metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 9 °C

Středa, 20. února 2019. Svátek má Oldřich.
Nákupy na internetu (ilustrační foto)
Větší foto
Nákupy na internetu (ilustrační foto) | foto: SXC

Nákupy jsou pro pětinu Čechů vášeň, která se vyrovná sexu

11. července 2018  11:03 Pavel Hrabica Metro.cz
Ženy myslí na módu a nákupy osmdesát minut denně. Na sex prý jen čtvrt hodiny.

Návštěva obchodu a nakupování vůbec nebaví jen čtvrtinu české populace. „Naopak většina z nás nakupuje ráda,“ přiznává Lukáš Vršecký ze společnosti Rondo.cz, která vyzpovídala více než dva tisíce českých zákazníků. Pro pětinu lidí v Česku je nakupování dokonce obrovskou vášní, tvrdí se v průzkumu. Více pro ženy než pro muže, i když mezi oběma skupinami rozdíl není nijak výrazný.

„Říká se tomu oniománie čili nezdrženlivé nakupování,“ vysvětluje známý psychiatr Jan Cimický. Může být silnější než jiné potřeby, včetně sexu. Víc se to týká žen. Podle zjištění britského deníku The Guardian myslí evropské ženy na sex denně patnáct minut, na nákupy o hodinu déle.

Co se ale výrazně mění, jsou místa, kde svou vášeň realizujeme. Ačkoli trávíme stále hodně času ve velkých prodejnách a obchodních centrech, stále víc peněz utrácíme v internetových obchodech. V loňském roce jsme poslali na účty e-shopů zatím rekordních 115 miliard korun. Jen pro srovnání – je to o polovinu víc, než tvoří rozpočet hlavního města Prahy pro tento rok.

Statistika Asociace pro elektronickou komerci spočítala, že tržby jenom českých online obchodů poskočily v loňském roce o dvacet procent 

Slováci vedou

  • I když stále víc preferujeme výběr zboží v e-shopech, utrácíme na nich v průměru jen něco přes pět tisíc korun ročně.
  • Výzkum společnosti RegioData ve dvaceti evropských zemích zjistil, že nejvíc na internetu utratí ročně Britové – téměř 30 tisíc korun. Češi jsou v tabulce na 14. místě, hned za Slováky.
  • Ženy nakupují raději než muži. V průzkumu Rondo.cz to uvedlo 78 procent dotazovaných dam a 64 procent pánů. Jako vášeň uvedlo nákupy 22 procent žen a 17 procent mužů.
  • Preferujeme ověřené prodejce, dalším kritériem je cena. Od nákupu nás naopak odrazuje nejčastěji vysoká cena za dopravu.

nahoru. Nebojíme se ale ani zahraničních online obchodů. Podle Sdružení pro bankovní karty utratili Češi za hranicemi přes 24 miliard korun. Stále víc objednáváme zboží například v čínských e-shopech. Omezují nás jen dodací lhůty. „České virtuální obchody dokážou dodat zboží ještě v den objednání, v tomto ohledu zahraniční obchody stále na domácí prodejce nemají,“ vysvětluje Zdeněk Hašek z Marketingového institutu.

Nejvyšší dynamiku zaznamenal internetový prodej potravin. Nákup jídla na internetu a jeho dovážku až ke dveřím už objevila čtvrtina Čechů. Zákazníci nemají problém za dopravu až do ruky si připlatit, pokud se nejedná o přemrštěnou částku. Ne všichni ale spatřují v jídle koupeném na webu výhodu. „Přibližně pětině vadí, že si nemohou potraviny fyzicky prohlédnout, mají také obavy o čerstvost,“ říká Lukáš Vršecký z Rondo.cz. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Nová pravidla pro náplavky: ticho večer a ticho v neděli, velká akce maximálně jednou za měsíc

Náplavka. Rašínovo nábřeží patří k nejatraktivnějším a nejživějším společenským...
vydáno 20. února 2019  17:42

Hospody, bary, festivaly, živá hudba a taneční kurzy. Rašínovo a Hořejší nábřeží v posledních letech zažívaly bujaré mejdany, které místním obyvatelům...  celý článek

Zlevní byty? Developeři sázejí spíš na růst platů

Ilustrační snímek
vydáno 20. února 2019  16:28

Drahé hypotéky, dlouhé povolování. Proto jsou byty drahé, argumentují developeři.  celý článek

Letně laděné filmy, které jsou aktuálně v kinech, mohou působit dobře i na naši psychiku

Úhoři mají nabito
vydáno 20. února 2019  15:05

Déšť a ochlazení může v těchto dnech vyhnat lidi do kin. Třeba i na české komedie, které se točily loni během letních měsíců, když bylo velké horko. U...  celý článek

Je to jako se seriálem Most!, někteří v tom prostě hledali věci, které tam nejsou, říká Kovy

"Dostal jsem nabídku propagovat lux či pyrotechniku. Drtivou většinu spoluprací...
vydáno 20. února 2019  13:44

Populární youtuber Kovy (Karel Kovář) učí mladé mediální gramotnosti. V krátkých videích, která vytvořil pro vzdělávací program Jeden svět na školách, se...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám