metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 10 °C

Středa 29. března 2023. Svátek má Taťána
Sluchátka Blue BYRD 2. generace noste i do lesa. | foto: BeyerdynamicMetro.cz

Nápad. Výrobce elektroniky odkoukal triky ušních doktorů

  11:29
Sluchový test a pak až vaše líbezná hudba. Sluchátka fungují jako naslouchátka.

Zhruba padesát pět procent dospělé populace trpí nějakou formou poruchy sluchu. Což může zahrnovat i takzvaný sluchový propad v některém frekvenčním spektru. Prostě při poslouchání hudby se sluchátky na uších jednoduše většina lidí vůbec neslyší to, co by reálně měla. Německý výrobce elektroniky proto přišel na trh se prvními „špunty“, které umějí přizpůsobit reprodukci každému posluchači na míru.

„Sluchové vlastnosti každého uživatele mají drobné odlišnosti a během času se působením mnoha vlivů mění. Technologie osobní personalizace zvuku pochází původně z lékařského prostředí, kde se používá při ladění naslouchátek pro lidi se sluchovým postižením. Do audiotechniky ji implementuje německá společnost Mimi Hearing Technologies. A v kategorii sluchátek ji lze najít právě u naší společnosti,“ říkají pro deník Metro zástupci firmy Beyerdynamic.

Nejdřív zkouška
Princip futuristicky znějící vychytávky je v principu prostý. Uživatel absolvuje aktivní poslechovou zkoušku, během níž systém pozná, která frekvenční pásma vnímá silněji a která naopak méně. Po absolvování tohoto osobního testu sluchu je, zjednodušeně řečeno, upraven ekvalizér sluchátek tak, že zdůrazní frekvence, v nichž má uživatel sluchový propad.

„Výsledkem je vyrovnaná reprodukce hudby pro každého uživatele bez ohledu na jeho sluchové vlastnosti,“ vysvětluje pro deník Metro mediální zástupce společnosti Filip Vítek a dodává, že lze tato chytrá bezdrátová sluchátka pořídit za zhruba tři a půl tisíce korun.

Superchytrá sluchátka
Na trhu již nějakou dobu existují sluchátka mnoha firem, která se sluchu nejen přizpůsobí, ale také umějí odfiltrovat zvuky z okolí. Základem takzvané technologie aktivního potlačení nežádoucích zvuků z okolí jsou vnější mikrofony a elektronika, která se při přehrávání hudby stará o potlačení ruchů uvnitř sluchátek. Výsledkem pak mají být optimální poslechové podmínky i v rušném prostředí. Uživatel má u pokročilejších modelů k dispozici buď klasický poslech, nebo volitelné úrovně odrušení.

V obchodech i na webech výrobců tuto vymoženost běžně najdete pod zkratkou ANC (z anglického Active Noise Cancelling). Míra úspěšnosti této funkce je například podle serveru dTest.cz někdy velmi dobrá, jindy ji zde testovači hodnotí jako pouze dostatečnou. Tato technologie rovněž sklízí kritiku uživatelů. Kompletně odhlučněný poslech například ve městě je totiž považován za velice nebezpečný. Výrobci proto před ním varují.

Doba bezdrátová
Nástup doby bezdrátové zatím ještě v oblasti spotřební elektroniky nenastal tak, jak se před pár lety čekalo. Jsou však segmenty, kde může být kabel vyslovenou překážkou a bezdrátová technologie významně nabírá na síle. Takovým segmentem jsou právě sluchátka. Bezdrátové špunty s odhlučněním seženete za pár stokorun i mnoho tisícovek. 

Hlavní zprávy

Chytří holubi z ulic. Poznají sami sebe v zrcadle, nebojí se ani umělého dravce

vydáno 29. března 2023  4:05

Podle odborníků panuje kolem holubů řada mýtů. Věděli jste ale, že holubi jsou velmi inteligentní. Dokáží trénovat kognitivní dovednosti a dokonce...  celý článek

Komerční sdělení

Novoveský přespolák s napětím vyhlíží předpověď počasí

vydáno 29. března 2023

Nejsledovanější informací pro organizátory Novoveského přespoláku v Ostrožské Nové Vsi je nyní předpověď počasí. A není divu. Před rokem je totiž dokázala...  celý článek

Industriální část Smíchova se mění. David Černý tady otevře svou galerii

vydáno 28. března 2023  19:55

Říkalo se mu pražský Manchester, teď tu vzniká zajímavá část města. První velký krok udělá v sobotu.   celý článek

Adaptace jedné z nejslavnějších stolních her jde do kin. Zajdete na filmové Dungeons & Dragons?

vydáno 28. března 2023  15:06

Film Dungeons & Dragons: Čest zlodějů je podle prvních ohlasů poctivá a vtipná fantasy. Bude se líbit i lidem, kteří o Dračím doupěti nikdy neslyšeli?   celý článek