metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 6 °C

Pondělí 5. prosince 2022. Svátek má Jitka

Další 2 fotografie v galerii
Smíchovská náplavka | foto: SCOPE Productions

Náplavky v roce 2022. Méně mejdanů u řeky, více toalet a kultury

  18:44
Části náplavek budou bez alkoholu. Město sem chce přitáhnout více kultury. Vrátí se Formani.

Do života na náplavce na dvě léta zasáhla koronavirová epidemie. Město přesto chce situacím s hlukem a nepořádkem, jako tomu bývalo před koronavirem, s novou sezonou předejít. Chce, aby pražské náplavky byly letos klidnější, bezpečnější a kulturnější.

„V minulém období se nám podařilo ukončit zásadní část revitalizace obou břehů pražských náplavek. Otevřeli jsme pro veřejnost například Čapadlo Hollar, propojili oba břehy přívozem Šemík. Hlavním cílem do dalšího období je dále pokračovat v nastavené strategii, tedy náplavky propojené, klidnější, bezpečnější a kulturnější. Díky výsledkům výzkumu veřejného mínění, který jsme si nechali zpracovat, je tato změna znát avíce než dvě třetiny návštěvníků ji vítají,“ vypočítává radní pro oblast financí a majetku Jan Chabr.

Na pražskou náplavku se letos opět vrátí festival ARENA bratří Formanů. „Předcházet tomu bude květnový festival Ratolestfest, který s dětským programem obsadí obě nábřeží. Nebudou chybět tradiční Food festy na Hořejším nábřeží každou druhou sobotu v sezoně, každou sobotu Farmářské trhy na Rašínově nábřeží a řada dalších akcí,“ vysvětluje kurátor pražských náplavek Petr Hozman „V rámci zklidnění nočních náplavek připravujeme bezalkoholovou zónu. Konzumace alkoholu bude zakázána od půlnoci do devíti hodin ráno a dodržování nařízení budeme ve spolupráci s bezpečnostními složkami kontrolovat,“ připomíná radní Chabr.

Město hodlá dál do náplavek investovat. Slibuje nové lavičky, toalety, osvětlení a také kamery kvůli bezpečnosti. 

Oficiální začátek sezony je naplánovaný na duben. Uskuteční se tady velikonoční slavnosti. V květnu se chystá festival pro děti Ratolestfest. Fanoušci dobrého jídla a pití nepřijdou o své oblíbené gastronomické festivaly, farmářské trhy, plánuje se tady výtvarný festival Prague Biennale, veslařský závod Pražské primátorky nebo Designblok. V říjnu náplavky pestrobarevnými světly osvítí Signal festival.  

Postupně bude ožívat také stále polozapomenutá náplavka u Dvořákova nábřeží, které se táhne od Rudolfina ke Štefánikovu mostu.

Náplavkové problémy

  • Pražské náplavky se v posledních několika letech staly zajímavým místem pro tisíce Pražanů a turistů. Do dříve liduprázdných míst, kde pod Palackého mostem fungoval jen bar s multikulturním programem s názvem Bajkazyl, to před několika lety přitáhlo také mnoho podnikatelů. A obyvatelé si začali stěžovat na velký noční hluk.
  • Spor s nimi například vedl provozovatel lodě (A)void Floating Gallery, kde se do povolené 22. hodiny konaly koncerty a zábava dál pokračovala v podpalubí. Provozovatel ale upozorňoval, že program je především umělecký a že mnohem hlučnější jsou sousední „barolodě“. 
  • Radní Chabr při představování plánu na letošek mluvil také o Čapadle Hollar, které se nachází nedaleko kavárny Slavia pod Smetanovým nábřežím. Také toto místo mělo při startu problémy. Podle místních je Praha prezentovala jako místo setkávání, ale lidé z programu spíše „četli“ párty určené pro turisty. Upozorňovali na hluk kapel a DJů, předražené občerstvení a minimum slibovaných akcí. „Podle tiskové zprávy by se zde neměl podávat tvrdý alkohol, mají tu být lekce jógy a celý poloostrov má být odpočinkovou zónou, jenže vše je přesný opak,“ psal na Facebooku v době, kdy bylo čapadlo otevřeno, tedy v červnu loňského roku Erik Vlček z Divadelní ulice. Po jeho příspěvku se strhla debata. Zaznívaly také obavy, že tímto stylem dochází ke komercionalizaci veřejného prostoru. Město i správce náplavky nakonec na výtky obyvatel reagovali a provoz Čapadla Hollar upravili tak, jak byl například primátorem Zdeňkem Hřibem, který se tu nechal vyfotit s pivem, původně představen.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pokud budete dárky pod stromeček lovit on-line, dejte si pozor na podvodníky

vydáno 5. prosince 2022  6:31

Věci z druhé ruky jsou díky příznivé ceně a ekologickému aspektu čím dál oblíbenější. Dříve sloužily spíše pro osobní potřebu, zato letos se pod...  celý článek

Geometrie a její symetrie uklidňují můj vnitřní zmatek, říká o svých špercích Hana Melčová

vydáno 4. prosince 2022  17:33

Jako malá si Hana Melčová přála prodávat v květinářství, líbilo se jí množství barev, tvarů květin a tvůrčí prostředí. Před lety začala pod značkou...  celý článek

Když architekti kouzlí, vznikají skládačky, sluje, převisy. Chtěli byste v tom bydlet?

PRAHA? AHA!
vydáno 4. prosince 2022  11:58

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Spadla vám do díry v poklopu klíče či jiná cennost? Některé kanály za úplatu odklápějí

vydáno 4. prosince 2022  6:00

Přemýšleli jste někdy o tom, co dělat, když vám spadnou klíče do kanálu? Podobná svízelná situace se přitom může lehce stát každému. V takovém případě je...  celý článek