metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 14 °C

Úterý, 21. září 2021. Svátek má Matouš.

Větší foto
Ilustrační snímek | foto: iDNES.cz

Naše střeva už nejsou taková popelnice jako před 30 lety

  5:05
Přicházíme o prvenství, na které jsme nebyli hrdí. Žebříčkem výskytu rakoviny střev se propadáme dolů.

Pár pivek, k tomu vepřové koleno. Takový jídelníček si u nás dopřávají hlavně cizinci z daleké Asie. Bedekry jim to totiž doporučují jako každodenní českou stravu. Kdeže loňské sněhy jsou! Češi nejsou dokonalí, ale už si dávají větší pozor na to, co projde jejich žaludkem a střevy.

Lepší technika

  • Pro prevenci mají lékaři k dispozici techniku, která před třiceti lety nebyla běžná.
  • Ročně vyšetří lékaři endoskopem zhruba půl milionu Čechů. 
  • Modernější přístroje už zobrazují vyšetření v nejvyšší HD kvalitě.
  • Moderní HD zobrazovací technikou je vybaveno asi čtyřicet procent českých ambulancí pro tento typ vyšetření.

„Ke znatelnému poklesu nemocí zažívacího ústrojí, a především úmrtí na rakovinu, došlo i kvůli zdravějšímu životnímu stylu,“ potvrzuje Milan Lukáš, místopředseda České gastroenterologické společnosti. Před rokem 1989 jsme totiž vedli žebříček rakoviny tlustého střeva. Teď míříme k třicátému místu. Jíme znatelně zdravěji. „Ne všechno lze svádět na jídlo, něco je zřejmě i genetická záležitost,“ zmiňuje Lukáš. Sousední Bavorsko mělo i v minulosti třetinový výskyt nemoci, pivo a maso tam přitom jedli stejně jako u nás.

K poklesu úmrtí a závažnějším následkům u nás přispěla především dokonalejší prevence. Výrazně se rozšířila možnost preventivního vyšetření střev endoskopem, od pětapadesátého roku věku mají lidé vyšetření hrazené pojišťovnou. Momentálně specialisté usilují o to, aby se hranice bezplatného vyšetření posunula o pět let níž, a navíc, aby se věková hranice tohoto screeningu snížila na 45 let. Zvyšuje se totiž výskyt nejrůznějších střevních zánětů u mladších lidí. Například počet lidí trpících Crohnovou chorobou (autoimunní onemocnění, kdy organismus napadá vlastní buňky – pozn. redakce) stoupl ze 14 na 27 tisíc za posledních dvanáct let.

7500

Tolik Čechů si ročně vyslechne od lékaře sdělení, že mají karcinom tlustého střeva nebo konečníku. Zhruba polovina z nich ale kvůli pozdnímu zjištění zemře.

Praktici by také přivítali vyšší úhrady přístrojů ze strany zdravotních pojišťoven. „Rozdíl mezi starým a novým endoskopem je obdobný jako mezi obyčejným tlačítkovým a chytrým telefonem,“ říká Ondřej Urban, gastroenterolog z Olomouce. Tabulky pojišťoven jsou podle něj dvacet let staré. „Cena původních endoskopů se pohybovala kolem čtyř set tisíc korun, nové stojí většinou přes milion korun,“ vysvětluje gastroenterolog. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Prohlídky jsou důležité. Kromě změření dioptrií dokážou odhalit i závažné choroby

vydáno 21. září 2021  5:29

Zvláště po 60. roce života by vaše kroky měly směřovat k očaři každý rok. Ve skutečnosti ale více než čtvrtina seniorů v posledním roce v oční ordinaci...  celý článek

Nedoceněný vitamin D. Češi ho mají málo a spousta z nich o tom ani neví

vydáno 20. září 2021  15:03

Je to možná překvapivé, ale nedostatek vitaminu D je jedním z důvodů, proč v zimě či na jaře onemocníte chřipkou nebo jinými respiračními onemocněními....  celý článek

Stížnosti byly vyslyšeny. „Hrobečky“ jsou pryč, naopak v Branické přibyly patníky

vydáno 19. září 2021  17:39

Rekonstrukce Branické ulice je v Braníku už několik měsíců velké téma. Nejprve místní řešili nevelké jámy, kam měly být umístěny nové stromy. Díry byly...  celý článek

Od Žižky k Tachovu. Váha nepřežila stavbu tunelu

vydáno 19. září 2021  5:55

Náměstí s váhou a tunelem – nová výstava nejen pro milovníky žižkovské historie.  celý článek

Vaše fotky z Prahy