metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 29 °C

Pondělí 15. srpna 2022. Svátek má Hana

Větší foto
Kouření (ilustrační foto) | foto: SXC

Naše plíce jsou starší než my

  14:42
Myslí mladí, tělem zchátralí. To je problém řady Čechů.

Od letošního března mají zájemci možnost nechat si ve vybraných lékárnách po celém Česku zkontrolovat plíce. Vyšetření trvá jen deset minut. Pro některé byla návštěva ale malým šokem. Zjistili totiž, že jejich plíce jsou opotřebovanější, než by se na jejich věk slušelo.

Nejhorší je zatím situace v Ústeckém kraji. Z téměř sto sedmdesáti kontrol v síti lékáren, které se do měření zapojily, zjistili lékárníci problémy u téměř třetiny lidí. „V rámci našich kontrol jsme odhalili extrémně závažnou formu plicní obstrukce u tří lidí,“ prozrazuje Leona Štěpánková z lékárny v Hostomicích nad Bílinou. Mírnější formu chronické obstrukční nemoci plic odhalili pracovníci lékáren v Ústeckém kraji celkově u padesáti kontrolovaných lidí.

Podle výsledků z dalších krajů v celém Česku prozatím vyplynulo, že nejproblematičtější věkovou kategorií, co do potíží s plícemi, jsou lidé od 26 do 45 roků. Ukázalo se, že mají plíce v průměru o pět let starší a tím pádem méně výkonné, než odpovídá jejich skutečnému biologickému věku a také než odpovídá průměru v této věkové kategorii.

„Nedobré výsledky v tomto kraji odpovídají přetrvávajícímu znečištění ovzduší v tomto regionu,“ připomíná Vladimír Koblížek, zástupce přednosty pro vědu a výzkum FN v Hradci Králové, který se na letošní monitorování plic zaměřuje. Lépe na tom jsou v Jihomoravském kraji, horší plíce mělo jen jedenáct procent lidí.

Do půlky srpna navštívila některou z lékáren, kde byly zřízeny speciální poradny, tisícovka žen a mužů. Ukazuje se, že ženy měly větší zájem o měření než muži. „Nijak mě větší ochota žen nechat se preventivně prohlédnout nepřekvapuje,“ říká plicní lékař Koblížek. Koresponduje to i s jinými preventivními akcemi. Vedle aktivního i pasivního kouření ohrožuje podle Koblížka lidi nejvíc automobilová doprava, hlavně dieselové automobily.

Jak prokázalo šetření, auta se špatnými naftovými motory jsou zásadním zdrojem znečištění v hlavním městě. „Na kontrolu plic by měl zajít každý, kdo překročil čtyřicet let,“ zdůrazňuje znojemská lékárnice Zora Zoubková. Jedná se podle ní především o kuřáky, lidi přicházející často do styku s průmyslovými a automobilovými zplodinami. Závažná plicní onemocnění jsou ve světě třetí nejčastější příčinou smrti. V České republice zaviní asi desetinu všech úmrtí.

Češi mají potíž

20

Přibližně tolik procent z těch, kteří si nechali letos v lékárnách zkontrolovat své plíce, zjistilo, že jejich dýchací

orgán nefunguje správně.

Přístroje u nich odhalily určitou míru obstrukce, to znamená, že nedokážou rychle

vydechnout nasátý vzduch.

Půl milionu nic neví

Chronická obstrukční nemoc plic (CHOPN), zhoršená průchodnost vzduchu průduškami, trápí přes 450 tisíc Čechů.

Ročně na CHOPN zemře vČesku asi 3500 pacientů. Je to o sedmdesát procent víc než před deseti lety.

Jednou v rámci listopadového Světového dne CHOPN mohou zájemci absolvovat preventivní prohlídku u plicních lékařů.

Podle letošního měření odpovídají plíce lidí do 25 let anad 50 let jejich skutečnému věku.

Komentáře

Hlavní zprávy

Bronzový skejťák, svědek divokých devadesátých let, se vrací na Folimanku

vydáno 15. srpna 2022  5:15

Zítra se pod Nuselský most vrací první socha svého druhu na světě.  celý článek

„Obchodní“ stezky ve metropoli. Lidé nechodí tudy, kudy jim to architekti, developeři a plánovači nalinkují.

PRAHA? AHA!
vydáno 14. srpna 2022  16:56

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Při povodních před 20 lety pomáhali také vojáci. Z vody tahali muže s koněm

vydáno 14. srpna 2022  7:22

Zástupce velitele 243. vrtulníkové letky major Marek Bohuněk a jeho kolega palubní technik praporčík Jaroslav Vlček v roce 2002 sloužili u Letky letecké...  celý článek

Ježčí zkouška dospělosti může proběhnout i u vás na zahradě

vydáno 13. srpna 2022  7:07

Pokud máte chuť ubytovat pichlavého souseda, musíte projít konkurzem. První mláďata se už zabydlují v Troji.  celý článek