spadnou klíče do kanálu? Podobná svízelná situace se přitom může lehce stát každému. V takovém případě je...  celý článek

Kdo nejlépe uvaří sníh? Staroměstské náměstí bude plné čertů, andělů a soutěží

vydáno 3. prosince 2022  18:33

Největší vánoční trhy v metropoli ožijí v pondělí velkou podívanou. Na Staroměstském náměstí si totiž dávají sraz Mikuláši, čerti a andělé z celé Prahy....  celý článek