metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 26 °C

Neděle, 9. května 2021. Svátek má Ctibor.

Větší foto
Nákladové nádraží Žižkov. Jeho provoz skončil v roce 2002. | foto: openhousepraha.czMetro.cz

Nákladové nádraží Žižkov rozzáří letní kino

  13:15
Také letos se Národní filmový archiv připojí k letnímu provozu kulturního centra na Nákladovém nádraží Žižkov v Praze. Industriální areál bude hostit letní kino, divadelní představení, řadu výstav a diskusí. Návštěvníci se mohou těšit i na kavárnu s vyhlídkovou terasou, která otevírá každý den.

„V naší režii je letní kino a série workshopů. Filmový program začíná 15. června,“ sdělil zástupce archivu Jakub Pinkava.

V programu se objeví například němý snímek s Vlastou Burianem a Anny Ondrákovou Milenky starého kriminálníka, muzikálová komedie z roku 1980 s Johnem Belushim a Danem Aykroydem Bratři Bluseovi, o deset let starší česká detektivka Na kolejích čeká vrah či britsko-americký snímek V Bruggách režiséra Martina McDonagha s Colinem Farrellem v jedné z hlavních rolí. Koncem měsíce se na plátně letního kina objeví Krejčíkova Svatba jako řemen či slovenské Slnko v sieti.

Národní filmový archiv se přidá i k oslavě Mezinárodního dne archivů, tentokrát programem s husitskou tematikou. Divákům v kině Ponrepo nabídne 10. června dopoledne projekci Spanilé jízdy Oldřicha Daňka z roku 1963, kterou doplní lektorským úvodem.

Odpoledne tu bude otevřena výstava, která prostřednictvím fotografií, plakátů, reklamních materiálů a scénářů ze sbírek oddělení písemných archiválií upozorní na proměny pohledu na osobu Jana Husa a jeho odkaz.

To ukáže na filmech, které z minulosti čerpají argumenty pro své vlastní ideologie, používají atraktivní historické prostředí jako kulisu pro dětská dobrodružství. Anebo naopak vyjímají Husův odkaz z historizujících a romantizujících představ Jiráska a Palackého a pojímají ho jako nadčasovou výzvu. Večer bude uveden šest let starý snímek Miroslava Bambuška nazvaný Jan Hus - mše za tři mrtvé muže.

Od 17. do 21. června se v Ponrepu uskuteční třetí vydání workshopu Cinemaspot, který v pravidelné půlroční periodě usiluje o zasvěcení začínajících filmařů prostřednictvím tvůrčích setkání s etablovanými a zkušenými profesionály.

Nyní jím bude Milan Šteindler, který přiblíží tvůrčí proces spojený s fungováním legendárního divadla Sklep i svou samostatnou dráhou autorského filmaře.

Komentáře

Hlavní zprávy

Dobrý večer, zrychlete krok, zavíráme!

PRAHA? AHA!
vydáno 9. května 2021  11:03

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Oceňovat matky je důležité nejen druhou neděli v květnu

vydáno 9. května 2021  7:57

Druhou květnovou neděli se ve většině zemí Evropy včetně České republiky každoročně oslavují matky. Výjimkou jsou například Španělsko či Maďarsko, ve...  celý článek

Osvobození v květnu 1945 přineslo i výbuchy násilí

vydáno 8. května 2021  5:30

Šeříky kvetly zkraje května 1945 obzvlášť opojně. Německá šestiletá okupace českých zemí se uzavírala. Ale co všechno pro osvobozený národ začínalo? Na...  celý článek

Chytrá řešení i přírodní materiál. To jsou netradiční domy v Česku

vydáno 7. května 2021  14:46

Paneláky a řadovky bývají ohrané. Nadšenci vymýšlejí jiný styl bydlení.  celý článek

Vaše fotky z Prahy