metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 8 °C

Středa, 20. listopadu 2019. Svátek má Nikola.
Kouření (ilustrační foto)
Větší foto
Kouření (ilustrační foto) | foto: SXC

Naše plíce jsou starší než my

21. srpna 2018  14:42 Pavel Hrabica Metro.cz
Myslí mladí, tělem zchátralí. To je problém řady Čechů.

Od letošního března mají zájemci možnost nechat si ve vybraných lékárnách po celém Česku zkontrolovat plíce. Vyšetření trvá jen deset minut. Pro některé byla návštěva ale malým šokem. Zjistili totiž, že jejich plíce jsou opotřebovanější, než by se na jejich věk slušelo.

Nejhorší je zatím situace v Ústeckém kraji. Z téměř sto sedmdesáti kontrol v síti lékáren, které se do měření zapojily, zjistili lékárníci problémy u téměř třetiny lidí. „V rámci našich kontrol jsme odhalili extrémně závažnou formu plicní obstrukce u tří lidí,“ prozrazuje Leona Štěpánková z lékárny v Hostomicích nad Bílinou. Mírnější formu chronické obstrukční nemoci plic odhalili pracovníci lékáren v Ústeckém kraji celkově u padesáti kontrolovaných lidí.

Podle výsledků z dalších krajů v celém Česku prozatím vyplynulo, že nejproblematičtější věkovou kategorií, co do potíží s plícemi, jsou lidé od 26 do 45 roků. Ukázalo se, že mají plíce v průměru o pět let starší a tím pádem méně výkonné, než odpovídá jejich skutečnému biologickému věku a také než odpovídá průměru v této věkové kategorii.

„Nedobré výsledky v tomto kraji odpovídají přetrvávajícímu znečištění ovzduší v tomto regionu,“ připomíná Vladimír Koblížek, zástupce přednosty pro vědu a výzkum FN v Hradci Králové, který se na letošní monitorování plic zaměřuje. Lépe na tom jsou v Jihomoravském kraji, horší plíce mělo jen jedenáct procent lidí.

Do půlky srpna navštívila některou z lékáren, kde byly zřízeny speciální poradny, tisícovka žen a mužů. Ukazuje se, že ženy měly větší zájem o měření než muži. „Nijak mě větší ochota žen nechat se preventivně prohlédnout nepřekvapuje,“ říká plicní lékař Koblížek. Koresponduje to i s jinými preventivními akcemi. Vedle aktivního i pasivního kouření ohrožuje podle Koblížka lidi nejvíc automobilová doprava, hlavně dieselové automobily.

Jak prokázalo šetření, auta se špatnými naftovými motory jsou zásadním zdrojem znečištění v hlavním městě. „Na kontrolu plic by měl zajít každý, kdo překročil čtyřicet let,“ zdůrazňuje znojemská lékárnice Zora Zoubková. Jedná se podle ní především o kuřáky, lidi přicházející často do styku s průmyslovými a automobilovými zplodinami. Závažná plicní onemocnění jsou ve světě třetí nejčastější příčinou smrti. V České republice zaviní asi desetinu všech úmrtí.

Češi mají potíž

20

Přibližně tolik procent z těch, kteří si nechali letos v lékárnách zkontrolovat své plíce, zjistilo, že jejich dýchací

orgán nefunguje správně.

Přístroje u nich odhalily určitou míru obstrukce, to znamená, že nedokážou rychle

vydechnout nasátý vzduch.

Půl milionu nic neví

Chronická obstrukční nemoc plic (CHOPN), zhoršená průchodnost vzduchu průduškami, trápí přes 450 tisíc Čechů.

Ročně na CHOPN zemře vČesku asi 3500 pacientů. Je to o sedmdesát procent víc než před deseti lety.

Jednou v rámci listopadového Světového dne CHOPN mohou zájemci absolvovat preventivní prohlídku u plicních lékařů.

Podle letošního měření odpovídají plíce lidí do 25 let anad 50 let jejich skutečnému věku.

Komentáře

Hlavní zprávy

GALERIE: Podívali jsme se do průzkumné šachty metra D. Bagry jsou už 31 metrů pod Pankrácí

Práce na dně šachty je náročná.
vydáno 20. listopadu 2019  5:08

Stroje utichly a prach si sedá do louží na dně jámy. Všude je bahno. Teplota je kolem pěti stupňů Celsia. Je čtvrtek 14. listopadu a my jsme se nechali...  celý článek

Šťastné a zadlužené! I takové jsou Vánoce

Ilustrační snímek
vydáno 19. listopadu 2019  13:37

Kupte nyní, plaťte za měsíc, po Vánocích, po Novém roce. Tlak na zadlužování s blížícími se svátky roste.  celý článek

Vlídná WC postupně přibývají

Ilustrační snímek
vydáno 19. listopadu 2019  5:16

Každé město v Česku mívalo (nebo stále má) vyhlášené „veřejné toalety“. Nedostatek kultivovaných toalet nebo jejich úplná absence totiž vedly k tomu, že...  celý článek

Zelené Metro jede na žluté vlně. Čtenáři si hrají. Přidejte se

Vzkaz nemusíte jen psát.
vydáno 18. listopadu 2019  14:23

Každý den v rubrice SERVIS vychází takzvaný #metrotag. Žlutý rámeček mohou čtenáři využít ke vzkazu, který se v dalších dnech objeví v našich novinách.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám