metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 8 °C

Středa, 14. dubna 2021. Svátek má Vincenc.
Příměstský autobus | foto: Ropid

Nandat, sundat a pak zase nasadit. Řidiče autobusů prohání rouška i páska

  6:00
Cestování na příměstských linkách není vždy peříčko. Své o tom vědí pražští řidiči MHD.

Zakázaná zóna byla ještě donedávna v autobusech k vidění pouze tehdy, když si řidič nešikovně odložil k jednomu z předních míst pro cestující kbelík a mop. Od minulého března, kdy udeřila pandemie koronaviru, si však Pražané nesednou v přední části žádného městského busu. Brání jim v tom totiž plastové pásky, které mají za úkol ochránit řidiče před případným kontaktem s nakaženým cestujícím. Jak ale popsal deníku Metro čtenář Václav, tohle opatření může být dvojsečné. A to zejména pro řidiče působící na okraji metropole. 

„Již několikrát jsem se zamýšlel nad tím, kolik času asi tráví autobusáci s rolí oddělovací pásky v ruce. Městské autobusy mají totiž zpravidla oddělenu první řadu sedadel, ty příměstské naopak málokdy. Tenhle jev vídám například při cestování z Prahy do Dubče nebo z Klánovic na Černý Most přes Šestajovice. Mnohdy se jedná o tentýž vůz, pokaždé však v jiném čísle a režimu. To řidiči opravdu musí pásku předělávat pokaždé?“ napsal deníku Metro Václav. 

Koordinaci a provoz všech městských i příměstských autobusových linek má v hlavním městě na starost organizátor dopravy Ropid. Podle jeho mluvčího Filipa Drápala je pochopitelně mnohem snazší udržet „v bezpečí“ řidiče pražského autobusu. „U městských linek je totiž páskami vyznačena větší ochranná zóna kolem kabiny řidiče. U příměstských linek je opravdu nutný nástup předními dveřmi, protože tam probíhá kontrola a prodej jízdenek,“ vysvětluje Drápal. 

S páskováním a odpáskováváním to ale v extrémním případě může být i tak, jak popisuje čtenář. „Pokud tentýž vůz přejíždí mezi městskými a příměstskými linkami, bývá zamezení prostoru předních dveří řešeno tak, aby bylo možné vždy při změně typu linky tento prostor upravit. Nicméně i na příměstských linkách mohou řidiči zapáskovat přední řadu sedadel, která se nachází bezprostředně u pracoviště řidiče,“ dodává Drápal. 

Nandávání a sundávání nezažívají řidiči na příměstských linkách jen v případě pásek. Podle Drápala má v autobusech směřujících za hranice Prahy pravidelně nastávat situace, kdy si při nastupování cestujícího předními dveřmi a následné kontrole či prodeji lístku řidič vždy nandává roušku. Podle mnoha čtenářů deníku Metro však nosí někteří roušky jen velmi zřídka či vůbec. Podobné rebely lze potkat také mezi průvodčími v příměstských vlacích. Více si o tomto tématu přečtěte v boxu níže. 

Průvodčí mají smůlu

U autobusů na všech městských linkách v Praze jsou uzavřeny přední dveře a zahrazena první řada sedaček. U příměstských to nejde.

Ze zákazu nástupu předními dveřmi v autobusech nemohou být bohužel vyjmuti nevidomí, a to ani přesto, že jsou pro ně přední dveře důležité kvůli signálu pásu.

Ve vlacích „bezpečná zóna“ pro personál neexistuje.

V loňském roce řešil deník Metro hned dva případy, kdy se ve vozech příměstských vlakových linek S1 a S7 objevily lístky s nápisem: „Prostor je zadán pro vlakové čety.“ Ačkoli se oznámení pokaždé nacházela na plakátcích s logemČeských drah, dopravce se od nich vždy distancoval.

Jediné oficiální a schválené letáky Českých drah zde souvisejí s prevencí proti šíření koronaviru.

Průvodčí Českých drah nemají ve vlacích nárok na „vlastní“ prostor. Kromě kabiny řidiče není ve vlaku místo, které není cestujícím přístupné.

Komentáře

Hlavní zprávy

Kutilové, odhadování počasí podle oblohy berte s rezervou

vydáno 14. dubna 2021  18:04

Meteorologie to má s námi složité. Ve středu se už chystáme na víkend na chatu. Podle předpovědi by mělo být krásně. To se pak divíme, že o víkendu musíme...  celý článek

A to víte, že...? Zábavné statistiky mizí z metra. Jsou považovány za reklamní smog

vydáno 14. dubna 2021  6:19

Technické údaje a statistiky z provozu MHD se objevily v rámečcích ve vagonech již v roce 2014. Nyní ustupují.  celý článek

Nabídl se nám i odborník na opravu slunečních hodin, říkají noví majitelé usedlosti Cibulka

vydáno 13. dubna 2021  18:52

S opravou areálu rádi pomůžeme, slibují lidé na sociálních sítích i v anketě. Objekt má být zrekonstruovaný do roku 2026.   celý článek

Nejen Cibulka. Deník Metro připomíná další známé squaty a jejich ne vždy růžové konce

vydáno 13. dubna 2021  17:07

Říká se jim různě – autonomní, kulturní či sociální centra nebo prostě jen hanlivě squaty. Tyhle zdánlivě veřejné a zároveň opuštěné budovy mají jedno...  celý článek

Vaše fotky z Prahy