metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 14 °C

Čtvrtek, 28. října 2021. Den vzniku samostatného československého státu.

Větší foto
Václav Staněk s novou teniskou od Vasky | foto: Archiv

Naše ručně vyráběné tenisky jsou pohodlné a minimalistické, říká podnikatel ze Zlína

  13:59
O vlastní firmě snil Václav Staněk už od dětství. Coby zlínský rodák a velký obdivovatel Tomáše Bati začínal s třiceti tisíci korunami našetřenými z vlastních menších projektů a vrcholového sportu. V současnosti je šéfem obuvnické firmy Vasky, která má po čtyřech letech roční obrat přes 35 milionů korun. Výroba společenských a polospolečenských bot mu však přestala nyní stačit a rozhodl se udělat další krok do neznáma.

„Vyslyšeli jsme prosby našich fanoušků a začali jsme ve Zlíně s výrobou minimalistických tenisek z pravé kůže. Sám je už nějaký čas testuju a musím říct, že jsou takové, jak jsem si je představoval – pohodlné, minimalistické, zkrátka naše,“ říká dvaadvacetiletý Staněk. 

Základna jeho ryze českých bot nikdy nebyla větší. Přesto nyní na jednom z crowdfundingových webů jeho firma usiluje o podporu. „Chceme, abyste mohli hrdě nosit tenisky, při jejichž nošení vás může těšit pocit, že jste podpořili mladou českou značku, která hledá způsoby, jak naplnit své představy o férové výrobě. První krok jsme zvládli a ten další můžeme udělat jen společně s vámi,“ uvádí Staněk, jehož Vasky nabízejí na webu celou řadu příspěvkových variant. 

Aktuálně značka v rámci crowdfundingu přesáhla hranici milionu korun, což znamená jediné. Daleko více barev, než bylo původně v plánu. „Z našeho konfigurátoru je jasné, že lidé mají barvy rádi. Až se kolikrát divíme, co jsou někteří schopní vymyslet. U tenisek teď zvažujeme i variantu výměny tkaniček za placatější. I když je pravdou, že naše kulaté jsou pro Vasky ikonické,“ míní Staněk.

Firma se činila i během pandemie. Otevřela například transparentní účet, z nějž šly finance na výrobu roušek a následnou distribuci lékařům, záchranářům i pacientům.

Nyní Staněk říká, že je to s prodeji bot opět lepší. Jeho kamenné prodejny v Praze, Brně, Ostravě a Zlíně však musí kompenzovat internetový shop.

Komentáře

Hlavní zprávy

Xindl X: Na koncertě se těším hlavně na šedesátičlenný sbor

vydáno 27. října 2021  8:56

Písničkář Ondřej Ládek, známý jako Xindl X, vypouští v pátek novou desku s názvem Terapie. V rozhovoru pro Metro mluvil nejen o netradičním vzniku alba,...  celý článek

Fotili jste zarostlé značky. Už jsou také díky vám opět viditelné

vydáno 27. října 2021  6:55

Je to pár týdnů, co jsme čtenáře deníku Metro vyzvali, aby nám zasílali fotografie špatně viditelných dopravních značek. Následně k nám do redakce...  celý článek

Covidová facka pro hotely? Za ubytování si turisté v Praze připlatí

vydáno 26. října 2021  18:54

Turistický poplatek platil při návštěvě některého z českých či zahraničních měst snad každý Pražan. Pokud se někdo naopak do naší stověžaté metropole...  celý článek

Zelené budovy, v pátek dříve z práce. Firmy hledají úspory, jak si poradit s drahými energiemi

vydáno 26. října 2021  9:59

Nejen krach Bohemia Energy, ale také prudké zvyšování cen energií nutí domácnosti i firmy k rychlému zamyšlení: Kde ušetřit?  celý článek

Vaše fotky z Prahy