metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 6 °C

Úterý, 13. dubna 2021. Svátek má Aleš.

Další 1 fotografie v galerii
Demolice řadových garáží v blízkosti ulice Pod Krocínkou. | foto: MČ Praha 9Metro.cz

Nájemníci garáží ve Vysočanech tvrdí, že o ně přišli nečinností radnice

  6:32
Garáže v ulici Pod Krocínkou jdou k zemi. Radnice Prahy 9 se rozhodla řadové stavby v blízkosti Klíčovského lesoparku zbourat a pozemek prodat poté, co se tu objevil problém s ­bezdomovci.

Rozhodnutí se nelíbí místním obyvatelům ani Daně Balcarové z Občanského sdružení Krocan, která tvrdí, že nájemníci byli k ­opuštění garáží dotlačeni.

„Radnice kouká jen na to, jak pozemky co nejdříve zpeněžit,“ stěžuje si Balcarová. Podle ní byli někteří nájemníci k prodeji garáží donuceni nečinností radnice, která problémy s bezdomovci neřešila záměrně. Ty podle ní mnohdy vyústily až v krádež či rozbité okno otálejícího nájemníka.

„Policie nám tvrdila, že jsou zde bezdomovci se souhlasem městské části. Přitom tu docházelo nejen ke krádežím, ale konaly se tu i drogové mejdany s velkými ohni,“ tvrdí Balcarová. Devátá městská část začala od nájemníků vykupovat smlouvy za sto tisíc korun za garáž zhruba před dvěma lety.

Zástupce starosty Prahy 9 Marek Doležal říká, že demolice zahájeny na popud místních obyvatel. „Bourání bylo přáním tamních obyvatel, kteří si stěžovali na to, že si garáže našli bezdomovci a začali je obývat,“ říká Doležal, podle něhož nebyli škodní ani nájemníci. „Družstevníkům jsme za jejich garáže nabídli finanční kompenzaci nebo jiné garáže na jiném místě Prahy 9,“ hájí se Doležal, který potvrdil zájem radnice pozemky prodat.

Místní lidé se nyní obávají jediného: co na nově uvolněném pozemku vznikne. „Snad se zde vybuduje něco, co bude ladit s Klíčovským lesoparkem,“ doufá Karel Kýr, který bydlí v sousedství.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nejen Cibulka. Deník Metro připomíná další známé squaty a jejich ne vždy růžové konce

vydáno 13. dubna 2021  17:07

Říká se jim různě – autonomní, kulturní či sociální centra nebo prostě jen hanlivě squaty. Tyhle zdánlivě veřejné a zároveň opuštěné budovy mají jedno...  celý článek

Aranžérie přináší květiny na sto způsobů

vydáno 13. dubna 2021  15:05

Květinová dílna Aranžérie se nachází v Praze 4. Zároveň jde také o sociální podnik.   celý článek

Do Prahy se vrátily školní linky. Další změny se chystají

vydáno 13. dubna 2021  11:15

Chytré displeje ve vozech nebo zbrusu nové řády. Cestující si bleskurychle zvykají.  celý článek

Počet narušení pravidel je už obludný, naříkají strážci hor

vydáno 12. dubna 2021  19:00

„Až na vrcholky hor už vyjedu jenom já...“ Tak možná parafrázují píseň Věry Martinové ti, kteří nohy vyměnili za auto či jiné vozidlo.  celý článek

Vaše fotky z Prahy