metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 3 °C

Středa, 19. ledna 2022. Svátek má Doubravka.

Větší foto
Sluchátka Blue BYRD 2. generace noste i do lesa. | foto: BeyerdynamicMetro.cz

Nápad. Výrobce elektroniky odkoukal triky ušních doktorů

  11:29
Sluchový test a pak až vaše líbezná hudba. Sluchátka fungují jako naslouchátka.

Zhruba padesát pět procent dospělé populace trpí nějakou formou poruchy sluchu. Což může zahrnovat i takzvaný sluchový propad v některém frekvenčním spektru. Prostě při poslouchání hudby se sluchátky na uších jednoduše většina lidí vůbec neslyší to, co by reálně měla. Německý výrobce elektroniky proto přišel na trh se prvními „špunty“, které umějí přizpůsobit reprodukci každému posluchači na míru.

„Sluchové vlastnosti každého uživatele mají drobné odlišnosti a během času se působením mnoha vlivů mění. Technologie osobní personalizace zvuku pochází původně z lékařského prostředí, kde se používá při ladění naslouchátek pro lidi se sluchovým postižením. Do audiotechniky ji implementuje německá společnost Mimi Hearing Technologies. A v kategorii sluchátek ji lze najít právě u naší společnosti,“ říkají pro deník Metro zástupci firmy Beyerdynamic.

Nejdřív zkouška
Princip futuristicky znějící vychytávky je v principu prostý. Uživatel absolvuje aktivní poslechovou zkoušku, během níž systém pozná, která frekvenční pásma vnímá silněji a která naopak méně. Po absolvování tohoto osobního testu sluchu je, zjednodušeně řečeno, upraven ekvalizér sluchátek tak, že zdůrazní frekvence, v nichž má uživatel sluchový propad.

„Výsledkem je vyrovnaná reprodukce hudby pro každého uživatele bez ohledu na jeho sluchové vlastnosti,“ vysvětluje pro deník Metro mediální zástupce společnosti Filip Vítek a dodává, že lze tato chytrá bezdrátová sluchátka pořídit za zhruba tři a půl tisíce korun.

Superchytrá sluchátka
Na trhu již nějakou dobu existují sluchátka mnoha firem, která se sluchu nejen přizpůsobí, ale také umějí odfiltrovat zvuky z okolí. Základem takzvané technologie aktivního potlačení nežádoucích zvuků z okolí jsou vnější mikrofony a elektronika, která se při přehrávání hudby stará o potlačení ruchů uvnitř sluchátek. Výsledkem pak mají být optimální poslechové podmínky i v rušném prostředí. Uživatel má u pokročilejších modelů k dispozici buď klasický poslech, nebo volitelné úrovně odrušení.

V obchodech i na webech výrobců tuto vymoženost běžně najdete pod zkratkou ANC (z anglického Active Noise Cancelling). Míra úspěšnosti této funkce je například podle serveru dTest.cz někdy velmi dobrá, jindy ji zde testovači hodnotí jako pouze dostatečnou. Tato technologie rovněž sklízí kritiku uživatelů. Kompletně odhlučněný poslech například ve městě je totiž považován za velice nebezpečný. Výrobci proto před ním varují.

Doba bezdrátová
Nástup doby bezdrátové zatím ještě v oblasti spotřební elektroniky nenastal tak, jak se před pár lety čekalo. Jsou však segmenty, kde může být kabel vyslovenou překážkou a bezdrátová technologie významně nabírá na síle. Takovým segmentem jsou právě sluchátka. Bezdrátové špunty s odhlučněním seženete za pár stokorun i mnoho tisícovek. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Recyklace? Nejlepší je odpad vůbec nevytvářet, tvrdí expert na cirkulární ekonomiku

vydáno 18. ledna 2022  16:31

Hlavní město má novu vlastní strategii. Dokument nazvaný Strategie pro přechod na cirkulární ekonomiku schválili magistrátní radní v pondělí. Rozhodli tak...  celý článek

Ceny se ve stavebnictví dost „utrhly“. Prodávaný materiál může být navíc málo kvalitní

vydáno 18. ledna 2022  11:35

Šokují vás ceny stavebních materiálů a také to, kolik si řeknou řemeslníci za svou práci? Není to nic nového pod sluncem. Už jsme to zažili.  celý článek

Jako na záchodě? Fáma o voňavém hlavním nádraží vyvolává emoce

vydáno 18. ledna 2022  6:19

Lidé v nádražní hale by se při čekání na vlak mohli cítit třeba jako v ovocném sadu, v pralese či na rozkvetlé louce. Stejně tak by jim však vůně mohla...  celý článek

Nejdřív kosení, potom párty. Akcí ochránců přírody se hojně účastní také bílé límečky

vydáno 17. ledna 2022  14:07

Rádi se účastníte venkovních akcí, ale máte pocit, že v zimě není moc co dělat? Chcete si popovídat s lidmi, zahřát si svaly a ještě udělat dobrý skutek?...  celý článek

Vaše fotky z Prahy