metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 1 °C

Úterý, 7. prosince 2021. Svátek má Ambrož, Benjamin.
Bombardování Prahy | foto: Vojenský historický ústav

Národní muzeum připravilo akce k 70. výročí ukončení druhé světové války

  13:32
Národní muzeum připomíná řadou akcí 70. výročí ukončení druhé světové války. Například v Národním památníku na Vítkově je výstava s názvem „Společnost na přelomu. Konec druhé světové války a české země“. Její součástí je i pero, jímž byla 8. května 1945 v Praze podepsána kapitulace německých vojsk.

„Návštěvníci si mohou vybrat i z široké nabídky komentovaných prohlídek o osudu památníku v průběhu válečných let, workshopů a filmových představení. Těšit se mohou i na unikátní prezentaci pojízdné techniky a dobového vojenského tábora,“ oznámila dnes mluvčí muzea Tereza Petáková. Výstava se věnuje tématům jako osvobození Československa, Pražské povstání a podepsání příměří, vznik takzvané třetí republiky, návrat perzekuovaných z věznic a koncentračních táborů, vyrovnání se s kolaboranty a válečnými zločinci či odsun Němců.

Pro milovníky vojenské techniky a výstroje je připravena v rámci Pražské muzejní noci na 13. června vzpomínková akce k 70. výročí návratu Československé samostatné obrněné brigády do osvobozené vlasti v květnu 1945. Unikátní prezentace pojízdné techniky a dobového tábora upozorní na činnost československé pozemní armády na západním bojišti u severofrancouzského města Dunkerque. „Při příležitosti výročí konce války vyzývá Národní muzeum veřejnost, aby se podělila o své vzpomínky na toto období,“ uvedla Petáková. Vlastní paměti i příběhy vyprávěné rodiči nebo prarodiči a naskenované fotografie mohou zájemci posílat na adresu nm@nm.cz.

Vojáci budou vzpomínat

Na rodiny s dětmi a školní skupiny se zaměří 23. května další akce z cyklu Aspoň na víkend. Malí návštěvníci a jejich doprovod se setkají s vojáky v dobových uniformách, nebude chybět ani oblíbená výtvarná dílna. Vzdělávací program Od Mnichova k osvobození určený školním skupinám provede studenty československými dějinami let 1938-1947.

Po projekci filmů s tematikou 2. světové války bude následovat prohlídka expozicí Křižovatky české a československé státnosti se zaměřením na mnichovské události a atentát na Heydricha. Program zakončí setkání a vyprávění vojáků z Československé obce legionářské.

Komentáře

Hlavní zprávy

Ne každá skulina je bezpečná. Nemáte náhodou doma v kamnech sýkorku?

vydáno 7. prosince 2021  18:54

Podívejte se občas pozorně do systému vytápění. Komín z plynového kotle nebo z topení bez krycí mřížky se může stát pro zvířecího návštěvníka pastí....  celý článek

Na teplé oblečení řidičů MHD dohlížejí odborné komise

vydáno 7. prosince 2021  5:10

Zimní stejnokroje zaměstnanců pražských dopravců obvykle obsahují třeba i pořádnou bundu.  celý článek

Komerční sdělení

Komfortní bydlení díky revitalizaci. Proměňte svůj byt k nepoznání!

vydáno 7. prosince 2021

Balkony mají pro většinu z nás velký význam. Někdo je využívá k relaxaci, jiný tam pěstuje bylinky pro kulinářské zážitky v kuchyni a další může na...  celý článek

Z nových surovin nebudeme určitě stavět donekonečna

vydáno 6. prosince 2021  19:00

Kolik domků nebo obydlí vzniklo v dobách nouze z takzvaných bouraček? Využít staré cihly nebo trámy bylo samozřejmostí i nezbytností.  celý článek

Vaše fotky z Prahy