metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 22 °C

Úterý, 3. srpna 2021. Svátek má Miluše.

Další 1 fotografie v galerii
Sáňkování v Lidících | foto: Památník LidiceMetro.cz

Nasněží, a někteří přestávají respektovat pietu i majetek

  9:00
Co v kom je, nepoznáš na klidném moři, praví námořnické úsloví. Touha zabavit se během měsíců omezování v některých z nás probudila především bezohlednost vůči přírodě.

Po hřebenové cestě mezi dvěma nejvyššími vrcholy Brd, Tokem a Prahou, si to šine tmavomodrý Volkswagen Touran s brněnskou značkou. Uvnitř rodinka, i s babičkou. Nad tím, jak se tam rodinné vozidlo ocitlo, kroutí hlavou leckterý pěší turista, který tudy právě prochází. V území, které kdysi sloužilo jako vojenský prostor a které je přísně nepřístupné pro auta. Jenže touha dostat se do panenské přírody bere mnohým lidem všechny zábrany.

Hurá do Brd, cesta necesta

„V loňském roce udělily naše hlídky 201 pokut za porušení režimu vjezdu do chráněné oblasti,“ řekla deníku Metro mluvčí příbramské policie Monika Schindlová. Policisté dále zaznamenali téměř dvě stě padesát případů neoprávněného parkování. „To je nárůst o 117 případů, v porovnání s rokem 2019,“ doplňuje příbramská policejní mluvčí. „Lidé v době nouzového stavu více navštěvují přírodu, bohužel někteří z nich mají potřebu přijet k lesu co nejblíže a tam i přes zákaz zaparkovat,“ říká Schindlová.

Zoufalí jsou vedle policistů i obyvatelé malých osad na hranici brdské chráněné oblasti. Návštěvníci z blízkého okolí Brd i ze vzdálenějších regionů tu nerespektují ani soukromé pozemky, parkují, kde se jim zlíbí. Jen v Orlově, v místě zvaném Točna, policisté řešili téměř osm desítek neoprávněných zaparkování.

Nepietní zimní radovánky na lidických hrobech

Velký šok si prožili v minulých dnech ve středočeských Lidicích. Ze svahu nad pietním územím, kde kdysi stávala původní obec, vymazaná z mapy nacisty v roce 1942, ale i na samotném pietním území a v místech původního lidického hřbitova si udělali především Středočeši bobovou a sáňkařskou dráhu. „Na pietní území v Lidicích dorazilo několik set lidí. Ne však proto, aby projevili úctu těm, kteří zde kdysi žili a stali se oběťmi německých okupantů, ale proto, aby si tu zajezdili na bobech, na sáňkách či na lyžích. Co na tom, že tyto své sportovní aktivity provozovali přímo na sutinách domů povražděných lidických obyvatel i na hrobech nacisty zpustošeného hřbitova,“ konstatoval s lítostí ředitel Památníku Lidice Eduard Stehlík.

Trénují tu i golfisté

Lidické obyvatele chování „lyžařů“ tolik nepřekvapuje. S neúctou vůči obětem vyhlazené obce se setkávají často. „V místech, kde dříve stávaly domy a kostel, jsme nacházeli golfové míčky,“ říká bývalá pracovnice Památníku Lidice. Ne příliš empatičtí hráči sportu pro gentlemany odpalovali z místa, kde teď v zimě lidé bobovali, směrem k bývalému Horákovu statku.

S problémy s invazí neukázněných návštěvníků se během zimy potýkají provozovatelé horských středisek, která jsou kvůli vládním nařízením mimo provoz. Z některých sjezdovek se staly sáňkařské a bobové dráhy. Lidé nerespektovali, že ničí na cizím pozemku umělý sníh za statisíce korun. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Brašnář z Dobrušky: Vyučil jsem se také u prvorepublikových mistrů

vydáno 2. srpna 2021  16:34

Na vlastní triko jede brašnář Pavel Matouš z Dobrušky už třináct let. Začínal aktovkami, postupně přidával opasky, peněženky a další kožené výrobky....  celý článek

Mimořádný úvodník: Jdeme za vámi do ulic!

vydáno 2. srpna 2021  15:54

Nebojte, to není výzva k revoluci. I když vlastně trochu ano. Začátkem července jsme vstoupili do 25. sezony vydávání deníku Metro, posílali jste nám...  celý článek

Deník nastávajícího otce? Ze zdánlivé banality se může vyklubat jeden z nejtěžších článků

vydáno 2. srpna 2021  14:06

Komedie Deníček moderního fotra zamíří do kin příští týden. O své „předotcovské“ postřehy se zatím na stránkách Metra dělí jeho redaktor Filip...  celý článek

K létu patří nejen dovolená, ale také víc sexuálních hrátek. Pozor na pohlavní choroby!

vydáno 1. srpna 2021  6:00

Volnější oděv, víc odhalená, často do bronzova opálená těla. Letní období víc podněcuje erotickou fantazii. „Všiml jsi si, kolik těch našich holek chodí...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám