metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 13 °C

Pátek, 23. dubna 2021. Svátek má Vojtěch.

Další 1 fotografie v galerii
Sáňkování v Lidících | foto: Památník LidiceMetro.cz

Nasněží, a někteří přestávají respektovat pietu i majetek

  9:00
Co v kom je, nepoznáš na klidném moři, praví námořnické úsloví. Touha zabavit se během měsíců omezování v některých z nás probudila především bezohlednost vůči přírodě.

Po hřebenové cestě mezi dvěma nejvyššími vrcholy Brd, Tokem a Prahou, si to šine tmavomodrý Volkswagen Touran s brněnskou značkou. Uvnitř rodinka, i s babičkou. Nad tím, jak se tam rodinné vozidlo ocitlo, kroutí hlavou leckterý pěší turista, který tudy právě prochází. V území, které kdysi sloužilo jako vojenský prostor a které je přísně nepřístupné pro auta. Jenže touha dostat se do panenské přírody bere mnohým lidem všechny zábrany.

Hurá do Brd, cesta necesta

„V loňském roce udělily naše hlídky 201 pokut za porušení režimu vjezdu do chráněné oblasti,“ řekla deníku Metro mluvčí příbramské policie Monika Schindlová. Policisté dále zaznamenali téměř dvě stě padesát případů neoprávněného parkování. „To je nárůst o 117 případů, v porovnání s rokem 2019,“ doplňuje příbramská policejní mluvčí. „Lidé v době nouzového stavu více navštěvují přírodu, bohužel někteří z nich mají potřebu přijet k lesu co nejblíže a tam i přes zákaz zaparkovat,“ říká Schindlová.

Zoufalí jsou vedle policistů i obyvatelé malých osad na hranici brdské chráněné oblasti. Návštěvníci z blízkého okolí Brd i ze vzdálenějších regionů tu nerespektují ani soukromé pozemky, parkují, kde se jim zlíbí. Jen v Orlově, v místě zvaném Točna, policisté řešili téměř osm desítek neoprávněných zaparkování.

Nepietní zimní radovánky na lidických hrobech

Velký šok si prožili v minulých dnech ve středočeských Lidicích. Ze svahu nad pietním územím, kde kdysi stávala původní obec, vymazaná z mapy nacisty v roce 1942, ale i na samotném pietním území a v místech původního lidického hřbitova si udělali především Středočeši bobovou a sáňkařskou dráhu. „Na pietní území v Lidicích dorazilo několik set lidí. Ne však proto, aby projevili úctu těm, kteří zde kdysi žili a stali se oběťmi německých okupantů, ale proto, aby si tu zajezdili na bobech, na sáňkách či na lyžích. Co na tom, že tyto své sportovní aktivity provozovali přímo na sutinách domů povražděných lidických obyvatel i na hrobech nacisty zpustošeného hřbitova,“ konstatoval s lítostí ředitel Památníku Lidice Eduard Stehlík.

Trénují tu i golfisté

Lidické obyvatele chování „lyžařů“ tolik nepřekvapuje. S neúctou vůči obětem vyhlazené obce se setkávají často. „V místech, kde dříve stávaly domy a kostel, jsme nacházeli golfové míčky,“ říká bývalá pracovnice Památníku Lidice. Ne příliš empatičtí hráči sportu pro gentlemany odpalovali z místa, kde teď v zimě lidé bobovali, směrem k bývalému Horákovu statku.

S problémy s invazí neukázněných návštěvníků se během zimy potýkají provozovatelé horských středisek, která jsou kvůli vládním nařízením mimo provoz. Z některých sjezdovek se staly sáňkařské a bobové dráhy. Lidé nerespektovali, že ničí na cizím pozemku umělý sníh za statisíce korun. 

Komentáře

Hlavní zprávy

„Máchale, spadlo ti to!“ Češi se baví hledáním míst, kde vznikaly slavné scény

vydáno 23. dubna 2021  6:00

Za pár dní oslaví portál Filmová místa.cz patnáct let. Právě tehdy se začal rodit fenomén, který nyní baví desítky filmových fanoušků. Ti s odhodláním...  celý článek

Včelařem za deset tisíc korun. Ve Kbelích vám pronajmou úl i s poradcem

vydáno 22. dubna 2021  17:00

Když mohou v metropoli existovat komunitní centra, zahrady a skalky, proč bychom neotevřeli i komunitní včelín? S tímto nápadem nedávno přispěchali...  celý článek

Vysočanské nádraží padlo. Nejasnosti kolem podchodu?

vydáno 22. dubna 2021  8:38

Z výpravní budovy vysočanského nádraží je nyní pouze obrovská hromada suti. Nová odbavovací hala by měla čerstvě zdemolovanou staniční budovu nahradit...  celý článek

Malý krok pro jednotlivce, velký krok pro planetu

vydáno 22. dubna 2021  5:55

Přemýšlíte nad tím, do čeho si dát v obchodě pomeranče? Nebo z čeho bylo vyrobeno tričko, které si chcete koupit? Klimatické změny, ekologie,...  celý článek

Vaše fotky z Prahy