metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 20 °C

Pondělí, 6. dubna 2020. Svátek má Vendula.
Chřipková epidemie. Ilustrační foto
Větší foto
Chřipková epidemie. Ilustrační foto | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Následky epidemie uhradí například životní pojištění

11. března 2020  12:53 Pavel Hrabica Metro.cz
Firmy, ale i běžní lidé začínají sčítat škody. Pojišťovny pomohou, ale ne ve všem.

Ztráty ze zrušených kulturních i sportovních akcí mohou dosahovat až stovek milionů korun. Záleží i na tom, jak mají uzavřené pojistky.

V této souvislosti se hojně zmiňuje „vyšší moc“. Tou je třeba živelní pohroma či revoluce. „Vždy záleží na konkrétní pojistné smlouvě,“ říká Lukáš Míša, advokát Taylor Wessing. Mezi pojišťovnou a pojištěným je vždy dohodnutý rozsah pojištění. „Stejně tak tam bývá uvedená i výluka, kdy pojišťovna není povinna škodu hradit. Pokud se ale smlouva na danou událost vyšší moci vztahuje a ke škodě dojde, je pojišťovna povinna ji plnit. Právě za tímto účelem je smlouva uzavřena,“ dodává Míša.

Problémy však nyní neřeší jen velké firmy, ale i malí živnostníci, stejně jako zaměstnanci. Soukromé osoby, pokud si platí nějaký druh pojištění, jsou na tom teoreticky lépe než majitelé kin či divadla. „Pro soukromé osoby jsou pojistné události spojené s koronavirem v současné době kryty zejména v životním pojištění,“ říká deníku Metro Ivana Buriánková, mluvčí Generali České pojišťovny. To zahrnuje například hospitalizaci, invaliditu, úmrtí, pracovní neschopnost nebo ošetřování dítěte. „Produkt pro podnikatele, který by se vztahoval ke škodám způsobeným koronavirem, v současnosti nenabízíme,“ dodává pro deník Metro Ivana Buriánková z Generali České pojišťovny.

Velká voda

  • První masovou pojistnou událost, velké záplavy, zažili lidé, a pojišťovny, v roce 1997. Mnohem větší byly v roce 2002. 
  • Přírodní katastrofy výrazně zasáhly do tvorby pojištění. To vedlo ke zdražení pojistek a přístupu pojišťoven například k obydlím v záplavových oblastech. Velká voda tehdy přinesla enormní zájem lidí a podniků o pojištění proti tomuto riziku.

Některé pojišťovny ale na obdobné situace do jisté míry pamatují, byť s nejrůznějším omezením a ne pro všechny subjekty. „V rámci pojištění přerušení provozu máme zahrnuté krytí takzvaného přerušení provozu z důvodu úředního zásahu,“ říká Milan Káňa, mluvčí Kooperativy. Tímto přerušením se rozumí rozhodnutí nebo opatření orgánu veřejné správy, to znamená například ze strany příslušné hygienické stanice, která provozovnu uzavře. „Pro takové pojištění je však nastavena čekací doba, a to tři měsíce od počátku pojištění. Mohou si ho sjednat například lékaři, stomatologové, advokáti nebo notáři,“ říká Káňa. Znamená to, že sjednat tuto pojistku nyní postrádá smysl. Pokud ho už má podnikatel sjednané dříve, pojišťovna mu uhradí například ušlý zisk a stálé náklady pojištěného, které vzniknou v důsledku dočasné pracovní neschopnosti.

Podobné úhrady, ale pro soukromé osoby, nabízí i pojišťovna Uniqua. „Vztahuje se na to pojištění denních dávek v pracovní neschopnosti,“ uvádí Eva Svobodová, mluvčí pojišťovny Uniqa.

Takové pojištění se vztahuje také na pracovní cesty do ciziny. „Ovšem jenom za předpokladu, že pojištěný vycestoval do zahraničí ještě v době, kdy se daný region nenacházel mezi „zakázanými“ ze strany ministerstva zahraničí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Dopravní podnik otočil. Během velikonočního víkendu nakonec výluka metra bude

Takto probíhala výměna pražců v roce 2014 ve stanici Dejvická.
vydáno 5. dubna 2020  18:59

Na části metra C se několik dní nesvezete.  celý článek

Seminář poodhaluje budoucnost módy. Češi patří ve vývoji nových materiálů mezi špičku

Seminář Future Fashion, pohled do budoucnosti módního sektoru
vydáno 5. dubna 2020  12:58

Institut módní tvorby je nenápadně schován v domě na Vinohradech, ve třech místnostech si lidé, co mají rádi různé směry módy, mohou plnit své sny. Já se...  celý článek

Kapličky? Ne! Tohle jsou „domečky na počasí“

Výtvarník a urbanista Jan Trejbal a letecký meteorolog René Tydlitát.
vydáno 4. dubna 2020  12:03

Přes pět desítek meteorologických sloupů stojí v ulicích českých a moravských měst. Hitem byly hlavně na přelomu 19. a 20. století. Ty nejchytřejší...  celý článek

Naše štěstí je, že jsme firmu rozjížděli rovnou jako e-shop, říká prodejce kol

Do půlky března jsme měli frmol, říká Martin Říha.
vydáno 3. dubna 2020  16:30

Prodej kol je silně kontaktní disciplína. Zákazník si potřebuje svůj budoucí stroj osahat, mnoho věcí ladí až v prodejně. Jenže i prodejci a servisy kol...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám