metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 26 °C

Sobota 13. srpna 2022. Svátek má Alena
Koruna Sv. Václava | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Koruna svatého Václava zazáří ve Vladislavském sále. Vstup bude zdarma

  10:50
Pro návštěvníky Hradu je od pondělí uzavřený Starý královský palác. Za jeho zdmi se začíná připravovat mimořádná výstava korunovačních klenotů. Koná se u příležitosti oslav 700. výročí narození českého krále a římského císaře Karla IV.

Klenoty budou vystaveny ve Vladislavském sále od 15. do 29. května, denně od 9 do 17 hodin. Správa tradičně očekává velký nápor návštěvníků. Přístup do Vladislavského sálu bude obvyklým způsobem z jižních zahrad a přes Býčí schodiště.

„Vzhledem k­ tomu, že výstava korunovačních klenotů je bezplatná, nebude možná rezervace času a data návštěvy,“ upřesňuje mluvčí Správy Pražského hradu David Šebek. Výjimku pro vstup budou podle něj mít pouze vozíčkáři s doprovodem, a to při prokázání se platným průkazem.

Návštěvníci se opět po třech letech mohou těšit, že uvidí korunu svatého Václava s ­žezlem a říšským jablkem. Ty budou v sále vystaveny společně v ­tradiční vitríně, která byla pro tento účel zhotovena v roce 1929 podle návrhu architekta Josefa Gočára u příležitosti první novodobé výstavy klenotů.

Koruna českých královen

Na Hradě lidé zhlédnou i­ další součásti korunovačního pokladu. Oproti předchozím výstavám se letos mohou těšit na bohatý doprovodný program.

„S mečem, křížem i­ pláštěm se seznámí na doprovodné výstavě ‚Žezlo a koruna: Karel IV. a české královské korunovace‘ v Císařské konírně, kde bude také mimo jiné k vidění koruna českých královen zapůjčená z polské Wrocławi,“ dodává Šebek.

Pro návštěvníky budou mít na Hradě i jednu novinku. U­ příležitosti císařova výročí vznikly kopie gotického žezla a jablka uložených ve vídeňské Schatzkammer. O­ nich odborníci předpokládají, že v době Karla IV. patřily do souboru korunovačních klenotů.

„Ty budou součástí výstavy ‚Koruna na dlani‘­ v ­Rožmberském sále,“ upřesňuje Šebek. Ty vystavované s ­korunou jsou součástí pokladu až od 16. století.

Komentáře

Hlavní zprávy

Ježčí zkouška dospělosti může proběhnout i u vás na zahradě

vydáno 13. srpna 2022  7:07

Pokud máte chuť ubytovat pichlavého souseda, musíte projít konkurzem. První mláďata se už zabydlují v Troji.  celý článek

Predátor je s námi 35 let. Důstojného následovníka neměl nejmíň dvanáct. Tedy až do teď

Strážce streamu
vydáno 12. srpna 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU To, že se snímek Predátor: Kořist povedl, se dalo tušit již pár dní před jeho premiérou na streamovací platformě Disney+. Film zasazený na počátek...  celý článek

FOTOGALERIE: 20 let od obrovské povodně. Katastrofa dorazila 12. srpna 2002

vydáno 12. srpna 2022  4:40

Velká voda v srpnu 2002 změnila leccos. Hlavně lidi, kteří ji prožili na vlastní kůži.   celý článek

Lidé, čtěte! Budete líp mluvit a možná snáze seženete práci

vydáno 11. srpna 2022  11:56

Trvá věčnost, než se vymáčknete? Nejste schopní vyjádřit myšlenku bez „omáčky“a zbytečných „eee“?   celý článek