metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / -1 °C

Neděle 29. ledna 2023. Svátek má Zdislava

Větší foto
Veletržní palác | foto: Packa - Wikimedia Commons

Národní galerie zahajuje letní sezonu, představuje absolventy AVU

  17:53
Národní galerie v Praze dnes čtveřicí výstav ve Veletržním paláci zahajuje letní výstavní sezonu. Představí mimo jiné práce letošních absolventů pražské Akademie výtvarných umění či málo známého architekta Lubora Marka. Spolu s výstavami bude otevřen také nový pop up obchod galerie Září.

V paláci Kinských dnes začíná výstava mistrů současné japonské kaligrafie. Prostor dostala tradičnější i avantgardní tvorba, japonská kaligrafie se tak představí v širokém spektru různých typů písma a jednotlivých stylů. Národní galerie v Praze tím pokračuje v přehlídce nejnovějších děl současných mistrů z celého Japonska.

Výstava absolventů osmnácti ateliérů Akademie výtvarných umění je pravidelným zakončením akademického roku a studia tentokrát 49 studentů. Absolventi různých ateliérů představují svými díly pestrou instalaci, kterou letos kurátorsky uspořádal Tomáš Hříbek a architekt výstavy Peter Požár.

Retrospektivní výstavu připravila Národní galerie architektovi Luboru Markovi (1915 až 2000). Ten patří do generace tvůrců, kteří vstoupili do praxe těsně před druhou světovou válkou a stali se většinou takzvanou ztracenou generací. Známé jsou jeho horské stavby, mnoho jeho projektů však zůstalo nerealizováno.

Lanovky na Chopok i školní pavilon

V roce 1941 byla v protektorátu Čechy a Morava vyhlášena stavební uzávěra, která donutila architekty k přerušení činnosti. „Generace, do níž patřil i Lubor Marek, neměla možnost zařazení mezi funkcionalistické tvůrce, zároveň si ale nestihla vypracovat vlastní rukopis. Po válce ji přehlušili mladí studenti a další rozvoj zastavil pseudohistorismus diktovaný socialistickým realismem,“ uvádí kurátorka výstavy Radomíra Sedláková. Historicko-politická nepřízeň odsunula většinu architektů Markovy generace na vedlejší kolej.

Po válce měl vlastní kancelář na Slovensku, v níž se věnoval především Nízkým Tatrám. Navrhoval hotelové stavby či stanici lanovek na Chopok. Po návratu do Prahy v roce 1950 nastoupil do Studijního a typizačního ústavu, kde mimo jiné navrhl svoji zřejmě nejpopulárnější stavbu - malý provizorní školní pavilon. Jako mnohokrát opakovaný typový projekt však zůstal bezejmenný.

Výstava nazvaná Architekt Lubor Marek bude ve Veletržním paláci probíhat až do 20. září.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pod vodou zkoumáme vesmír, říká pro deník Metro lékař Svoboda. Přitahují ho extrémní podmínky

vydáno 29. ledna 2023  16:39

Rodiče z něj chtěli mít sportovce nebo chemika, Aleše Svobodu ale lákalo umění a divadlo. „S jedním představením jsme dokonce hráli i ve Slovenském...  celý článek

Okna, kterými není vidět ven. Na jedné pražské křižovatce taky žijí lidé

Praha? Aha!
vydáno 29. ledna 2023  10:24

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Stínadelská tajemství opět ve stopách Rychlých šípů. S dětmi a baterkami na Malou Stranu

vydáno 28. ledna 2023  14:24

„Za Mříží je park, v tom parku černý rám, v tom rámu plno vran, celé hejno vran, černočerných vran. Pozor si dej, ať nezůstaneš stát, ať nezůstaneš sám,...  celý článek

Není třeba vypínat radiátory a teple se oblékat i doma. Někdy stačí jen drobné úpravy

vydáno 28. ledna 2023  6:11

Když loni v září písničkář Pokáč uváděl svůj koncert v O2 areně mimo jiné slovy: „Chtěli jsme vám předvést velkou show, bohužel všechny prachy utratíme...  celý článek