metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 21 °C

Neděle, 22. září 2019. Svátek má Darina.
Bombardování Prahy
Bombardování Prahy | foto: Vojenský historický ústav

Národní muzeum připravilo akce k 70. výročí ukončení druhé světové války

23. dubna 2015  13:32 ČTK
Národní muzeum připomíná řadou akcí 70. výročí ukončení druhé světové války. Například v Národním památníku na Vítkově je výstava s názvem „Společnost na přelomu. Konec druhé světové války a české země“. Její součástí je i pero, jímž byla 8. května 1945 v Praze podepsána kapitulace německých vojsk.

„Návštěvníci si mohou vybrat i z široké nabídky komentovaných prohlídek o osudu památníku v průběhu válečných let, workshopů a filmových představení. Těšit se mohou i na unikátní prezentaci pojízdné techniky a dobového vojenského tábora,“ oznámila dnes mluvčí muzea Tereza Petáková. Výstava se věnuje tématům jako osvobození Československa, Pražské povstání a podepsání příměří, vznik takzvané třetí republiky, návrat perzekuovaných z věznic a koncentračních táborů, vyrovnání se s kolaboranty a válečnými zločinci či odsun Němců.

Pro milovníky vojenské techniky a výstroje je připravena v rámci Pražské muzejní noci na 13. června vzpomínková akce k 70. výročí návratu Československé samostatné obrněné brigády do osvobozené vlasti v květnu 1945. Unikátní prezentace pojízdné techniky a dobového tábora upozorní na činnost československé pozemní armády na západním bojišti u severofrancouzského města Dunkerque. „Při příležitosti výročí konce války vyzývá Národní muzeum veřejnost, aby se podělila o své vzpomínky na toto období,“ uvedla Petáková. Vlastní paměti i příběhy vyprávěné rodiči nebo prarodiči a naskenované fotografie mohou zájemci posílat na adresu nm@nm.cz.

Vojáci budou vzpomínat

Na rodiny s dětmi a školní skupiny se zaměří 23. května další akce z cyklu Aspoň na víkend. Malí návštěvníci a jejich doprovod se setkají s vojáky v dobových uniformách, nebude chybět ani oblíbená výtvarná dílna. Vzdělávací program Od Mnichova k osvobození určený školním skupinám provede studenty československými dějinami let 1938-1947.

Po projekci filmů s tematikou 2. světové války bude následovat prohlídka expozicí Křižovatky české a československé státnosti se zaměřením na mnichovské události a atentát na Heydricha. Program zakončí setkání a vyprávění vojáků z Československé obce legionářské.

Komentáře

Hlavní zprávy

Hraboši útočí dál! Ve hře je opět jed

ilustrační snímek
vydáno 22. září 2019  0:29

Jsou nemilosrdní jako mloci z Čapkova dramatu. Škodí hlavně na Moravě.  celý článek

Metro.cz je offline. Tento článek si přečtěte až zítra

Ilustrační černá
vydáno 21. září 2019  0:41

V úterý to bylo 20 let, kdy důchodkyně Věra Pohlová v jedné anketě deníku Metro řekla: „Já bych všechny ty internety a počítače zakázala.“ Její výrok se...  celý článek

Pohodlnější spojení do centra je v plánu z Rajské zahrady, Hostavic, Jahodnice i Jiráskovy čtvrti

Simona Vlašimská (vpravo) věnovala koláč i nám.
vydáno 20. září 2019  15:51

Fouká vítr, venku kolem deseti stupňů a každý vlak má zpoždění několik minut. Tak vypadá v posledních dnech téměř každé ráno na vlakové zastávce...  celý článek

Jsem nadšenej, říká Vladimír Mišík o albu bez Etc…

Přebal desky
vydáno 20. září 2019  12:12

Dnes vychází nové album hudebníka Vladimíra Mišíka s názvem Jednou tě potkám. Hudební doprovod nově obstarala kapela Blue Shadows producenta Petra...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám